Windows XP na Pocket PC? Žádný problém!

Líbí se vám Windows XP? A víte, že si grafické prostředí i snadné ovládání tohoto operačního systému můžete nainstalovat i do svého kapesního počítače s Pocket PC? Nenechejte si ujít obrázky - výsledek je opravdu zajímavý.

Základní operační systém Pocket PC se od klasického stolního operačního systému podstatně liší. A to jak ovládáním, tak i grafickým prostředím. Na internetu se objevil velmi zajímavý program, který perfektně simuluje grafické prostředí Windows XP na displeji kapesního počítače s Pocket PC. Podívejme se spolu na tento „operační systém“, jeho možnosti, výhody i nevýhody.

Instalace

Jako první krok si stáhněte zabalený program. Ten pro svůj běh potřebuje PocketC Runtime, který je součástí balíku a nainstalujete jej spuštěním souboru Pocket Runtime2002.exe nebo Runtime for pocketpc.exe. Nyní můžeme přistoupit k instalaci samotného programu. V kořenovém adresáři (na úrovni adresáře My Documendts či Windows) vytvořte adresář a pojmenujte jej Vindows (opravdu s jednoduchým V). Ve staženém archivu naleznete ještě několik dalších archivů, máte-li Pocket PC s procesorem ARM, rozbalte archiv Vindows99content.zip a soubory zkopírujte do adresáře Vidnows ve svém PDA. Vlastníte-li kapesní počítač s jiným typem procesoru, rozbalte archiv if not arm use this.zip, kde naleznete verze jak pro MIPS procesory, tak i pro procesory SH3.

Program si po spuštění umístí zástupce do složky Windows\StartUp, po měkkém restartu se tedy naše WinXP spustí automaticky. Nechcete-li tuto volbu, smažte zástupce z výše zmíněného adresáře.

Stará známá „Wokna“

Program na první pohled vypadá jako skutečná ixpéčka a také tak funguje. Na plochu si můžete vložit odkazy na často užívané programy a i tlačítko Start obsahuje stejné volby jako na stolním počítači. Všechny nainstalované programy pod WinXP samozřejmě fungují, jen se k nim musíte dostat pomocí starého tlačítka start v levém horním rohu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Srovnání prostředí VinXP a klasického Pocket PC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Plocha ani nabídka Start se nijak neliší od té na stolním počítači. Program je zatím ve vývoji, chyba v grafice v levém horním rohu bude jistě odstraněna.

Lišta ve spodní části okna obsahuje vedle tlačítka Start také klasickou lištu se spuštěnými aplikacemi. Do nastavení programu se dostanete podržením pera na obrazovce a z nabídky vyberete Properties. Zde můžete ovlivnit vzhled programu, zvolit si vlastní pozadí plochy, určit barvu textu a další „windowsovské“ nastavení.

Okno jako okno

Velmi se mi líbí průzkumník, který je se stolní verzí téměř totožný. Zobrazuje adresáře i soubory a to buď jako velké ikony, malé ikony, nebo seznam i s podrobnostmi o velikosti. Program má zatím drobnou chybu – plete adresáře i soubory dohromady podle názvu a nelze zvolit, podle čeho se má výčet poskládat. Okno průzkumníka lze minimalizovat, maximalizovat i zavřít pomocí tří známých tlačítek v pravém horním rohu. Soubory můžete kopírovat klasickým přetažením z okna do okna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Průzkumník nabízí několik pohledů na soubory – stejně jako na PC.

Za zkoušku to stojí

Program je nabízen za slušných 9,99 dolarů, doporučuji však před koupí vyzkoušet omezenou verzi, která vám dovolí spustit Vindows XP pětadvacetkrát. Program potřebuje ještě doladit, hlavně co se rychlosti týče. Nicméně jde o zajímavý a povedený pokus, který dokazuje možnosti a ohromnou flexibilitu operačního systému Pocket PC.

Diskuze (19) Další článek: Jak často vyměňujete počítač? Nyní prý jednou za 40 měsíců

Témata článku: Windows, Windows XP, Ohromná obrazovka, Problém, Horní lišta, Win +, Známý systém, Starý systém, Horní okno, Starý počítač, Windows +, Pocket, Window


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní