Windows XP mají třetinu trhu

Osmnáct měsíců od uvedení na trh se Windows XP podařilo dosáhnout 35% podílu mezi operačními systémy používanými k přístupu na web. Trvalo jim to třikrát déle než donedávna nejrozšířenějším Windows 98.
Windows XP mají třetinu trhu
Podle aktuální tiskové zprávy společnosti WebSideStory je operační systém Microsoft Windows XP používán na více než třetině osobních počítačů s přístupem na internet. S velikostí podílu 33,41 procent, kterého Windows XP dosáhly během března 2003, jsou Windows XP zároveň nejrozšířenějším operačním systémem na platformě PC. Podle údajů používalo k 7. květnu Windows XP téměř 35 procent uživatelů webu, což je o deset procentních bodů více než druhý nejrozšířenější OS, kterým jsou Windows 98.

I přes značný nárůst v používání Windows XP trvalo nejnovějším Windows získání třetinového tržního podílu trojnásobně dlouho oproti Windows 98. Hranice 33 procent dosáhly XP koncem března 2003, téměř osmnáct měsíců po svém uvedení v říjnu 2001. Starší Windows 98 k získání stejného podílu potřebovaly pouze půl roku.

Klepněte pro větší obrázek

Údaje o podílu operačních systémů získává společnost WebSideStory ze svého software pro vývoj a optimalizaci webových služeb HitBox StatMarket. Tuto službu používají provozovatelé webových stránek ve 245 zemích světa rozdělení do 120 kategorií podle typu stránek. Pomocí služby HitBox je možné získat nejen údaje o operačním systému návštěvníků internetu, ale také o rozlišení obrazovky a typu internetového prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek

Pomalejší nástup Windows XP je podle produktového managera služby HitBox Geoffa Johnstona zaviněn tím, že Windows XP nenabízejí tolik výhod, aby přinutily k přechodu uživatele Windows 98. Dalším důvodem může být nedostatek financí na upgrade systému. Důvodem pomalejšího nástupu Windows XP, o kterém se ale moc nemluví, může být také znepříjemnění pirátského šíření Windows XP. Přestože pro zkušené uživatele není problém aktivaci systému Windows XP obejít, pro obyčejné uživatele je tato protipirátská politika Microsoftu poměrně dobře fungující překážkou.

Diskuze (100) Další článek: Externí DVD±R/RW vypalovačka od Verbatimu

Témata článku: Windows, Windows XP, Zkušený uživatel, Rozdělená stránka, Trh

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů