Windows XP: kdy, proč, jak a zda vůbec na ně přejít

Dnes je den, kdy budou oficiálně uvedeny na Windows XP. Již celé měsíce jsou testovány v betaverzích, řadu týdnů jsou prakticky hotové a už pár týdnů se dodávají na nových počítačích. Stojí tedy vůbec za to Windows XP nasadit do běžného provozu?
Windows XP: kdy, proč, jak a zda vůbec na ně přejít
Názorů na Windows XP můžete mít kolik chcete, jedni jej paušálně odsuzují, druzí vychvalují jeho inovace, třetí se probírají jeho vlastnostmi a rozpačitě přemýšlejí zda to všechno bude vlastně dobré či nikoli. V zásadě ale existuje několik základních modelů uživatelů, pro které lze vypracovat doporučení o tom, zda na Windows XP přejít či nikoli. Pochopitelně je zatím k dispozici jen anglická verze Windows XP, ta česká ale není nijak vzdálena, za měsíc ji tu máme taky. Proto lze brát doporučení o tom, zda přejít či nikoli i na aktuální stav.

Obecnou pravdou je: pokud vám váš stávající operační systém vyhovuje, máte ho pěkně nakonfigurovaný a jste s ním spokojení, nemáte důvod k výměně systému. S přechodem na nový operační systém jsou vždy spojené určité problémy, které nemusí vyvážit přínosy jím poskytované.

Domácí uživatel orientovaný na hry a multimédia, domácí kancelář

Windows 98/ME – Zřejmě nejčastější kombinace, Windows 98 jsou v domácnostech nejrozšířenější a hry jsou plně optimalizovány především pro tuto platformu. Windows XP zde poskytnou mnohem vyšší stabilitu systému, budou ale náročnější na hardware, zejména na paměť. Není také garantováno, že všechny, zejména ty starší hry na Windows XP pojedou. Často se totiž odmítají na Windows XP instalovat s tím, že tento systém Windows 2000 není pro hry vhodný, prostě XP neznají a neumí se nainstalovat. U starého počítače doporučujeme vyzkoušet testy kompatibility zejména s ohledem na ovladače vašich periférií. Grafické a zvukové karty nejsou často plně podporovány.

Windows 2000 – Pokud máte doma Windows 2000, jsou Windows XP rozhodně přínosem. Jejich orientace na zlepšení zejména v multimédiích přijdou jistě vhod a Windows 2000 dostanou slušný impuls. Podpora ovladačů vás trápit nemusí, protože je u Windows XP na vyšší úrovni a navíc lze použít ovladače pro Windows 2000.

Zatím nic - Pokud si dnes budete pořizovat nový počítač a za stejnou cenu tam budou Windows XP Home Edition nebo Windows ME, rozhodně běžte do Windows XP. Nové periferie pak budete prostě dokupovat tak, aby Windows XP podporovaly. Windows ME jsou známy svou nestabilitou a Windows XP naopak v tomto bodě excelují.

Malá firma do 10 počítačů

Windows 98/ME – pokud zvažujete přechod na Windows 2000 či Windows XP, zatím mnoho nezkazíte přechodem na Windows 2000. Windows XP budou plně podporovány ze strany třetích firem do konce roku. Od příštího jara tak bude vhodnější přejít na Windows XP.

Windows 2000 – s přechodem na Windows XP získáte lepší podporu pro malé sítě a připojování na Internet. Přínos v rychlosti systému není žádný, nové pro vás budou vlastnosti prostředí. Multimediální schopnosti příliš nevyužijete, ale lepší to bude v podpoře periférií.

Nic – Windows 98 jsou dnes do menších firem vhodné jen tam, kde je slabý počítač (všechny dnešní prodávané nové počítače jsou ale na Windows XP dost silné), případně se jedná jen o počítače pro jednu aplikaci – účetní systém, kancelářský balík a podobně. Při požadavcích na desítku současně spuštěných aplikací, jsou Windows XP svou stabilitou lepší volbou.

Střední firma do 100 počítačů

Zde již jde velmi často o neuniformní prostředí, kde různé počítače používají různé operační systémy podle toho, jak je který počítač využíván.

Windows 98/ME – v rámci sjednocování operačních systémů pro snadnější správu jsou Windows XP vhodnější svou vzdálenou správou a podporou vzdálené administrace. Přechod na Windows XP by zde ale měl být promyšlený, protože bude velmi často spojen s investicemi do nových počítačů. Stroje s Windows 98/ME patří ke starším hůře vybaveným strojům. Počítače s Windows 98/ME obecně využívají méně nároční pracovníci, kteří ale současně generují hodně požadavků na administrátora, proto je důležité udělat rozvahu, zda by se přechod na Windows XP vyplatil. Zejména vzhledem k nové licenční politice Microsoftu je počítání více než důležité. Pokud máte stroje s Windows 95, vážně uvažujte o jejich aktualizaci, podpora Windows 95 za chvíli skončí a systém bude mít nulovou podporu ze strany Microsoftu. Plánujete-li přechod na Active directory, je upgrade v podstatě nutností.

Windows 2000 – pokud to funguje, neměňte to. Windows XP ve srovnání s Windows 2000 v podnikovém nasazení nabízí jen málo opravdu využitelných vlastností. Windows XP začnou hrát prim až v příštím roce, kdy dostanou masivní podporu ze všech stran a již budou otestovaným prověřeným systémem. Upgrade z Windows 2000 na Windows XP prostě dnes není životně nutný, zejména když se všemožně škrtí rozpočty na IT.

Nic – zde lze doporučit – do konce roku kupovat počítače s Windows 2000, od nového roku s Windows XP. I když vám třeba Windows XP nenabídne mnoho nového, životní cyklus operačních systémů u Microsoftu mu dává skoro dva roky podpory k dobru, bude tak i odsunut další případně nutný upgrade. Do konce roku by se měly vyřešit případné problémy Windows XP a jejich začlenění do provozu tak bude jednodušší.

Větší firmy

U větších firem je vždy každý zásah do IT velmi citlivý a přechodu na nový operační systém předchází měsíce testování a vyhodnocování kompatibility aplikací. U firem této velikosti bude i příští rok hrát významnou roli Windows 2000 a je i pravděpodobné, že řada z nich Windows XP vynechá a přejde až na jeho následníka, který by se měl objevit v roce 2003. Upgradování ob jednu verzi je u velkých kolosů obvyklé a softwarové firmy s tím i počítají.
Diskuze (126) Další článek: Tablet PC od Microsoftu bude za rok

Témata článku: Windows, Windows XP, Obvyklý problém, Velký kolos, Třetí strana, Aktualizace ovladače grafické karty, Nový rok, Malý stroj, Jak, Přechod, Window, Slabý počítač, Win +, Vhodný stroj, Nové doporučení, Vybavený stroj, Windows +


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 69

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5