Windows XP: jak nastavit sdílené připojení k Internetu v domáci síti

O uplynulém víkendu jsem se po dlouhém otálení odhodlal vpustit Windows XP na svůj domácí počítač, který je součástí malé sítě. Ač jde o systém uživatelsky velmi příjemný, dlouho se mi nedařilo nastavit sdílené připojení k Internetu a zároveň rozchodit síť. A přitom bylo řešení tak prosté.

V mé domácí „sítě“, v níž jsou umístěny dva počítače. Jeden je připojen ke stařičkému externímu modemu 33,6 kb/s, který oba využívají pro připojení k Internetu. Až dosud měly oba počítače nainstalovaný systém Windows 98, protože ve Windows 2000 nechodily korektně ovladače ke kartám ATI All-in-Wonder - jedna s čipem Rage 128, druhá s Radeon. Navíc mi Windows 2000 jako domácí systém příliš „nevoněly“ a Windows ME nějak nemám rád.

Po instalaci Windows XP jsem se jal zprovoznit síťové propojení; bohužel, ruční nastavení ne a ne fungovat; pevná IP adresa sice pomohla, mohl jsem přistupovat na sdílené disky druhého počítače a naopak, bohužel ale nechtělo chodit sdílené připojení k Internetu. Nakonec jsem v zoufalství spustil Průvodce instalací sítě - průvodce jsem až dosud považoval za poslední východisko z nouze. A hle, rozchodil se jak Internet, tak i síťová komunikace mezi oběma počítači. Ale všechno popořádku.

Na počítači, který chcete využít jako bránu připojení do Internetu, nainstalujte modem a nastavte připojení k Internetu přes modem (zde Volný). U tohoto připojení na záložce Upřesnit povolte sdílení uvnitř sítě. Rovněž lze nastavit, zda připojený počítač může vytáčet a pokládat připojení, k tomu slouží dvě spodní zatržítka.

Klepněte pro větší obrázek

Nyní z okna Místa v síti poklepejte na ikonu Nastavit síť pro domácnost nebo malou kancelář.

Klepněte pro větší obrázek

Zde po dvou úvodních obrazovkách zatrhněte na třetí první položku. To znamená, že tento počítač bude sloužit jako brána pro připojení k Internetu pro všechny ostatní počítače, které budou k tomuto připojeny. Poté zadejte jméno počítače v síti a jméno skupiny, do níž bude zařazen. IP adresa tohoto počítače se natvrdo nastaví na 192.168.0.1.

Klepněte pro větší obrázek

Po této operaci nastavte počítač, který se bude připojovat přes „server“. Opět poklepejte na nastavení domácí sítě, jen vyberte druhou položku a opět zadejte jméno počítače a skupinu (ta bude pravděpodobně stejná jako u prvního počítače). Poté počítač začne vyhledávat „server“, což může chvíli trvat; zároveň bude nastavena dynamická IP adresa, kterou přidělí první počítač.

Nyní, jakmile spustíte Internet Explorer, začne se na první počítači vytáčet připojení (pokud to nezakážete ve sdílení připojení). Jakmile bude počítač připojen, zobrazí se vpravo dole v hlavním panelu ikona připojení k Internetu, která bude totožná jako na prvním počítači. Pokud na ni poklepáte, uvidíte tento dialog:

Klepněte pro větší obrázek

Na něm vidíte, kolik jste již stáhli a odeslali dat a kolik dat protáhl sítí počítač připojený k modemu. Máte možnost rovněž připojení položit. Ve Vlastnostech pak vidíte, jaké připojení k Internetu je použito (zde volny na počítači Doma1), případně můžete zakázat zobrazování ikony připojení v hlavním panelu.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrou vychytávkou je automatické zobrazení ikony na „klientském počítači“ připojení v případě, že připojení k Internetu spustí „server“.

V tomto ohledu mne Windows XP mile překvapily, protože u Windows 98 jsem musel vždy běhat k prvnímu počítači do druhého pokoje, poprvé, když jsem připojení vytáčel, podruhé, když jsem připojení pokládal. S WXP stále mohu sedět hezky ve svém pokoji. Windows XP jsou jednoduše systém podle mého gusta, zásahy uživatele minimalizují na pár kliků, nehledě na to, že se bez problému naistalovaly všechny ovladače k mému hardwaru (tiskárna, skener, grafická karta, televize apod.) a snížil se počet programů dalších výrobců, které jsem do Windows 98 musel doinstalovat.

 

Diskuze (17) Další článek: Pozor na trojana v programech

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Připojení k internetu, Windows XP, Síť, Jak, Window, Dóm, Win +, Domácí síť, Mile, Sdílení, Windows +, DOM, Poslední východisko, Domácí, Připojení, První jméno


Určitě si přečtěte

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5