Windows XP – váš nový pán nebo otrok? (IV.)

Jestliže není jiná volba, je výsledek jasný – když není konkurence, vzniká monopol sám od sebe.
Koupí si lidé Windows XP? Koupíte si je vy? Koupí si je váš podnik? Po čtrnácti dnech prodeje tohoto systému jsou na světě první reakce a jsou jako obvykle takové i onaké. Kdo má dobrou paměť – nebo má chuť se pohrabat v archívu článků na Živě – zjistí, že u předchozích verzí Windows to bylo přesně stejné.

Nejdříve Microsoft vyrukuje s tím, že zájem o nový systém je obrovský, gigantický a předstihuje zájem o všechny předchozí verze Windows. Načež různé analytické firmy vyhotoví své zprávy a doporučení, ve kterých uvedou, že penetrace bude velmi pomalá a doporučí počkat na servisní balíčky. Nakonec zpráva firmy, která skutečně monitoruje prodej a nezabývá se chimérami (např. PC Data), potvrdí, že pravda je někde mezi. Zatímco u tvrzení Microsoftu se samozřejmě jedná o standardní marketing, u analytických firem je to alibismus, neboť jejich zákazníci očekávají, že budou přemoudřele diskutovat o různých bezpečnostních rizicích a doporučovat zákazníkům, aby byli opatrní – za to jsou ostatně placeny. Realita je pak obvykle taková, že se OS Microsoftu masově ujme, pokud jej ovšem nezastíní jiný OS od Microsoftu – to je dnes pořád ještě jednoduché jako sečíst 1+1, protože 99% podíl na desktopech intelovských pécéček patří právě Microsoftu a k tomu, aby se stav změnil, by se především musel objevit nějaký přijatelný konkurent.

Při postupném prosazování se Windows XP budou působit následující faktory:

  • Předinstalovávání na hardware. Dá se očekávat, že Microsoft během poměrně krátké doby umožní výrobcům hardware zvolit ze své nabídky pouze jediný operační systém, a to právě Windows XP. Profesionální verze nahradí v předinstalacích Windows 2000 (to půjde poměrně snadno, protože oba systémy jsou zhruba stejně náročné na hardware, stojí zhruba stejně a mají ostatně i stejný základ) a domácí verze pak nahradí Windows Me (to půjde trošku víc ztuha, protože Me jsou méně náročná na hardware a hodí se i na starší počítače; na druhé straně to ale není povedený systém). Nemyslím, že se tomuto řešení budou výrobci hardware bránit – XP požadují výkonnější hardware než Me, takže prodají dražší a výkonnější počítače, a XP jsou spolehlivější než Me, takže výrobci s tím budou mít méně práce na podpoře. Tento faktor v penetraci XP považuji za hlavní a asi neodvratný: jenom on sám může znamenat nějakých 100 mil. instalací Windows XP za rok
  • Upgradovací tlak ze strany Microsoftu bude pokračovat různým zmenšováním a škrtáním podpory starších systémů (ovladače, kompatibilita, systémová podpora). Zde ale firmy tradičně upgradují pomalu, a proto je skoro jisté, že u firemních zákazníků se bude ještě řadu let na jejich počítačích vyskytovat rozsáhlá směska operačních systémů, počínaje Windows 95.
  • Zřejmě nejhůře půjde upgradovat „přes“ Windows 2000. Kdo už má dvoutisícovky, je zřejmě poměrně spokojen a XP mu nepřinesou podstatné výhody, aby musel přeinstalovávat.
  • Jako problém se bude jevit i starší hardware. Uvádí se, že hardware starý rok a půl a starší se obvykle s XP už nemá příliš rád, případně nestačí výkonnostně; dnes ale takového hardware je určitě nějakých 60-70 %, a než totálně morálně zastará a bude „odhozen“, uplyne několik let.
Podněty k upgradování budou v průběhu času sílit. Pokud jsem například upgradoval na LCD monitor, budu hodně uvažovat o tom, zda nepřejít na XP kvůli technologii zčitelňující texty… přece jenom, oči má člověk jenom jedny a rozdíl je opravdu velice viditelný. Samozřejmě bych asi více přivítal, kdyby tato technologie byla k dispozici jako separátní aplikace pro Windows 2000 za dvacet dolarů – a jsme opět u soudních opatření, která mají právě způsobit, aby Microsoft nemohl uzavřít své produkty tímto způsobem před konkurenčními náhradami jednotlivých jejich částí. Pokud si časem pořídím domácí síť, asi přivítám bezdrátový přenos dat, protože strukturovanou kabeláž si doma opravdu nebudu pořizovat – a tak dále.

Shrnuto: pokud si budu moci reálně vybrat mezi operačními systémy od Microsoftu nebo od Microsoftu, případně od Microsoftu, je výsledek jasný. To je ale dnešní situace – Linuxu na desktopu věří stále méně lidí, technologický pokrok v tomto směru za poslední rok byl minimální a tržně šlo spíše o ústup. Výrobci počítačů už Linux na desktopu také přestávají propagovat a volí „širokou, rovnou cestu“ Microsoftu; však zákazník to zaplatí. Neobjeví-li se skutečný konkurent, Microsoft si nakonec, jen dříve nebo později, prosadí svou.

Diskuze (32) Další článek: MusicCity ve sporu se zábavním průmyslem

Témata článku: Hardware, Windows, Windows XP, Analytická firma, Nový, Různí výrobci, Otrok, Windows +, Starý rok, Následující faktor, Povedený systém, Systémová podpora, Win +, Separátní aplikace, Nový pán, Pán, Stejný hardware, Window


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači