Windows vs. Linux: kdo je rychlejší?

Časopis Computer v aktuálním čísle, které dnes najdete na novinových stáncích, přináší unikátní srovnání výkonu operačních systémů Linux a Windows v několika variantách včetně 64bitových verzí.

Klepněte pro větší obrázekPři srovnávání různých operačních systémů je důležité vybrat nejen různorodé testy a zkusit více hardwarových platforem, ale také do testů vybrat vhodné kandidáty. U systému Windows jsme nemuseli dlouho vybírat, aktuálním systémem pro běžné uživatele jsou Windows XP, která nedávno vyšla i v 64b verzi. Naopak mezi distribucemi Linuxu je dost značný rozdíl, a tak jsme sáhli jak do řad uživatelsky přátelských distribucí po instalaci ihned připravených k používání, tak mezi distribuce pro pokročilé, kde chování výsledného systému záleží z velké části na uživateli. Pokusíme se vám jednotlivé systémy přiblížit a případně vysvětlit, čím na nich bylo testování zvláštní.

Testované systémy

Související odkazy

Slovník
algoritmus
čipová sada
kernel
kompilace
linux
NTFS
server

Windows XP Professional (32 , 64 b) byla instalována běžným způsobem, pouze s rozdílnými ovladači pro 64b a 32b verzi. Mandriva 2005 Limited Edition se na konfiguraci AMD 64 b vůbec nepodařilo nainstalovat. Jedna z běžnému uživateli nejpříjemnějších distribucí si při rozpoznávání hardwaru neporadila s řadičem disku v čipové sadě nVidia nForce 4. Na internetu lze nalézt řešení, ale pokud se distribuce vůbec nenainstaluje, je to vážná chyba, kterou vývojáři v příští verzi jistě odstraní. Instalace o něco staršího Mandrake Linuxu 10.1 byla alespoň na platformě Intel 32 b bezproblémová.

Ubuntu 5.04 (32, 64 b) je linuxová distribuce vycházející ze známého Debianu. Na rozdíl od něho podporuje pouze architektury PowerPC, x86 a AMD64. Instalace proběhla bezproblémově, nainstalování ovladačů pro grafickou kartu bylo s pomocí APT jednoduché. Tato distribuce nabízí jako výchozí prostředí Gnome, které je dobře nakonfigurované již při základní instalaci. Navíc 64b verze podporuje i emulaci 32b knihoven, a proto není problémem spuštění 32b verzí některých programů.

Fedora Core 4 je ve fázi dokončení a verze použitá pro testování měla označení Test 2. Tato distribuce sponzorovaná společností Red Hat je kompilována pomocí GCC 4.0. Zatím je jedinou, která se pyšní použitím této nové verze překladače. Některé testy však naznačují, že nová verze tohoto překladače není tak rychlá, jako verze předchozí. Jednou ze zajímavostí nové distribuce je bootování. Nejdříve se nahrávají nejzákladnější programy pro spuštění X serveru. Po jeho následném spuštění se zobrazuje stav dalších nahrávaných služeb a programů. Běžné distribuce používají k těmto grafickým prvkům framebuffer, který má oproti X serveru jistá omezení. Nastavení grafické karty proběhlo bez větších problémů podle návodu na webových stránkách www.fedorafaq.org. Z uživatelského hlediska je Fedora v této testovací verzi méně přívětivá než Ubuntu, což se ve finální verzi může změnit. Je známo, že se tato distribuce snaží být co nejaktuálnější a obsahuje většinu novinek objevujících se ve světě Linuxu.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výsledky testů najdete v aktuálním Computeru

Gentoo Linux 2005 je distribuce Linuxu kompilovaná uživatelem ze zdrojových kódů. Je kombinací postupů užívaných v systémech BSD a Linuxu. Celá instalace je pro běžného uživatele značně problémová a časově náročná, ale naštěstí Gentoo má na svých stránkách podrobný návod (Gentoo Handbook). Ten radí, jak pomocí příkazů instalovat základní systém, rozdělit disky, nastavit síťovou kartu a pomáhá i s dalšími úkony. Tato distribuce je optimalizována především na výkon a měla by pro různé architektury dosahovat nejlepších výsledků. Instalované Gentoo jsme opravdu podle různých rad a návodů z fóra forums.gentoo.org maximálně vyladili pro rychlost. Veškeré programy a knihovny byly instalovány pouze s podporou 64 b, čímž znemožnily spouštění jakýchkoli 32b aplikací.

Jak jsme testovali

Abychom mohli objektivně porovnat všechny systémy, bylo nejprve nutné vytvořit testovací data, se kterými jsme prováděli všechny testy. Soubor „random“ o velikosti 1 GB byl naplněn znaky pomocí algoritmu náhodnosti (nelze jej tedy účinně komprimovat). Dále jsme používali i adresář „kernel“ o velikosti 302 MB, který obsahoval zdrojové kódy linuxového jádra 2.6.11 i jeho zkompilovanou podobu. Tento adresář obsahoval 22 719 převážně textových souborů. Poslední testovací soubor „test“ jsme vytvořili zkopírováním obsahu každého souboru z adresáře kernel do jediného velkého výsledného souboru. Veškerá testovaná data pro Linux byla umístěna na samostatném diskovém oddíle formátu ext3. Ve Windows byla stejná data uložena na zvláštním NTFS svazku.

Testování probíhalo v kategorii praktických testů, zaměřených na výpočty pa práci se soubory, na herní testy jsme využili Unreal Tournament 2003 a 2004, Quake 3 Arena a Doom 3, v grafických testech byl použit raytracer POV-Ray a editor GIMP.

Jaké jsou výsledky?

Podrobné výsledky měření včetně jejich komentářů najdete v aktuálním Computeru 11/05. Navíc tam ale také najdete přehled programů pro obě platformy v řadě kategorií, ideální nastavení ovladačů v prostředí Linuxu nebo první pohled na čerstvou verzi systému Longhorn. Plus pochopitelně mnoho dalších recenzí a testů.

Diskuze (108) Další článek: Longhorn přinese podporu formátu RAW

Témata článku: Windows, Linux, Unreal Tournament, Lin, Podrobné testování, Limited edition, Různé kategorie, Testovací program, Herní knihovna, Random, Ideální nastavení, Rozdílná velikost, Příští číslo, Distribuce, Běžná verze, Čerstvý pohled, Window, Ubuntu Core, Testovací soubor, Instalovaný ovladač, Win +, Win + V, Windows +


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně