Windows Vista v praxi: Dojmy jsou rozporuplné

Po nainstalování Windows Vista RC1 jsem se rozhodl tento operační systém používat i v ostrém provozu. To je nejlepší zkouška. Uživatel tak odhalí spoustu novinek, které fungují podivně, nefungují správně, nebo prostě jen svou funkcí obtěžují. Odvrácená strana Windows Vista týden po instalaci.
Windows Vista v praxi: Dojmy jsou rozporuplné

Windows Vista RC1 v ostrém provozu nejsou žádný med. Samozřejmě: Základy použití nijak nevybočují z mantinelů úvahy, že jsou to „stále jen Windows“ a že tedy při práci s nimi člověk nemůže nerazit na problém, který by dávno neznal. Microsoft však přidal řadu nových funkcí a upravil množství starých. Některé z nich dokáží způsobit pořádně hluboké vrásky.

Před samotným rozborem těch nejzávažnějších problémů mi dovolte, abych v rámci korektnosti poznamenal, že Windows Vista jsou zatím ve stádiu vývoje. Veškeré zde zmíněné nedostatky se proto ve finální verzi objevit nemusí. Přesto na mnohé vlastnosti finálního produktu lze z verze Release Candidate poměrně dobře usuzovat. Release Candidate má být verzí připravenou k vydání ve chvíli, kdy testeři nenahlásí žádné problémy.

Ochrana uživatelského účtu

Ochrana uživatelského účtu (User Account Control, UAC) je funkce, jejíž činnosti si ve Windows Vista všimne naprosto každý. Při jakékoli změněn systémových nastavení totiž obrazovka ztmavne a systém vyžaduje potvrzení, že uživatel chce skutečně danou akci provést. Čtenáři Živě znají UAC také pod názvem Kontrola uživatelského účtu, který jsme používali před tím, než jsme znali oficiální český název služby. Podrobněji jsme se této funkci věnovali v tomto starším článku.

Klepněte pro větší obrázek

Nejvýraznější projev služby Ochrana uživatelského účtu

Ochranu uživatelského účtu Microsoft implementoval především proto, aby ochránil uživatele před mnohými nepovolenými akcemi škodlivých programů i před vlastními nepředloženými rozhodnutími. Takový krok vstříc bezpečnosti nelze než pochválit. Chování Windows Vista se zde přibližuje chování některých Linuxových distribucí, které při pokusu o administrátorskou akci vyžádají od uživatele heslo administrátora. Ve Windows však není třeba heslo zadávat.

Pokud má přihlášený uživatel administrátorská oprávnění, systém jej pouze požádá o potvrzení, že může standardně používaná nízká práva povýšit pro danou operaci na administrátorskou úroveň. To vše zní velmi krásně, ovšem pouze do okamžiku, než se zobrazí pátá, šestá, desátá žádost o potvrzení akce, u níž si uživatel je naprosto jist, že ji provést chce. Zde se dostáváme do bodu, kdy hledáme, jakým způsobem UAC vypnout. To je možno kromě editace systémových politik ve verzi RC1 udělat i běžnou cestou: Pro jednoho každého uživatele lze UAC deaktivovat v ovládacím panelu Uživatelské účty.

Klepněte pro větší obrázek

V ovládacím panelu Uživatelské účty lze UAC vypnout

Jiné ovládání aneb nic není, kde by mělo být

S Windows Vista přichází několik výrazných změn v uživatelském rozhraní. Nebudeme samozřejmě zmiňovat nové grafické vzhledy, těm nelze nic vytknout. Nechybí ani klasický vzhled Windows 2000. Problém je ve změnách chování mnohých oken a často i v machinacích provedených mezi navyklými ovládacími prvky.

Začněte klepnutím zde. S touto větou se již bohudík nesetkáme. Nabídka Start je však samozřejmě v systému přítomna i nadále. Po výrazné změně ve Windows XP, které přinesly zpřehlednění a zrychlení práce a tudíž se s nimi dalo sžít, přichází novinky v ovládání nabídky Start i ve Windows Vista. Podmenu Všechny programy a podřízená se již nerozrolovávají do prostoru, ale překreslují se stále v hlavním těle nabídky. Tato úprava, u níž jsem neobjevil možnost vypnutí, podle mého názoru dosti znepřehlednila a zpomalila práci s menu Start. Nejhorší situace nastává, když je třeba položkami skrolovat. Přepnutím na klasickou nabídku Start dostaneme podobu známou z Windows 2000.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka Start - Všechny programy - Příslušenství. A bez skrolování se neobejdeme.

Microsoft pro Windows Vista přepracoval i Ovládací panely. Ty jsou opět přítomny ve zjednodušené a úplné variantě. Ovládacích panelů však výrazně přibylo. Původní panel Zobrazení se rozpadl na jednotlivé záložky, tvoří jej tedy celkem 5 samostatných oken, která se otevírají z ovládacího panelu Přizpůsobení (Personalisation). Ovládací panely jsou celkově velmi rozporuplné. Některé jsou vyvedeny v podobě HTML okna tak, jak je to ve Windows Vista moderní, jiné však zůstaly v klasickém vzhledu Win32. Nekonzistence působí rušivě.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací panely ve výchozím zobrazení po skupinách
Klepněte pro větší obrázek
I v klasickém zobrazení
Klepněte pro větší obrázek
Ovládací panel Přizpůsobení v nové podobě
Klepněte pro větší obrázek
A nastavení zobrazení stále postaru

Rozporuplné je i Ovládání hlasitosti. Již se nespouští příkazem sndvol32, ale pouze sndvol. Bohužel však ztratilo možnost ovlivnit vyvážení kanálů, což používají především diváci digitální televize, kterým hrají souběžně oba kanály duálního zvuku. Naopak významným krokem k lepšímu je možnost konfigurovat úroveň hlasitosti pro každou aplikaci nezávisle.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání hlasitosti může ztišovat zvukový výstup jednotlivých běžících programů, nepodporuje však vyvážení kanálů

Práce s okny Průzkumníka nenechává nervy uživatele v klidu. Často v různých diskuzích přetřásaným problémem je absence tlačítka pro přechod do nadřazené složky. Microsoft jeho vypuštění obhajuje možností kliknout přímo do adresního řádku, nebo si v něm rozbalit dynamické menu, které obsah nadřazené složky zobrazí. Oba postupy mají své mouchy. Žádný totiž nefunguje pohodlně v případě, že se pohybujeme ve složce, jejíž název je tak dlouhý, že zaplní celý adresní řádek. Dynamické menu samo o sobě potom funguje obvykle až na druhý pokus. Pokud se vyvolá pouze jednou, při pohybu myši zmizí. Je potřeba jej otevřít znovu. Doufejme, že toto chování je chyba, která bude v dalších verzích Windows Vista opravena.

Klepněte pro větší obrázek

Rozbalená nabídka kořenového adresáře disku E:
Klepněte pro větší obrázek
Když je název složky příliš dlouhý, dává se přednost jemu, nikoli složkám nadřazeným, které tak nejsou vidět. Jediná cesta, jak se dostat o úroveň výše, je opět rozbalením šipky, tudíž dvěma kliknutími.

Kapitolou samou pro sebe je přehrávání videa. Tato funkce je velmi závislá na operačním systému. Kvůli změněné architektuře multimédií a ovladačů mnoho současných přehrávačů ve Windows Vista prostě nefunguje, nebo alespoň nefunguje správně. Možná jde o záležitost pouze mé HW / SW konfigurace, ale jako jeden příklad za všechny lze jmenovat populární přehrávač BSPlayer, který se mi ve verzi 2.0 nepodařilo přimět k ničemu lepšímu, než zobrazení šedého okna.

Smůlu mají opět majitelé DVB televizních karet, neboť mnohý populární přehrávací software jednoduše nelze zprovoznit. Za všechny jmenujme například CyberLink Power Cinema, který v aktuální verzi vůbec nedetekuje kartu (GigaByte GT-PTV-TAF-RH). Použitelný je prográmek ProgDVB, který však při zobrazení videa fullscreen nedokáže skrýt Hlavní panel.

Na kompatibilitě ovladačů hardware a multimediálních aplikací budou muset Microsoft a výrobci HW ještě mocně zapracovat. Jen namátkou: Současný Catalyst RC1 v kombinaci s grafickou kartou Radeon 9550 neumí vypnout monitor Eizo FlexScan T561D. Obrazovka při přechodu do úsporného režimu pouze zobrazuje černou. Standardní ovladač SATA řadiče Via VT8237 od Microsoftu způsobuje trhání jakéhokoli zvuku přehrávaného z pevného disku. Je třeba jej nahradit ovladačem z aktuálního balíku Hyperion pro Windows XP. O ovladačích pro zařízení firmy Creative Labs snad již není třeba se ani rozepisovat.

Hlasové ovládání

Na závěr jsem nechal funkci nejúsměvnější. Ovládání hlasem člověka na první pohled okouzlí. Přesněji okouzlí jej tutorial, který má s touto technologií naučit pracovat. Tutorial je však pravděpodobně nastaven na reakci na jakýkoli zvuk a ani se nepokouší rozlišovat, jaký povel uživatel vlastně vydal. Zatímco v tutorialu jsem měl úspěšnost příkazů 99 %, v ostrém provozu se množství rozpoznaných povelů sníží zhruba na poměr 1 : 10 nerozpoznaným.

Klepněte pro větší obrázek

Sličná slečna nás provede tutorialem, který nejednoho uživatele okouzlí. V praxi je však hlasové ovládání spíše pro zlost.

Samozřejmě, dá se očekávat, že rodilý mluvčí dosáhne lepších výsledků, i tak jsou ovšem některé reakce systému přinejmenším podivné. Jedním ze základních povelů je Show numbers. Systém by měl v odpovědi zobrazit čísla nad všemi aktivními objekty v právě používaném okně a čekat na uživatelův hlasový výběr. Bohužel, reakce na Show numbers se dají počítat v jednotkách procent. V ostatních případech se pouze zobrazuje obligátní hláška What was that? (To bylo co?).

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Dvě nejprotivnější hlášky hlasového ovládání

Nejoblíbenějším příkazem systému rozpoznávání hlasu je pak zjevně Home, jehož vyřčení má vyvolat stisk stejně označené klávesy. Bohužel, zvuk hučících počítačů v místnosti je zřejmě americké výslovnosti slůvka Domů mnohem bližší, než by uživateli mohlo být milé, proto se klávesa Home virtuálně mačká až nezdravě často.

Abych jen nehaněl, musím říci, že Hlasové ovládání je svým způsobem geniální služba. Stačí přijít na správnou výslovnost, tóninu a hlasovou polohu a říci jakýkoli text na obrazovce, například název spustitelného programu. Windows dokáží příkaz analyzovat a program spustit. Pokud jim ovšem zvuk zaklapnutí notebooku nepřijde identický s uživatelovým pokynem Stop listening, který hlasové ovládání dočasně deaktivuje.

Je ještě čas na opravy?

Windows Vista ve verzi RC1, sestavení 5600, obsahují značné množství malých i závažnějších chyb. Každého uživatele, kteý bude chtít na novinku přejít ze starších verzí, čeká jistý skok. Skok do na první pohled známého, ale přesto tak odlišného prostředí.

Přestože programátoři Microsoftu odváděli mezi verzemi Beta 2 a RC1 obrovský kus práce a z prakticky nepoužitelného systému dokázali udělat to, čím jsou Vista RC1, se obávám, že do listopadu, tedy měsíce uvolnění ostré verze, nebudou Windows Vista v dostatečné kondici k potěšení zákazníků. Věřme, že nejdůležitější problémy se Microsoftu odstranit podaří.

Témata článku: Hardware, Microsoft, Windows, Windows Vista, Ovládací panel, Český název, Finální karta, Duální zvuk, Možnost reakcí, Ostrá verze, Microsoft Account, Hlasový příkaz, Podivný program, Reakce, Cyberlink, Dojem, Rozporuplná vlastnost, Med, Ovládání, Zvukový projev, Nerv, Hlasové ovládání, Uživatelská složka, Výrazná změna, Přehrávané video

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 166

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 91

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje