Windows Vista, třicetidenní lhůta, aktivace a omezená funkčnost

O Windows Vista již byly napsány tisíce řádků textu, roušku tajemství jsme však doposud nepoodhrnuli nad instalací bez produktového klíče, běhu systému bez aktivace, aktivace samotné a běhu v režimu omezené funkčnosti. Uvidí toto piráti, nebo se dočekají i legální uživatele? Odvrácená tvář Windows Vista.
Windows Vista, třicetidenní lhůta, aktivace a omezená funkčnost

Windows Vista před aktivací

Vraťme se na několik okamžiků k úplnému počátku. Windows Vista totiž mají pro produkty této rodiny dosti netypickou vlasnost. Lze je nainstalovat bez zadání produktového klíče. Pokud při instalaci zvolíte, že chcete instalovat bez něj, systém nabídne výběr edice. Abyste zůstali v souladu se zakoupenou licencí, je nezbytné vybrat tu edici, kterou máte zakoupenu a k níž můžete později zadat platný produktový klíč.

Klepněte pro větší obrázek

Opravdu nechcete zadat produktový klíč?

Navzdory obecnému přesvědčení, třicetidenní lhůta před povinnou aktivací není zkušební dobou. Microsoft dosud neuvolnil testovací verzi Windows Vista, není tedy možné si někde sehnat instalační DVD a třicet dní systém svobodně používat. Licenční ujednání s takovou možností vůbec nepočítá. Ostatně dostat se k instalačnímu médiu jinak než jeho nákupem případně stažením ze zdrojů přímo v Microsoftu (TechNet Subscription apod.) je legální cestou nemožné. Instalujete-li tedy Windows Vista, činíte tak v souladu se zákonem pouze v případě, že jste vlastníky licence. Alespoň do doby, než Microsoft připraví (pokud vůbec) stáhnutelnou verzi.

Pokud však chcete Windows bez aktivace poskytnutých třicet dní používat, vězte, že jde ve vztahu k Microsoftu a ověření pravosti o zcela bezproblémovou kopii. Neaktivovaná Windows bez obtíží projdou ověřením pravosti, tudíž na nich lze využívat veškeré funkce, které se na nelegitimních instalacích vypínají, například Aero či Windows Defender. Přístupný je i Windows Update včetně Windows Ultimate Extras.

Jak na aktivaci

V okamžiku, kdy máme systém nainstalovaný, ať již bez či s produktovým klíčem, je třeba provést aktivaci. Aktivace může být provedena pouze na jediném počítači, na dalším aktivační program nahlásí, že použitý produktový klíč je již aktivován. Pokud budete chtít přenést aktivaci na jiný počítač, nezbyde vám nic jiného, než ji vyřídit telefonicky a vysvětlit operátorovi vaši situaci. S přenosem by neměly být problémy, licenční ujednání jej výslovně povoluje.

Klepněte pro větší obrázek

Na aktivaci ještě pár dnů zbývá

Pro spuštění aktivačního procesu můžeme využít buď některého ze systémových upozornění, či nahlédnout na spodek ovládacího panelu Systém. Co se upozornění (bublina z oznamovací oblasti) týče, je třeba ocenit, že nejsou zdaleka tak častá jako u Windows XP. Člověk se s nimi nesetká více než jednou denně. Aktivace samotná (alespoň ta po internetu) je rychlá a bezproblémová. Pokud nedojde k nějakému problému, po několika vteřinách skončí úspěchem.

Klepněte pro větší obrázek

Na druhém počítači ale není problém

Režim omezené funkčnosti v teorii

Pokud není aktivace provedena do třiceti dnů nebo například selže ověření pravosti, může se systém přepnout do režimu s omezenou funkčností. Uživatel by měl dostat na výběr hned čtyři možnosti, jak v práci se systémem pokračovat. Žádná z nich zřejmě nebude akceptovatelnou pro piráty. Kromě možnosti práce v módu omezené funkčnosti se nabídne ještě možnost standardní aktivace, možnost vložení jiného produktového klíče či možnost aktivace po telefonu. Jde tedy o podobný výběr aktivačních voleb, jaký najdeme i ve Windows XP.

V případě neprovedené či neúspěšné aktivace a změny Windows do režimu omezené funkčnosti bude uživatel moci použít svůj webový prohlížeč maximálně jednu hodinu. Poté jej systém automaticky odhlásí.

Jak to vypadá v praxi

Windows Vista nastartují jako obyčejně. Zádrhel se objeví až po zmizení obrazovky Vítejte. Na černém pozadí se zobrazí výzva k aktivaci nabízející skutečně jen výše zmíněnou čtveřici možností a tlačítko Storno jako bonus. V pravém spodním rohu obrazovky se vypisuje verze Windows, která hlásí, že tato kopie není pravá.

Při volbě spuštění v režimu omezené funkčnosti startuje výchozí prohlížeč a automaticky otevírá stránku Microsoftu. Pozadí plochy je stále černé, chybí hlavní panel. Okno vyzývající k výběru módu však nezmizelo. Oběma okny lze libovolně manipulovat včetně maximalizace a minimalizace.

Nefungují běžné klávesové zkratky jako Ctrl+Alt+Del či Alt+TAB. Nemohu bohužel vyzkoušet Win+R, neboť testuji na počítači IBM, který nemá klávesu Win. Prostřednictvím klávesy F1 je dostupná nápověda. Funguje však Řízení uživatelského účtu, které zobrazuje svá varování například při volbě změny produktového klíče.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Vista umožňují, podobně jako to šlo ve Windows XP, změnit před aktivací již zadaný produktový klíč.

Po stisku tlačítka Storno, vypršení časového limitu či nepovedené aktivaci systém jednoduše odhlásí uživatele. Z přihlašovací obrazovky lze počítač restartovat i vypnout.

Ty čtenáře, kteří mají Windows v režimu omezené funkčnosti a nemohou je aktivovat, jistě potěší, že uživatelská data nejsou ztracena. I omezená Windows Vista totiž lze spustit v nouzovém režimu.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Černá verze, Akt, Windows Defender, Přihlašovací obrazovka, Omezená možnost, Aktivace, Černá práce, Časový limit, Neúspěšný počítač, Defender, Klíč

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje