Windows Vista, třicetidenní lhůta, aktivace a omezená funkčnost

O Windows Vista již byly napsány tisíce řádků textu, roušku tajemství jsme však doposud nepoodhrnuli nad instalací bez produktového klíče, běhu systému bez aktivace, aktivace samotné a běhu v režimu omezené funkčnosti. Uvidí toto piráti, nebo se dočekají i legální uživatele? Odvrácená tvář Windows Vista.
Windows Vista, třicetidenní lhůta, aktivace a omezená funkčnost

Windows Vista před aktivací

Vraťme se na několik okamžiků k úplnému počátku. Windows Vista totiž mají pro produkty této rodiny dosti netypickou vlasnost. Lze je nainstalovat bez zadání produktového klíče. Pokud při instalaci zvolíte, že chcete instalovat bez něj, systém nabídne výběr edice. Abyste zůstali v souladu se zakoupenou licencí, je nezbytné vybrat tu edici, kterou máte zakoupenu a k níž můžete později zadat platný produktový klíč.

Klepněte pro větší obrázek

Opravdu nechcete zadat produktový klíč?

Navzdory obecnému přesvědčení, třicetidenní lhůta před povinnou aktivací není zkušební dobou. Microsoft dosud neuvolnil testovací verzi Windows Vista, není tedy možné si někde sehnat instalační DVD a třicet dní systém svobodně používat. Licenční ujednání s takovou možností vůbec nepočítá. Ostatně dostat se k instalačnímu médiu jinak než jeho nákupem případně stažením ze zdrojů přímo v Microsoftu (TechNet Subscription apod.) je legální cestou nemožné. Instalujete-li tedy Windows Vista, činíte tak v souladu se zákonem pouze v případě, že jste vlastníky licence. Alespoň do doby, než Microsoft připraví (pokud vůbec) stáhnutelnou verzi.

Pokud však chcete Windows bez aktivace poskytnutých třicet dní používat, vězte, že jde ve vztahu k Microsoftu a ověření pravosti o zcela bezproblémovou kopii. Neaktivovaná Windows bez obtíží projdou ověřením pravosti, tudíž na nich lze využívat veškeré funkce, které se na nelegitimních instalacích vypínají, například Aero či Windows Defender. Přístupný je i Windows Update včetně Windows Ultimate Extras.

Jak na aktivaci

V okamžiku, kdy máme systém nainstalovaný, ať již bez či s produktovým klíčem, je třeba provést aktivaci. Aktivace může být provedena pouze na jediném počítači, na dalším aktivační program nahlásí, že použitý produktový klíč je již aktivován. Pokud budete chtít přenést aktivaci na jiný počítač, nezbyde vám nic jiného, než ji vyřídit telefonicky a vysvětlit operátorovi vaši situaci. S přenosem by neměly být problémy, licenční ujednání jej výslovně povoluje.

Klepněte pro větší obrázek

Na aktivaci ještě pár dnů zbývá

Pro spuštění aktivačního procesu můžeme využít buď některého ze systémových upozornění, či nahlédnout na spodek ovládacího panelu Systém. Co se upozornění (bublina z oznamovací oblasti) týče, je třeba ocenit, že nejsou zdaleka tak častá jako u Windows XP. Člověk se s nimi nesetká více než jednou denně. Aktivace samotná (alespoň ta po internetu) je rychlá a bezproblémová. Pokud nedojde k nějakému problému, po několika vteřinách skončí úspěchem.

Klepněte pro větší obrázek

Na druhém počítači ale není problém

Režim omezené funkčnosti v teorii

Pokud není aktivace provedena do třiceti dnů nebo například selže ověření pravosti, může se systém přepnout do režimu s omezenou funkčností. Uživatel by měl dostat na výběr hned čtyři možnosti, jak v práci se systémem pokračovat. Žádná z nich zřejmě nebude akceptovatelnou pro piráty. Kromě možnosti práce v módu omezené funkčnosti se nabídne ještě možnost standardní aktivace, možnost vložení jiného produktového klíče či možnost aktivace po telefonu. Jde tedy o podobný výběr aktivačních voleb, jaký najdeme i ve Windows XP.

V případě neprovedené či neúspěšné aktivace a změny Windows do režimu omezené funkčnosti bude uživatel moci použít svůj webový prohlížeč maximálně jednu hodinu. Poté jej systém automaticky odhlásí.

Jak to vypadá v praxi

Windows Vista nastartují jako obyčejně. Zádrhel se objeví až po zmizení obrazovky Vítejte. Na černém pozadí se zobrazí výzva k aktivaci nabízející skutečně jen výše zmíněnou čtveřici možností a tlačítko Storno jako bonus. V pravém spodním rohu obrazovky se vypisuje verze Windows, která hlásí, že tato kopie není pravá.

Při volbě spuštění v režimu omezené funkčnosti startuje výchozí prohlížeč a automaticky otevírá stránku Microsoftu. Pozadí plochy je stále černé, chybí hlavní panel. Okno vyzývající k výběru módu však nezmizelo. Oběma okny lze libovolně manipulovat včetně maximalizace a minimalizace.

Nefungují běžné klávesové zkratky jako Ctrl+Alt+Del či Alt+TAB. Nemohu bohužel vyzkoušet Win+R, neboť testuji na počítači IBM, který nemá klávesu Win. Prostřednictvím klávesy F1 je dostupná nápověda. Funguje však Řízení uživatelského účtu, které zobrazuje svá varování například při volbě změny produktového klíče.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Vista umožňují, podobně jako to šlo ve Windows XP, změnit před aktivací již zadaný produktový klíč.

Po stisku tlačítka Storno, vypršení časového limitu či nepovedené aktivaci systém jednoduše odhlásí uživatele. Z přihlašovací obrazovky lze počítač restartovat i vypnout.

Ty čtenáře, kteří mají Windows v režimu omezené funkčnosti a nemohou je aktivovat, jistě potěší, že uživatelská data nejsou ztracena. I omezená Windows Vista totiž lze spustit v nouzovém režimu.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (148) Další článek: Instalace WordPressu může obsahovat zranitelnost

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Defender, Lhůta, Časový limit, Neúspěšný počítač, Funkčnost, Aktivace, Akt, Omezená možnost, Omezená funkčnost, Obecné přesvědčení, Windows Defender, Počítač restartovat, Klíč, Černá práce, Černá verze, Přihlašovací obrazovka


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji