Windows Vista SP1 klepe na dveře. Na co se můžeme těšit?

Vistapozitivními blogy proběhla na přelomu týdne zpráva naznačující, že mnohými vytouženého SP1 se dočkáme již letos.
Windows Vista SP1 klepe na dveře. Na co se můžeme těšit?

Již v pondělí jsme přinesli zatím nepotvrzené spekulace vynořivší se přes víkend na vistapozitivních blozích. První servisní balíček pro Windows Vista (SP1) je údajně připravován k vydání na listopad tohoto roku. Tehdy budou dokončena i nová serverová Windows (Server 2008), jejichž vydání je plánováno na počátek roku 2008. Půjde mimochodem opět o megalomanské spuštění nových produktů, neboť zároveň budou na trh uvedeny i Visual Studio 2008 a Microsoft SQL Server 2008. Ale zpět k SP1.

Obvykle důvěryhodná komentátorka Mary Jo Foley přinesla na svém blogu All about Microsoft zprávu pocházející údajně od důvěryhodných zdrojů zevnitř firmy. Vydání prvního servisního balíčku pro Windows Vista je v rozporu s obecně panujícími spekulacemi plánováno již na listopad tohoto roku. První betaverze bychom se měli dočkat dokonce již v příštím týdnu, tedy někdy po šestnáctém červenci 2007. Microsoft dosud datum vydání SP1 oficiálně nepotvrdil.

Kromě úprav vyhledávání, jež si vymínil Google, najdeme v chystaném balíku v rozporu s původními ohlášeními o pouhém souhrnu oprav i některé novinky. Následující seznam je samozřejmě pouhou spekulací stejně jako veškeré informace o SP1:

 • Vylepšení výkonu při kopírování souborů, startu a vypínání systému; Pro odstranění nekonečného čekání na vypočítání velikosti souborů již nebude třeba instalovat hotfix
 • Oprava kritické chyby Windows ReadyBoost; Systém se bude probouzet rychleji z úsporných režimů
 • Vylepšení výkonu a snížení zátěže CPU díky podpoře pro SD Advanced Direct Memory Access
 • Podpora ExFAT, souborového systému pro flash paměti známého z Windows Mobile 6.0
 • BitLocker Drive Encryption bude vedle jednotky Windows podporovat i jiné lokální jednotky
 • Podpora Extensible Firmware Interface na čtyřiašedesátibitových strojích
 • Zvýšení úspěšnosti provozu Windows MeetingSpace a vzdálené pomoci za firewallem
 • Windows Installer 4.1
 • .NET Framework 3.0 SP1
 • Vylepšení v nahrávání ovladačů systémem Windows Recovery Environment
 • Opravy a vylepšení DHCP/NAP
 • Podpora jednoduchého tisku v terminálových službách
 • Čtyřiašedesátibitový OLEDB Provider pro ODBC
 • Vylepšení API IIS7 Microsoft.Web.Administration
 • Další změny v API
 • Součástí by měly být všechny hotfixy (více než sto dosud vydaných), které jsou nyní v neoficiálním balíku Vista SP1 Preview

O některých změnách podrobněji - Kritická chyba ReadyBoost

S technologií ReadyBoost jsme se na stránkách Živě.cz již několikrát podrobně seznámili, proto jen ve stručnosti: Jde o funkci Windows Vista umožňující využít připojený USB flash disk jako diskovou vyrovnavací paměť, mj. i ve spojení s funkcí SuperFetch (prediktivním nahrávání aplikací do RAM). Přestože ReadyBoost umí být na počítačích s operační pamětí menší než dva gigabajty velmi užitečný, v systému se skrývá závažná chyba, k níž se však Microsoft zatím veřejně příliš nehlásí.

Problém spočívá ve způsobu uchovávání klíče k AES-128 šifrování dat ReadyBoostu. Systém tento klíč udržuje pouze v operační paměti. Ve chvíli, kdy klíč z operační paměti zmizí (například při přechodu do režimu S4 - hibernace), systém při probuzení vygeneruje nový a s ním zákonitě i nová veškerá data funkce ReadyBoost. Při probouzení počítače tak Windows Vista několik dlouhých minut velmi intenzivně pracují s pevným diskem (načítání systému do RAM a zároveň vytváření souboru pro ReadyBoost na flash disku), což po danou dobu činí počítač nepoužitelným.

Změny v API

Microsoft plánuje provést několik změn v API. Týkat by se měly především podpory šifrování a administrace webového serveru Internetové informační služby 7.0. Je téměř jisté, že se programátoři budou snažit vyhnout takovým změnám API, které by zhoršily kompatibilitu Windows Vista se softwarem třetích stran. Jinými slovy lze říci, že je téměř jisté, že software, který funguje na Windows Vista, bude fungovat i na Windows Vista SP1.

Ještě jednou IIS 7.0

Internetové informační služby se týká i oprava chyby, kdy při změně nastavení aplikace ve Správci Internetové informační služby dojde k poškození souboru Web.config. Systém z něj odstraňuje textové hodnoty. Soubor obsahující kód

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 
<configuration xmlns="http://schemas.microsoft.com
/.NetConfiguration/v2.0">

<configSections>
<section name="MySettings" type="MySettingsHandler, MyLib"/>
</configSections>

<MySettings>
<item type="abc">1234</item>
</MySettings>

</configuration>

tak je v současnosti měněn na

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 
<configuration xmlns="http://schemas.microsoft.com
/.NetConfiguration/v2.0">

<configSections>
<section name="MySettings" type="MySettingsHandler, MyLib"/>
</configSections>

<MySettings>
<item type="abc"></item>
</MySettings>

</configuration>

Tým stojící za IIS o této chybě ví již několik měsíců, přičemž oprava je plánována právě do SP1. IIS ve Windows Serveru 2008 již chybu neobsahuje.

Bude to narychlo

Věřme, že ve skutečném SP1 pro Windows Vista uvidíme co nejvíce jemnovaných úprav a vylepšení. V každém případě, chce-li Microsoft opravdu vyjít s SP1 v listopadu, bude muset proběhnout masivní testování uživateli. Servisní balíčky pro starší verze Windows byly testovány obvykle kolem jednoho roku, SP1 pro Visty zbývá něco přes čtyři měsíce. Začne se již za týden?

Diskuze (77) Další článek: Svět podle Apple: Proč je Safari lepší?

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Item, Window, Windows 7 SP1, Závažná chyba, Windows +, Win +, Win + V, Napa, Abc

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk