Windows Vista: Rozbalení image místo instalace

Instalační proces Windows Vista není již jen obyčejným instalátorem známým z předchozích verzí Windows. Nově jde o rozbalení obrazu disku, který se následně přizpůsobí hardwaru. Možnost úpravy zdrojového image je nasnadě. Novinky v instalaci Windows.
Windows Vista: Rozbalení image místo instalace

Na rozdíl od starších verzí není již na DVD Windows Vista standardní instalátor. Místo toho se novinkový operační systém Microsoftu instaluje extrakcí image diskového oddílu. V pozadí grafického instalátoru se totiž neděje nic jiného než obyčejné rozbalování souboru install.wim.

Install.wim

Tento soubor se při instalaci zkopíruje na disk a na něm dekomprimuje. Jde o souborový (nikoli sektorový) image, z nějž může být provedena instalace bez poškození stávajících dat na disku. WIM (Windows Imaging) soubor je hardwarově nezávislý a může obsahovat několik instalací OS současně, přičemž každý soubor se v něm vyskytuje pouze jednou. Shoda souborů je zajištěna porovnáním pomocí hashe SHA-1. WIM soubor může být rozdělen na více instalačních médií. Je modulární, takže se jednotlivé komponenty OS instalují nezávisle. Použity mohou být dva stupně komprese: rychlý XPress a účinnější LZX.

V případě, že provádíte upgrade ze starší verze Windows, po skončení dekomprimace se do nového systému navíc přenesou potřebná nastavení ze starého. Za účelem upgradu bude dostupný i pokročilý nástroj pro přenos uživatelských dat, s jehož pomocí bude také možno stará data přenést na jiný počítač a tam začlenit přímo do instalátoru Windows Vista. Nástroj bude podporovat Windows 2000 i XP.

Klepněte pro větší obrázek

Možnosti upgradu starších systémů na Windows Vista

Co to znamená? Mimo jiné právě to, že instalační image je nezávislý na použitém hardware, kterému se přizpůsobuje až při samotné instalaci. Z toho plyne, že je možno na jednom počítači vytvořit uživatelem upravený WIM soubor a následně jej použít pro instalaci na hardwarově zcela odlišném PC. Tuto možnost jistě ocení mnozí správci firemní výpočetní techniky.

Úprava instalačního obrazu

Uživatelsky vytvořené instalační obrazy je možné jednoduše upravovat. Lze je připojit k systému jako virtuální jednotky a tudíž je možno kamkoli do jejich adresářové struktury umístit jakákoli uživatelská data. Pomocí utility DriverLoad bude rovněž možné korektně importovat i ovladače pro hardware. U ovladačů dodávaných v podobě spustitelného (EXE) souboru se tento úkol bude řešit pomocí procesu unattend (bezobslužná instalace Windows).

EXE soubory stačí umístit na instalační disk a zadat je do souboru unattend.xml pro bezobslužnou instalaci. K jejich spuštění dojde v sedmém kroku instalace mezi dokončením instalace a prvním přihlášením k systému. Stejným způsobem je možno do Windows integrovat i záplaty či různé potřebné aplikace včetně například Microsoft Office. S využitím souboru unattend.xml lze konfigurovat celou řadu parametrů instalace, konfiguraci diskových oddílů či (díky modularitě) výběr součástí systému k instalaci nevyjímaje.

Klepněte pro větší obrázek

Instalace Windows Vista

Soubor unattend.xml může být umístěn i na USB flash zařízení. Pokud takové zařízení máme během instalace zapojené, systém tento soubor použije a nakonfiguruje instalaci ze standardního média podle něj. USB flashdisk však není jedinou možností, jak instalačnímu procesu nabídnout unattend.xml. Ten totiž může být umístěn i na sdílené síťové jednotce. Pro takové použití je však třeba před instalací nabootovat systém například do Windows PE (Windows Preinstallation Environment), aby měl k síťové jednotce přístup.

Windows PE

Windows PE 2.0 bude miniaturní operační systém vytvořený z komponent Windows Vista. Bude však obsahovat pouze omezené Win32 API, nebude možno do něj nainstalovat .NET Framework, neumožní spuštění služby Server ani použití 16bit aplikací na 32bit Windows, resp. 32bit aplikací na 64bit Windows. Dále se takový systém každých 24 hodin automaticky restartuje.

Naopak k dispozici budou rychle se spouštějící Windows, nepřesahující velikostí 100 MB. Scházet nebude podpora multitaskingu a multithreadingu, podpora práce se sítí i podpora bootování z DVD, CD, USB, sítě nebo RAMDisku. Microsoft bohužel dosud nerozhodl, zda budou Windows PE 2.0 bezplatně dostupné coby součást Sady pro automatickou instalaci (Windows Automated Installation Kit). Dodávány budou v souboru boot.wim.

Klepněte pro větší obrázek

Složitá konfigurace instalace Windows XP - více vstupních souborů (zdroj: Microsoft)
Klepněte pro větší obrázek
Jediný vstupní soubor konfigurace instalátoru Windows Vista (zdroj: Microsoft)

Další jednoduchou možností je pojmenovat soubor unattend.xml jako autounattend.xml a umístit jej do kořenového adresáře instalačního DVD Windows. Systém jej i v tomto případě použije pro konfiguraci instalace. Možnost takovýchto zásahů do instalátoru může samozřejmě znamenat bezpečnostní riziko. Microsoft proto doporučuje použití pouze takových instalačních obrazů, které získáte z důvěryhodného zdroje. Originální instalační média ponesou, podobně jako dřívější verze, hologram určující pravost.

Nástroje pro úpravy

Pro práci se souborem instalačního obrazu budou k dispozici následující nástroje: ImageX, DriverLoad a Windows System Image Manager. První z nich poslouží ke zkopírování, rozbalení, připojení k systému a odpojení od něj (mount). Tento nástroj bude součástí Sady pro automatickou instalaci. Utilita DriverLoad umožní do obrazu začlenit ovladače hardwaru. Pro automatickou přípravu souboru unattend bude určen nástroj Windows System Image Manager, který pro tuto činnost poskytne přehledné GUI.

I v případě, že Microsoft neuvolní zmíněné nástroje i pro domácí uživatele, získáváme s Windows Vista a jejich unattend.xml soubory možnost přizpůsobení instalace systému včetně výběru požadovaných komponent. Lze předpokládat, že dříve či později se i bez přispění Microsoftu objeví volně dostupný nástroj s komfortním GUI, který práci s unattend soubory učiní pohodlnější.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Automatický nástroj, Mount, Síťová jednotka, Použitý hardware, Instalační systém, Potřebná možnost, Použitý ovladač, Diskový oddíl, Potřebný nástroj, Instalace, Dostupný soubor, Potřebný hardware, Dostupná komponenta, Úprava PC zdroje

Určitě si přečtěte

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 146

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji