Windows Vista na cesty: o nové správě napájení

Notebooky jsou stále oblíbenější náhradou desktopů a operační systémy musí držet krok.
Kapitoly článku

Microsoftu se při tvorbě podpory mobilních počítačů ve Windows Vista podařil kousek v pravdě husarský: snížení spotřeby. Alespoň je to tak zákazníkům prezentováno. Zjednodušeně řečeno byla správa napájení Windows Vista navržena tak, že využívá mnohem lepší a vyváženější práce s hardwarem, která šetří energii a prodlužuje dobu běhu na baterie, aniž by tím došlo k negativnímu ovlivnění uživatelova pocitu z výkonu stroje. Abychom se však předčasně neradovali, je to nakonec šulnul.

Podobně jako u jiných zajímavých technologií byly optimalizace provedeny čistě proto, aby eliminovaly negativní dopad novinek ve Windows Vista představených. Modernizace si zkrátka žádá svou daň. Nový instalační program je akorát tak rychlý, aby nainstaloval osminásobek dat za stejný čas jako jeho starší sourozenec jedny Windows XP, nový správce paměti (včetně funkcí jako ReadyBoost a SuperFetch) je akorát tak optimalizovaný, aby náročnější systém běžel zhruba stejně rychle jako XP, a mimo jiné i právě napájení je (nepříliš úspěšně, jak dále uvidíme) optimalizováno tak, aby při vyšší spotřebě při běhu akcelerovaného rozhraní Aero nedocházelo k pozorovatelnému zkrácení doby běhu na baterie.

Klepněte pro větší obrázek 
Při zastavení kurzoru nad ikonkou napájení v oznamovací oblasti hlavního panelu 

Zadání nevypadá jednoduše

Abychom ale Microsoftu příliš nekřivdili neoprávněným zjednodušením celé věci do podoby takto ostrého konstatování, podívejme se na správu napájení Windows Vista blíže. Návrháři a vývojáři operačního systému dostali dva jednoduché cíle: Zapínání a vypínání počítače musí být tak jednoduché jako zapínání a vypínání televizoru a běh na baterie musí být co nejvíce prodloužen, přičemž zároveň má být snížena spotřeba při běhu připojení k síti.

Počítač jako televize

První zadání bylo vyřešeno elegantně, výsledek je ve Windows Vista na první pohled viditelný. V Redmondu si všimli, že ani televize se při vypnutí skutečně nevypíná; stále čeká na signál z dálkového ovladače. Přesně do tohoto stavu měla být vmanévrována nová Windows. Ve světě počítačů je podobná možnost známá jako uspání počítače, ve Windows XP jako úsporný režim. Data zůstávají v operační paměti, která je při tom jednou z mála napájených součástí celé sestavy. V případě notebooků však něco takového není vhodné, neboť i malá spotřeba je spotřeba. Spotřeba, která dokáže vyčerpat energii baterie a způsobit tak ztrátu dat umístěných v energeticky závislé operační paměti.

Klepněte pro větší obrázek
Nové možnosti reflektují i tlačítka pro vypínání v nabídce Start. Tlačítko nalevo je plně konfigurovatelné.

Aby k vyčerpání baterie nedošlo, získala Windows Vista takzvaný hybridní mód spánku, který je skloubením toho nejlepšího z obou režimů, jež si pamatujeme z Windows XP - úsporného režimu a režimu spánku. Pokud jakýkoli počítač (nejen notebook) uvedete do Režimu spánku (pozor, název je stejný jako v XP, funkce jiná), data z operační paměti se uloží jak do RAM, tak na pevný disk. Pokud je dostupné napájení, data jsou udržována v RAM. Pokud napájení vypadne (dojde baterie), nedochází k žádné katastrofě, systém se bude jen o pár vteřin déle spouštět - načte data uložená na pevný disk.

Žádné kompromisy při uspávání

Vypínání televize je otázkou okamžiku. Takového ideálního stavu lze v našich podmínkách těžko dosáhnout, přesto však stav, kdy Windows XP vyšlou aplikacím pokyn k zastavení činnosti a následné čekání na jeho vykonání a přechod do úsporného režimu, bylo nutné zdokonalit. Windows Vista jsou vůči aplikacím daleko méně vstřícná. Při přechodu do režimu spánku jsou všechny aplikace vyzvány k pozastavení činnosti, na což obdrží dvouvteřinovou lhůtu. Pokud ji nějaká aplikace nesplní, systém jí odebere zdroje a požadovaný spánkový režim aktivuje.

Abychom na konci kapitoly nezapomněli, vraťme se ještě ke zmíněnému snížení spotřeby. To Microsoft koncipoval jako častější vypínání nepoužívaných komponent počítače. Takový přístup je funkční, nicméně vyvážit nárůst spotřeby grafické karty ve 3D režimu při akceleraci prostředí Windows Aero se mu nepodařilo. Windows Vista podle našich redakčních testů spotřebovávají o jednotky procent více energie, než Windows XP na stejném stroji.

Témata článku: Notebooky, Windows, Bezdrátové nabíjení, Windows Vista, Cesta, Počítač, Win + V, Televize 55, Televize 02, Nejlepší přítel, Maximální spokojenost, Window, Husarský kousek, Spotřeba, CES, Napájení, Televize 80, Windows +, Hybridní režim, I televize, Win +, Nová cesta, Powerplay, Stejný stav, Následné uložení

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači