Windows Vista jsou v prodeji, aktuality dne poté

Včera se po měsících čekání do prodeje koncovým zákazníkům dostala Windows Vista. Nyní, když každý z nás má možnost si tento operační systém koupit a když se očekává masivní nárůst jeho rozšíření, šikují se výrobci hardwaru i softwaru, aby novinekchtivým zákazníkům nabídli svou podporu. Je konec spekulacím, konec chybějícím ovladačům.
Windows Vista jsou v prodeji, aktuality dne poté
Kapitoly článku

Windows Vista jsou v prodeji. To s sebou přináší mimo jiné jednu velmi příjemnou věc. Jak výrobci hardwaru i softwaru slibovali, současně se širokou dostupností nového operačního systému se začínají ve větší míře objevovat první odladěné ovladače, rozšiřovat podpora softwaru a v neposlední řadě i Microsoft začíná ujasňovat mnohé spekulace, které se okolo jeho nového stěžejního produktu vyrojily. Vraťme se dnes v krátkém ohlédnutí k oficiálnímu zahájení prodeje Windows Vista a posviťme si na některé nové informace prosáknuvší v posledních hodinách mezi internetovou veřejnost.

Tentokrát nechme v pozadí marketingové akce, které se za účasti Billa Gatese, Steva Ballmera a špiček mnoha firem z oboru konaly v New Yorku. Windows Vista byla uvedena ve velkém stylu. Heslem celé akce bylo anglické slůvko „Wow!“, které odkazovalo na wow efekt, tedy efekt naprostého údivu a nadšení, jejž Windows Vista a vše okolo nich mají vyvolávat. Lepší bude se do New Yorku podívat prostřednictvím nekolika fotografií, které najdete na konci článku. Nyní se vrhněme na slíbené nové informace.

Klepněte pro větší obrázek

Tento pohled již známe. Krabice s Windows Vista a Microsoft Office 2007.

Dell hlásí první statistiky zájmu o Windows Vista

O uplynulém víkendu začal Dell computer přijímat objednávky na systémy vybavené Windows Vista. Podle společnosti vzrostla od té doby aktivita na jejích webových stránkách o 20 %. Prodaly se již „tisíce“ kopií nového operačního systému, přičemž naprosto všechny objednávky počítačových sestav byly na stroje vybavené právě Windows Vista. Steve Ballmer předpokládá, že Vist se v prvních měsících prodá pětinásobek oproti Windows 95 a dvojnásobek oproti Windows XP.

Upgrade ze starších verzí Windows

Microsoft zveřejnil doplňující informace týkající se instalace cenově zvýhodněných upgrade verzí Windows Vista. Hlavní změnou oproti starším verzím je nemožnost provést s upgrade verzí čistou instalaci systému. Již nebude možné pouze předložit instalačnímu programu pro ověření CD se starší verzí Windows. Instalátor Windows Vista bude možné spustit jedině z prostředí právě upgradovaného staršího systému Windows.
 
Klepněte pro větší obrázek
Takto však vypadají zezadu a otevřené.
Jakkoli mnohým zákazníkům toto omezení jistě vadit nebude, nadšenci preferují čisté instalace čistě z hlediska stability a výkonu. Možným důvodem zavedení tohoto opatření ze strany Microsoftu je zvýšení pravděpodobnosti, že upgrade budou provádět pouze skuteční držitelé originálních licencí starších Windows. Při ověření staršího instalačního CD totiž instalační program Windows Vista samozřejmě nemá možnost provést nad starším systémem ověření pravosti.
 
Sluší se připomenout, jakkoli jde o logickou skutečnost, že EULA Windows Vista říká, že pokud se starší verze systému upgraduje na Windows Vista, stává se její licence neplatnou ve smyslu přenositelnosti na jiný počítač. Upgradovanou a upgradující licenci zkrátka není možno používat souběžně na dvou strojích.

Windows Vista a XP v dualbootu si vzájemně mažou body obnovení

Známý Windows guru Ed Bott jmenoval v rozhovoru pro Mary Jo Foley, že věcí, před níž by nejvíce varoval uživatele je chování Windows Vista i XP v dualboot prostředí. Při každém přepnutí na druhý systém totiž Windows kontrolují na discích vytvořené body obnovení. Jelikož však pro ně používají vzájemně nekompatibilní formát, vyhodnotí je jako vadné a odstraní.
 
Klepněte pro větší obrázek
A takto i s médii (zdroj: ActiveWin)
S dualboot prostředím se pojí i další zajímavost. Windows Vista označují disky písmeny podle jiného klíče než starší verze. Pokud spustíte instalaci systému z prostředí Windows, původní systém zůstane na jednotce C: ze svého pohledu i z pohledu Windows Vista. Těm nečiní problém zachovat i pro vlastní systémovou jednotku již dříve nastavené označení disků. Rozdíl objevíme, pokud spustíme instalaci po nastartování z DVD. Při tomto typu instalace Windows Vista, podobně jako to činily starší verze, bez ohledu na existující systémy považují svou vlastní systémovou jednotku za C:, přestože jiné systémy Windows označují jako C: jiný diskový oddíl.

Pozor na čištění disku

Dochází-li vám místo na systémové jednotce, Nástroj pro vyčištění disku nabízí ve Windows Vista ke smazání i soubor hiberfil.sys určený k ukládání dat pro hibernaci systému. Pokud využijete možnosti a tento soubor (velký jako paměť RAM počítače) opravdu smažete, váš počítač kompletně ztratí schopnost hibernace - ze systému dokonce zmizí potřebný ovládací panel. Pro řešení je potřeba se obrátit na příkazovou řádku a zadat příkaz Powercfg /hibernate on. Microsoft o této chybě ví a vede k ní i záznam v databázi znalostí.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Upgrade, Vista, Zune, Guru, Ovladač grafické karty amd

189 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Aljosha 1. 3. 2007 18:25:23
  Ale něco na tom příspěvku pravdy přece jenom je....
 • Dalibor 1. 3. 2007 14:49:42
  Jak? Mám v práci několik kompů. Nainstaluji si na ně co chci. Mám databázi...
 • Gorila 16. 2. 2007 21:58:50
  Windows Vista jsou v prodeji, aktuality dne poté

  ve slově v prodeji...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky