Windows Vista jsou v prodeji, aktuality dne poté

Včera se po měsících čekání do prodeje koncovým zákazníkům dostala Windows Vista. Nyní, když každý z nás má možnost si tento operační systém koupit a když se očekává masivní nárůst jeho rozšíření, šikují se výrobci hardwaru i softwaru, aby novinekchtivým zákazníkům nabídli svou podporu. Je konec spekulacím, konec chybějícím ovladačům.
Kapitoly článku

Windows Vista jsou v prodeji. To s sebou přináší mimo jiné jednu velmi příjemnou věc. Jak výrobci hardwaru i softwaru slibovali, současně se širokou dostupností nového operačního systému se začínají ve větší míře objevovat první odladěné ovladače, rozšiřovat podpora softwaru a v neposlední řadě i Microsoft začíná ujasňovat mnohé spekulace, které se okolo jeho nového stěžejního produktu vyrojily. Vraťme se dnes v krátkém ohlédnutí k oficiálnímu zahájení prodeje Windows Vista a posviťme si na některé nové informace prosáknuvší v posledních hodinách mezi internetovou veřejnost.

Tentokrát nechme v pozadí marketingové akce, které se za účasti Billa Gatese, Steva Ballmera a špiček mnoha firem z oboru konaly v New Yorku. Windows Vista byla uvedena ve velkém stylu. Heslem celé akce bylo anglické slůvko „Wow!“, které odkazovalo na wow efekt, tedy efekt naprostého údivu a nadšení, jejž Windows Vista a vše okolo nich mají vyvolávat. Lepší bude se do New Yorku podívat prostřednictvím nekolika fotografií, které najdete na konci článku. Nyní se vrhněme na slíbené nové informace.

Tento pohled již známe. Krabice s Windows Vista a Microsoft Office 2007.

Dell hlásí první statistiky zájmu o Windows Vista

O uplynulém víkendu začal Dell computer přijímat objednávky na systémy vybavené Windows Vista. Podle společnosti vzrostla od té doby aktivita na jejích webových stránkách o 20 %. Prodaly se již „tisíce“ kopií nového operačního systému, přičemž naprosto všechny objednávky počítačových sestav byly na stroje vybavené právě Windows Vista. Steve Ballmer předpokládá, že Vist se v prvních měsících prodá pětinásobek oproti Windows 95 a dvojnásobek oproti Windows XP.

Upgrade ze starších verzí Windows

Microsoft zveřejnil doplňující informace týkající se instalace cenově zvýhodněných upgrade verzí Windows Vista. Hlavní změnou oproti starším verzím je nemožnost provést s upgrade verzí čistou instalaci systému. Již nebude možné pouze předložit instalačnímu programu pro ověření CD se starší verzí Windows. Instalátor Windows Vista bude možné spustit jedině z prostředí právě upgradovaného staršího systému Windows.
 
Takto však vypadají zezadu a otevřené.
Jakkoli mnohým zákazníkům toto omezení jistě vadit nebude, nadšenci preferují čisté instalace čistě z hlediska stability a výkonu. Možným důvodem zavedení tohoto opatření ze strany Microsoftu je zvýšení pravděpodobnosti, že upgrade budou provádět pouze skuteční držitelé originálních licencí starších Windows. Při ověření staršího instalačního CD totiž instalační program Windows Vista samozřejmě nemá možnost provést nad starším systémem ověření pravosti.
 
Sluší se připomenout, jakkoli jde o logickou skutečnost, že EULA Windows Vista říká, že pokud se starší verze systému upgraduje na Windows Vista, stává se její licence neplatnou ve smyslu přenositelnosti na jiný počítač. Upgradovanou a upgradující licenci zkrátka není možno používat souběžně na dvou strojích.

Windows Vista a XP v dualbootu si vzájemně mažou body obnovení

Známý Windows guru Ed Bott jmenoval v rozhovoru pro Mary Jo Foley, že věcí, před níž by nejvíce varoval uživatele je chování Windows Vista i XP v dualboot prostředí. Při každém přepnutí na druhý systém totiž Windows kontrolují na discích vytvořené body obnovení. Jelikož však pro ně používají vzájemně nekompatibilní formát, vyhodnotí je jako vadné a odstraní.
 
A takto i s médii (zdroj: ActiveWin)
S dualboot prostředím se pojí i další zajímavost. Windows Vista označují disky písmeny podle jiného klíče než starší verze. Pokud spustíte instalaci systému z prostředí Windows, původní systém zůstane na jednotce C: ze svého pohledu i z pohledu Windows Vista. Těm nečiní problém zachovat i pro vlastní systémovou jednotku již dříve nastavené označení disků. Rozdíl objevíme, pokud spustíme instalaci po nastartování z DVD. Při tomto typu instalace Windows Vista, podobně jako to činily starší verze, bez ohledu na existující systémy považují svou vlastní systémovou jednotku za C:, přestože jiné systémy Windows označují jako C: jiný diskový oddíl.

Pozor na čištění disku

Dochází-li vám místo na systémové jednotce, Nástroj pro vyčištění disku nabízí ve Windows Vista ke smazání i soubor hiberfil.sys určený k ukládání dat pro hibernaci systému. Pokud využijete možnosti a tento soubor (velký jako paměť RAM počítače) opravdu smažete, váš počítač kompletně ztratí schopnost hibernace - ze systému dokonce zmizí potřebný ovládací panel. Pro řešení je potřeba se obrátit na příkazovou řádku a zadat příkaz Powercfg /hibernate on. Microsoft o této chybě ví a vede k ní i záznam v databázi znalostí.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,