Windows Vista: Hledá se výkon a stabilita II.

Čím déle je systém provozován, tím se zákonitě stává pomalejším. I Visty samozřejmě mají několik nástrojů, které mohou značně oddálit kompletní reinstalaci. Vždy totiž přijde okamžik, kdy počítač takřka přestane vyhovovat určitým výkonnostním požadavkům. V této části se podíváme na tyto nástroje a ukážeme si několik dalších postupů pro zvýšení výkonu.
Windows Vista: Hledá se výkon a stabilita II.
Kapitoly článku

Jak na zvýšení výkonu

Následující nástroje jsou známé už z předchozích verzí a prakticky se neliší od Windows XP. Proto uvádím ke každému jen stručný popis.

Vyčištění disku

Během práce ukládá systém a řada dalších aplikací na disk dočasné soubory, které, jak už z názvu plyne, nemají z dlouhodobého hlediska praktické využití. Ne vždy však aplikace po sobě tyto nepotřebné soubory odstraní. Ty pak zbytečně zabírají místo. Windows obsahují nástroj Vyčištění disku, který spustíte přes Start - Všechny programy - Příslušenství - Systémové nástroje - Vyčištění disku.

Klepněte pro větší obrázek

Defragmentace disku

Přestože provádí Windows Vista defragmentaci automaticky na pozadí, není občas od věci vzít tento proces do vlastních rukou. Integrovaný nástroj doznal oproti XP značné změny a je na pohled mnohem jednodušší. Osobně mi tam chybí grafické znázornění fragmentů a celkově se mi program zdá velmi pomalý. Pro běžné uživatele je plně dostačující, umožňuje také naplánovat časový rozvrh defragmentace. Spustíte jej na stejném místě jako v předchozím případě, jen klikněte na Defragmentace disku. Určitě však není od věci doporučit používat nějaký samostatný pokročilejší nástroj. Na trhu je jich poměrně hodně.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola disku

Při vypínání počítače provádí Windows určité kontroly a zajišťují správné uložení souborů na disk. Při výpadku proudu nebo při nestandardním ukončení počítače mohou na disku vzniknout chyby. Ve starých verzích Windows se v takovém případě po opětovném startu spustil program ScanDisk, který vyhledal a opravil případné chyby. Ten už nyní není obsažen a od Windows XP k tomu slouží speciální nástroj, který můžete spustit z příkazového řádku příkazem chkdsk. Je také možné spustit grafickou verzi nástroje. V tomto případě přejděte na Vlastnosti příslušného disku a na záložce Nástroje klikněte na tlačítko Zkontrolovat.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální efekty

Pokud nemáte dostatečně výkonný počítač, můžete mu trochu odlehčit vypnutím některých vizuálních efektů, kterých je ve Vistách opravdu mnoho. Tato nastavení patří k těm nejzákladnějším a jsou prakticky totožná jako v předchozí verzi. Klikněte pravým tlačítkem na plochu a zvolte Přizpůsobit. Hned první odkaz otvírá okno s nastavením vzhledu. Tady máte možnost výběru barevného schématu. Můžete volit mezi dobře známým, ale náročným vzhledem Aero, základním vzhledem a mnohem méně náročným vzhledem známým z Windows 2000. Některé vizuální efekty můžete nastavit také pod tlačítkem Efekty.

Pro další nastavení přejděte do Ovládací panely - Systém. Zde v levém sloupci klikněte na odkaz Upřesnit nastavení systému a na záložce Upřesnit v sekci Výkon zvolte Nastavení. Otevře se dialog známý z Windows XP, kde lze optimalizovat nastavení pro výkon nebo nastavit jednotlivé položky samostatně.

Programy spouštěné při startu

Velice častým problémem v případě, kdy start systému trvá nepřiměřeně dlouho, je kromě výše popsaných také zbytečné spouštění mnoha programů. Některé aplikace také mohou spouštět své součásti bez vědomí uživatele. A nemusí se přitom jednat o nebezpečný spyware, k jehož nalezení a odstranění slouží speciální nástroje. Poprvé v historii je i přímo ve Windows zabudován nástroj pro boj s nevyžádaným softwarem nazvaný Windows Defender. Jeho podrobným popisem se v tomto článku zabývat nebudeme. Pro nás je důležitá zejména skutečnost, že lze pomocí něj spravovat i seznam automaticky spouštěných programů.

Spusťte Windows Defender, v horní části vyberte Nástroje a následně Průzkumník softwaru. V nabídce Kategorie vyberte Programy po spuštění. V levé části se pak vypíše seznam těchto programů. Kliknutím na některou z položek se zobrazí podrobnější informace. Dole jsou tlačítka umožňující zakázat spuštění daného programu nebo jeho úplné odebrání ze seznamu. Buďte však v tomto opatrní. Před odebráním nějaké položky si nejdříve zkuste vyhledat název procesu pomocí Googlu. Už první odkazy by vás měly nasměrovat na stránky, které obsahují podrobnější informace o daném procesu, například na liutilities.com. Před použitím tlačítka Odebrat zkuste program nejdříve zakázat, a pokud při práci po následném restartu nezaznamenáte nějaké problémy, tak jej teprve odstraňte.

Klepněte pro větší obrázek

Další možností je samozřejmě použití nástroje Konfigurace systému. Ten spustíte zadáním příkazu msconfig do vyhledávajícího řádku nabídky Start. Na záložce Po spuštění pak můžete provést potřebné změny. Tento nástroj je mnohem komplexnější a lze ho využít i k pokročilejšímu nastavení startu systému. To už bychom ale odbočili od tématu.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Shift + ESC, Fragment, Vyčištění disku, Průměrná hodnota, Známý systém, Jednotlivé položky, Nečekaný problém, Window, Důležitý sloupec, Červený kříž, Speciální nástroj, Odkazovaná stránka, Ctrl + Shift + ESC, Nejvyšší výkon, Špatná stabilita, Případná oprava, Důležitá služba, Defender, Sledování spolehlivosti, Výkon, Nástroj, CHKDSK


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky