Windows Vista finišují: dojmy z jednoho zkaženého odpoledne

Jak jsme informovali během minulého týdne, Microsoft naplánoval na pátek uvolnění Windows Vista sestavení 5744, které označil jako druhého kandidáta na vydání, RC2. Nová verze je nyní volně ke stažení! Má dost síly na včasný finiš?
Windows Vista finišují: dojmy z jednoho zkaženého odpoledne

Změny v nové verzi

Oficiální komentář Microsoftu k vydání říká obligátní: „Zlepšen byl výkon i kompatibilita aplikací. Vyladili jsme grafické rozhraní.“ Určitá zlepšení jsou viditelná na první pohled, netřeba však předbíhat.

Vydání verze RC2 nebylo původně plánováno. Někteří testeři před časem požadovali vydání Beta 3, jenže Microsoft jejich volání nevyslyšel. Místo toho přidává jedno neočekávané sestavení nyní, těsně před vydáním. Jde zřejmě o potřebu rozšířit Windows Vista mezi co nejvíce uživatelů, tedy co nejvíce testerů, kteří systém podrobí podmínkám reálného nasazení a hlavně jej otestují na obrovském množství různých hardwarových konfigurací.

Klepněte pro větší obrázek

Kompatibilita ovladačů zmíněna nebyla, ale změny proběhly

Vylepšeny, i když na tomto místě by byly zcela na místě uvozovky, byly kromě výše zmíněného i ovladače. Na testovacím stroji, který pro Windows Vista používáme již řadu měsíců a který s tímto systémem nikdy neměl problémy, je potřeba RC2 k dokončení instalace opravdu mocně přesvědčovat.

Problém se zřejmě nachází v ovladačích čipové sady (Via KT880), které při některých pokusech o instalaci způsobovaly BSOD, případně zatuhnutí spojené s vypnutím monitoru či počítače.

Ti z čtenářů, kteří již Windows Vista instalovali, vědí, že instalace končí krokem Finishing installation. Poté se vytvoří uživatelský účet a proběhne test výkonu, během něhož nám Windows Vista prezentují některé ze svých novinek. Úplně nakonec systém nakonfiguruje plochu aktuálního uživatele. Po každém z těchto kroků bylo potřeba systém natvrdo resetovat, neboť Windows Vista nebyla schopna vykreslit plochu, místo čehož vypnuly monitor. Nutno podotknout, že na této grafické kartě systém po instalaci automaticky nezapíná rozhraní Aero, tudíž nešlo o 3D akcelerované vykreslování plochy.

Instalace je rychlejší

Abychom pouze nehaněli, vráťme se nyní ještě k samotnému instalačnímu procesu. Jak jste se mohli dočíst v našem článku o novém instalačním systému Windows Vista, instalace nově probíhá rozbalením diskového obrazu. Při porovnání jednotlivých testovacích verzí Windows Vista bylo zřetelné, že Microsoft tento proces ladí, neboť se – vedle prostého (a očekávatelného) zrychlování – měnily délky jeho jednotlivých fází.

Změnily se i tentokrát a to snad poprvé všechny tím zprávným způsobem, tedy zkrácením. Ano, instalační proces, byť v našem případě byl kvůli výše zmíněným problémům objektivně neměřitelný, se opravdu výrazně zkrátil a v současnosti je co do časové náročnosti (alespoň na starším počítači s Athlonem XP 1700+, 512 MB RAM a SATA diskem) zhruba stejně dlouhý jako instalace Windows XP.

První kroky po instalaci

Cílem bylo vyměnit podezřelý ovladač čipové sady. Naše první kroky tedy směřovaly (hned po vypnutí UAC) na web ViaArena, zda konečně existuje verze ovladačů Hyperion pro Windows Vista. Neexistuje, přičemž verzi pro Windows XP nelze použít.

Kvůli dřívějším problémům s ovladačem SATA řadiče jižního můstku čipové sady, Via VT 8237, jsme si naštěstí všimli, že Windows Vista RC2 obsahují jeho novou verzi. Ta konečně odstraňuje potíže s nedostatečným diskovým výkonem a trháním přehrávaného zvuku při přístupu na SATA disk, avšak nové problémy přináší.

Ano, byl to tento ovladač, který komplikoval instalaci a následně nás nutil při každém restartu sahat po tlačítku RESET (asi problémy s ACPI). Jednoduchým řešením celé patálie je jeho náhrada za ovladač dodávaný firmou Via v poslední verzi balíku Hyperion pro Windows XP. Ten Visty bez problémů akceptují, i když kvůli jeho stáří je třeba použít ruční instalaci ovladače vyhledáním „z diskety“.

Klepněte pro větší obrázek

Pamatujete nevzhledná okna, jimiž Windows XP provýzejí sestřelování programů při vypínání? Klidně zapomeňte.

Windows jsou neprůhledná

Zlepšena byla vedle rychlosti instalace i rychlost odezvy celého systému. Práce s ním je teď opravdu pohodlná. Uživatelé moderních strojů jistě nepoznají rozdíl oproti Windows XP. Hlavním žroutem výkonu, ale i hlavním tahákem novinkových Windows má být grafické rozhraní Windows Aero Glass, které však systém na našem testovacím počítači nechce povolit. Pro běh Aero Glass by Windows měla být aktivovaná, grafická karta musí podporovat DirectX 9.0c a podle neoficiálních informací nesmí žádný z ukazatelů výkonu (performance index) klesnout pod 3 (v dřívějších sestaveních toto rozhodně neplatilo).

Klepněte pro větší obrázek

Údaje lze jednoduchou editací XML souboru změnit. Na funkčnost rozhraní Aero Glass to bohužel nemá vliv.

Analýzou XML souboru, kam nástroj pro benchmarky (WinSAT) ukládá svá data, jsme zjistili, že veškeré hodnoty lze změnit a WinSAT je následně zobrazí podle uživatelova přání. Bohužel ani po odstranění sekce, která způsobovala, že 512 a méně MB RAM (stejně jako grafické karty bez podpory DX 9.0c) automaticky obdrží 2,9 bodu bez ohledu na výkon paměťového subsystému, se nám Aero Glass nepodařilo zprovoznit. Hacky v registrech známé z dřívějších sestavení Windows Vista již bohužel nefungují.

Klepněte pro větší obrázek

Žádné Aero přestože HW jej podporuje. Jedno z mnoha umělých omezení Windows Vista.

V současném stavu jsou dojmy z Windows Vista rozporuplné. Do jejich dokončení sice zbývá ještě více než měsíc, ale bohužel, alespoň v našem konkrétním případě se kompatibilita s hardwarem postupným vývojem zhoršila. Na druhou stranu vylepšení rychlosti i doladění grafického prostředí jsou bodem pro Microsoft. Sladění ovládacích panelů do jednotného moderního vzhledu se bohužel nedočkáme.

Komu se dostanou do rukou?

Microsoft poskytuje Windows Vista svému obvyklému okruhu testerů. Obdrží jej uživatelé v programech TechNet, MSDN, TechBeta i Technology Adoption. Pro veřejnost je připraveno mezi 50 000 a 100 000 staženími, proto pospíchejte, je pravděpodobné, že RC2 dlouho dostupná nebude. Pro instalaci je samozřejmě mít produktový klíč. Stále je použitelný ten, který jste získali při registraci do Technology Preview programu (TPP) před stažením Windows Vista Beta 2 či RC1. Registrace do TPP je však stále otevřena, nic tedy nebrání získání klíče jiného. Dostupné jsou dvaatřicetibitová i šedesátičtyřbitová verze.

Finišuje i Office 2007

Spolu s ohlášením veřejné dostupnosti Windows Vista RC2 informoval Microsoft své partnery v programu příjmu technologií (Technology Adoption Program – TAP), že i kancelářský balík 2007 Office System je pouze několik málo týdnů před dokončením verze určené pro výrobu, RTM.

25. října uzavře Microsoft webové stránky Office Preview, kde mohli zájemci zjišťovat informace a stahovat testovací verze nových Office. Užitečné informace nebudou ztraceny, ale pouze přeunuty na web Office online. O tři dny později se podpora pro produkt přesune ze současných diskuzních skupin pro beta podporu do řádné zákaznické podpory výrobce. Diskuzní skupiny budou zcela uzavřeny 30. října. Výjimkou budou skupiny zaměřené na Sharepoint, které vydrží ještě o jeden den déle.

Před dokončením RTM se nechystá žádný release candidate. Po vydání finálního produktu bude možno jím aktualizovat všechny servery, které jsou součástí sady 2007 Office System. Naopak odinstalovat bude potřeba všechny klientské, tedy včetně celé sady Office Professional, OneNote, či Sharepoint designer. Poslední testovací sestavení, Office 2007 Beta 2 TR, bude možno používat až do 15. března.

Zdroj: All about Microsoft Blog, Microsoft watch, ActiveWin

Diskuze (188) Další článek: Ke stažení: výuka ve vývojovém prostředí Delphi a nový antivirus AVG

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Testovací program, Moderní stroj, Kancelářské potřeby online, Aero, Testovací verze, Dojem, Fin, Grafické rozhraní, Neoficiální informace, Jed, Instalační systém, Sestřelování, Tester, BSOD, První komentář, Vista

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší