Windows Vista beta 2 na vlastní kůži - otázky a odpovědi

Tímto druhým pokračováním navazujeme na páteční první pohled na Windows Vista beta 2. Pokusíme se odpovědět na některé nejčastější otázky, které se týkají výkonu, náročnosti systému, nových aplikací a funkcí.
Windows Vista beta 2 na vlastní kůži - otázky a odpovědi

Paměťové nároky, vytížení procesoru

Hodně otázek se týkalo spotřeby paměti a zátěže procesoru při samotném běhu systému. Tato otázka je velmi komplikovaná a hlavně záleží na systému každého uživatele. Vzhledem k tomu, že funguje systém "přednahrávání aplikací", který by měl dokonce rozeznávat i to, který den používáte danou aplikaci a přizpůsobit se tomu (typicky režim pracovní týden/víkend), je dost obtížné, dělat nějaké objektivní závěry. Jediné, co vám můžeme nabídnout, je obrázek těsně po spuštění systému, systém je zatím prakticky čistě nainstalován, žádné aplikace se nespouštějí hned po startu.

Klepněte pro větší obrázek

Paměťové nároky těsně po startu

Podobné hodnoty jsou ale spíše pro orientaci a nemají příliš vypovídající hodnotu. Co se zatížení procesoru týče, nové rozhraní ho nijak výrazně nezatěžuje a klidová zátěž je 0 %. Při běžné práci (přesouvání, minimalizace či obnovení oken apod.) se pak skokově vyhoupne na hodnoty kolem 15 až 30 %, tedy stejně jako u XP (v závislosti na konfiguraci).

Klasický vzhled pod Windows Vista, menu Start

Další z nejčastějších dotazů se týkal možnosti vypnutí vzhledu Vista a rozličných efektů. Ano, je to možné a dělá se to klasicky přes nastavení obrazovky, kde lze zvolit příslušný "skin", vypnout ClearType a podobně. K dispozici jsou celkem 4 varianty vzhledu. První má název Windows Vista Aero, obsahuje všechny dostupné efekty a je standardní (pokud to hardware umožňuje). Druhý má název Windows Vista Basic, který je "plné" verzi sice velmi podobný, nicméně neobsahuje efekty průhlednosti, živé náhledy na taskbaru, 3D Flip a podobně. Třetí možností je Windows Standard, která je vlastně stejná jako u řady Windows 2000. Poslední možností je pak Windows Classic, která je od té předchozí k nerozeznání.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Vista Aero  *  Vista Basic

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Windows Standard  *  Windows Classic

Totéž se týká menu Start. Kromě nové verze, která vychází z Windows XP a přináší několik změn (integrované vyhledávání, rozbalování podmenu přímo do panelu menu Start a ne kaskádovitě) lze přepnout i na klasické menu Start.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nové menu Start  *  klasické menu Start

Při troše dobré vůle si tak můžete v případě zájmu upravit Vista do zcela původního vzhledu Windows 2000 či 9x. Otázkou je, do jaké míry se tím zvýší výkon a odezva rozhraní. To bohužel nejsme schopni posoudit. Na testovací konfiguraci se chovalo velmi svižně i rozhraní Aero a tak k žádnému pozorovatelnému zrychlení po přepnutí do klasického vzhledu nedošlo. Nemůžeme tak bohužel odhadnout, zda a jak moc se práce zrychlí, pokud pokročilé rozhraní vypnete. S klasickým rozhraním zabírá systém po restartu stejné množství paměti jako s rozhraním Aero.

Velikost instalace

Hodně vás také zajímá velikost instalace na disku. Několik drobných aplikací již bylo v "době měření" v systému nainstalováno, něco mohlo zůstat i po odinstalaci betaverze Office 2007, takže se nemusí jednat o zcela přesnou hodnotu, nicméně pro orientaci jistě postačí. Adresář Windows tedy zabírá přibližně 7 GB, adresář Program Files má 2,5 GB.

Klepněte pro větší obrázek

Adresář Windows po instalaci

Výkon grafiky

S testováním her to bohužel není tak snadné, jak si možná někdo z vás představuje. Řada aplikací pod Vista zatím nefunguje a nebo funguje špatně a tak jediný "herní test", který se nakonec podařilo dokončit, byl 3DMark 2005. Ponechme teď stranou jeho vypovídací hodnotu, co se her týče. V tomto testu při standardním nastavení dosáhla testovací konfigurace výsledku přesně 999 bodů. Zda je to hodně či málo, to už nechám bez komentáře.

Klepněte pro větší obrázek

Nepodařilo se nám bohužel změřit rozdíl teplot čipu grafické karty během hraní (resp. 3DMarku) a při běžné práci v rozhraní Aero, protože grafický čip zkrátka informaci o teplotě SpeedFanu nesdělil.

Padl také dotaz na verzi DirectX. Ve Vista i v této betaverzi je již verze 10. To byl také mimochodem jeden z důvodů, proč nešlo přemluvit k práci 3DMark 2006, který trval na verzi 9.

Integrace bezpečnostních prvků

O bezpečnosti již byla řeč v úvodním článku, takže nezbývá než zopakovat, že ve Vista je samozřejmě integrován firewall, antispyware (Windows Defender) a rovněž rodičovská kontrola s možností detailně monitorovat (a také ovlivňovat) chování uživatelů. Antivir v této verzi není a podle všech aktuálních informací k dnešnímu dni by ve Vista žádný integrovaný antivir být ani neměl.

Správu všech bezpečnostních aplikací lze provádět centralizovaně z Windows Security Center.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Security Center se rozrostlo

Firewall se v této verzi Vista na první pohled nijak neliší od firewallu z Windows XP, možnosti nastavení jsou obdobné. I Windows Defender možná znáte z Windows XP, takže ani o této aplikaci toho není mnoho co říci. Je integrován do Security Center.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Firewall se moc nezměnil  *  Windows Defender pro odchyt spyware

Daleko zajímavější je pak možnost rodičovské kontroly. Ta už se však nenastavuje přes Security Center, ale dostanete se k ní přes správu uživatelů. Kromě standardních položek jako je změna ikony uživatele, jeho hesla či typu účtu je zde nová položka Set up Parental Controls.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení uživatele je nová položka Parental Controls

Pro každého uživatele lze zapnout monitorování jeho činnosti, webový filtr (budou povoleny jen "vhodné" stránky, lze zakázat stahování programů apod.), můžete také přesně určit, kdy může uživatel s počítačem pracovat. Lze blokovat i specifické aplikace a automaticky blokovat hry na základě jejich "ratingu" dle ESRB (Entertainment Software Rating Board).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Časové omezení práce na počítači  *  Monitorování činnosti

Monitorovat lze opravdu řadu věcí od navštívených stránek, stažení aplikace, blokované stránky, časy přilogování do systému a dobu používání počítače, které aplikace uživatel používal, jaké hrál hry, statistiku mailů a IM a jaká multimédia si pouštěl.

Monitoruje se ale i celkový stav systému, tedy zásahy do nastavení (který uživatel provedl jaký zásah), nepodařené přilogování a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Monitorování celého systému

Centrum pro usnadnění přístupu

Stejně jako Windows XP obsahují i Visty panel "Usnadnění", který se nazývá Ease of Access Center. Zde lze nastavit řadu klasických nástrojů jako je Lupa, klávesnice na obrazovce a další užitečné nástroje.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení pro hendikepované

Rychlost startu, vypnutí a hibernace

Další oblast, která vás zajímala, je rychlost startu systému, uspání, probuzení a podobně. Bohužel mám špatnou zprávu. Testovaná konfigurace se nám vždy při pokusu o přechod do režimu spánku či úsporného režimu "kousla" (resp. přešla do jakéhosi neurčitého úsporného režimu, ze kterého již nebylo možné počítač probudit) a nepodařilo se nám odhalit příčinu. I to ale k testování patří. Můžeme vám tak nabídnout jen čas startu systému.

Od stisknutí tlačítka "Power" (v BIOSu nastaveno bootovaní na pokud možno co největší rychlost, takže byla vypnuta autodetekce, bootování natvrdo nastaveno z příslušného disku) až po zobrazení přihlašovací obrazovky zabral start přesně 1 minutu a 6 sekund, následovalo rychlé kliknutí na příslušného uživatele (bez zadání hesla), pracovní plocha se zobrazila do 5 sekund, přičemž kompletní nastartování (všechny aplikace spuštěny, disk přestal pracovat) bylo přibližně po 1 minutě a 45 sekundách. Připomínám, že systém byl prakticky "čistý". Systém nás ale upozorňoval, že instalovaný ovladač grafické karty může způsobovat zpomalení startu operačního systému.

Příkazový řádek, položka Spustit v menu Start

Ve Vista není standardně v menu Start zobrazována položka "Spustit", ale podobně jako ve Windows XP není problém ji do menu přidat. Vše se provádí ve vlastnostech menu Start, kde lze zatržítky zakázat či povolit zobrazení i dalších prvků v menu Start (například tiskáren).

Klepněte pro větší obrázek

Aktivování položky Spustit v menu Start

Totéž se týká i příkazového řádku, který ve Vista taktéž najdete, a to jak v samotném Menu, tak můžete použít obvyklý příkaz "cmd".

Klepněte pro větší obrázek

I ve Vistách najdete klasický příkazový řádek

Kompatibilita software, hardwarové konfigurace

Mnoho dotazů se týkalo kompatibility rozličného software. Předně je třeba říci, že se stále jedná o betaverzi, takže pokud program nefunguje nyní, neznamená to, že nebude fungovat v ostré verzi za několik měsíců. Informace o tom, zda ten či onen program momentálně funguje či ne, je tedy celkem bezpředmětná. Navíc není v našich silách vyzkoušet všechno (už jen z toho prostého důvodu, že nemáme neomezený přístup k libovolným aplikacím, jak si někteří z vás myslí).

Jeden z prvních programů, který jsem zkoušel instalovat, byl Total Commander. Jeho instalace se bohužel nepodařila, instalátor "spadl" těsně po spuštění ve fázi rozbalování souborů. Totéž se týkalo dalšího souborového manažeru Servant Salamander. Šel nainstalovat 3DMark 05 i 06, ale pouze verze 05 šla spustit a doběhla do konce. Fungoval i měřič teplot a dalších údajů SpeedFan, bez potíží šel nainstalovat a spustit i prohlížeč Firefox. Problémy nedělala ani poslední betaverze Office 2007 (ještě aby ano), poslední verze OpenOffice.org však nainstalovat nešla.

Podobné pravidlo jako u software platí i pro hardware. Není bohužel v našich silách vyzkoušet Vista na různých sestavách a kombinacích hardwaru, takové vybavení zkrátka nemáme k dispozici. Nelze také odpovídat na dotazy typu "mám sestavu s procesorem X, množství paměti Y a grafickou kartu Z, půjde mi provozovat Vista?". To se zkrátka nedá odhadnout ani přibližně, obzvlášť u konfigurací, které hraničí s minimální konfigurací od Microsoftu.

Můžeme pouze sdělit náš vlastní subjektivní pocit z testovací sestavy. Pohledem do seznamu komponent a na cenu snadno zjistíte, že se nejedná v žádném případě o nějaké "dělo", ale spíše o průměrný či podprůměrný počítač. I tak byl systém poměrně svižný a srovnatelný s Windows XP i při velkém množství spuštěných aplikací a i na 512 MB paměti je použitelný. Jiná situace ovšem bude zejména u her, kde nebude paměti asi nikdy dostatek.

Nové aplikace

Poslední téma jsou nové aplikace v systému. Vezmeme to pěkně postupně tak, jak jsou programy řazeny v menu Start s tím, že ty staré (z Windows XP) vynecháme. Nečekejte však recenze všech nových programů, na to není v tomto článku prostor a navíc se stále jedná o betaverze, které mohou ve finále vypadat úplně jinak.

První novinkou je Media Center. Ten převlékne systém do Media Center kabátu a umožní pohodlné ovládání dálkovým ovladačem. Spuštění však trvá na můj vkus poněkud dlouho, téměř minutu!

Klepněte pro větší obrázek

Vista v kabátu Media Center

Další novinkou je Windows Calendar, který se velmi podobá tomu od Mozilly. Umožňuje jednoduché plánování času, schůzek, úkolů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Calendar pro plánování času

Pro tvorbu DVD slouží Windows DVD Maker, který umožní z obrázků a videa na disku vytvořit DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Novinkou je i aplikace pro tvorbu DVD

Přepracován byl Outlook Express, který se nyní jmenuje Windows Mail a konečně také (mimo jiné) obsahuje integrovaný spamový filtr.

Klepněte pro větší obrázek

Staronový Outlook Express pod novým názvem Windows Mail

Pro správu obrázků a videí slouží Windows Photo Gallery s jednoduchou možností třídění a vyhledávání mezi soubory.

Klepněte pro větší obrázek

Photo Gallery pro správu fotografií a videa

Ve Vistách je kromě klasických her i několik málo novinek, namátkou třeba desková hra Mahjong Titans.

Klepněte pro větší obrázek

Jedna z nových her Mahjong Titans

O Sidebaru jsme již mluvili a tak je poslední novou "utilitkou" tzv. Snipping Tool, což je velmi jednoduchý nástroj pro snímání obrazovky. I nadále pak funguje klávesa PrintScreen.

Klepněte pro větší obrázek

Jednoduchý nástroj pro snímání obrazovky

A tím končí náš druhý pohled na betaverzi Windows Vista. Snad jsme odpověděli alespoň na některé z vašich otázek, některé bohužel nebyly v našich technických možnostech, ale snad máte alespoň částečnou představu o tom, co budou Vista obsahovat.

Windows Vista jsme testovali na sestavě alza GameBox Black III, kterou nám laskavě zapůjčila společnost Alzasoft.

Diskuze (121) Další článek: Symantec velmi rychle opravil kritickou bezpečnostní chybu antiviru

Témata článku: Software, Windows, Windows Vista, Defender, Flip, Grafický efekt, Aero, Instalovaný ovladač, Poslední aplikace, Poslední betaverze, Kabát, Testovací program, Podobná možnost, Speedfan, Poslední procesor, Přepnutí klávesnice, Poslední hardware, Poslední verze, Start, Salamander, Nové rozhraní, Desková hra, Usnadnění přístupu, Subjektivní pocit, Podobné pravidlo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší