Windows Vista beta 1 – bližší pohled

„Windows Vista“ je v současnosti velmi diskutovaný pojem. Oznámení oficiálního jména produktu, který byl doposud označován pouze kódovým jménem Windows Longhorn, zdůraznilo připravované vydání první veřejné betaverze. Od dnešního dne je tato betaverze dostupná a společně se můžeme podívat, co nám nabídne.
Windows Vista beta 1 – bližší pohled

Související odkazy

Slovník
betaverze
DirectX
komprese
offline
phishing
RSS
SSL
URL
virtuální
virus

První betaverze operačního systému, do kterého Microsoft vkládá nejen velké naděje, ale i velké peníze, nabídne vývojářům, IT profesionálům a nadšencům novou infrastrukturu a nové možnosti. Beta 1 bude doručena více než deseti tisícům betatesterů v rámci programu Windows Vista Technical Beta Program a tisíce dalších lidí obdrží Betu 1 pomocí MSDN vývojářského programu a Microsoft TechNetu. Windows Vista Beta 1 se podle Microsoftu zaměřuje na změnu některých základních stavebních prvků celého operačního systému – zabezpečení, nasazení, jednoduchost údržby, výkon.

Novinky v zabezpečení

Windows Vista přinese mnoho novinek a zlepšení v oblasti bezpečnosti, což je v současnosti rovněž i nejčastěji diskutované téma. Nové rozdělení úrovní oprávnění umožní administrátorům konkrétního stroje lépe rozdělit role jednotlivých uživatelů a povolit jednotlivým uživatelům jen potřebné činnosti, což sníží potenciální zranitelnost systémů vlivem selhání lidského faktoru.

Pomocí nové služby Hardening je systém během práce schopen monitorovat abnormální aktivitu v souborovém systému, registrech a síťových rozhraních, a případně včas zamezit šíření nebezpečného malware. Ke zvýšení odolnosti proti malware je k dispozici rovněž schopnost detekce a odstranění virů a všeobecně známého typu malware.

Majitele notebooků rovněž potěší propracovaná technologie ochrany dat, která sníží riziko zneužití dat neautorizovanými uživateli například v případě krádeže. Windows Vista podporuje krytování celého disku, takže útočníkovi nepomůže jednoduše připojit disk k jinému počítači s operačním systémem. Windows Vista rovněž umí ukládat šifrovací klíč do čipu Trusted Platform Model (TPM) v1.2. Celý systémový oddíl je standardně kryptovaný – hibernační soubor i uživatelská data.

Internet Explorer znovuzrozený sedmý

Internet Explorer 7 ve Windows Vista Beta 1 přinese mnoho nových vlastností pro pocit bezpečí během surfování. Uvidíme, jak všechny volby budou ve výsledku fungovat, nicméně Microsoft slibuje ve Windows Vista režim brouzdání v tzv. bezpečném režimu, kdy práva budou silně omezena. Internet Explorer v tomto režimu nedovolí například modifikovat nijak ze strany webových stránek a skriptů nastavení a uživatelská data.

Mezi další vylepšení můžeme například zařadit probarvení adresního řádku URL v případě návštěvy SSL chráněné stránky, jednoduchou kontrolu certifikátů nebo vymazání veškerých dat z mezipaměti jedním kliknutím na tlačítko.

Prohlížeč rovněž dohání dluh z minulosti ve formě podpory záložek (tabbed browsing). Dostupné jsou vyhledávací panely pro AOL search, Ask Jeeves, Google, MSN Search a Yahoo!

Nechybí ani tisk webových stránek v režimu přizpůsobení velikosti na formát papíru (shrink to fit printing). Nově integrovaná RSS čtečka rozhodně nebude kandidovat do role komplexního řešení pro kontrolu RSS kanálů, svoji základní činnost však zastoupí.

Internet Explorer 7 ve Windows Vista beta 2 přinese další bezpečnostní rozšíření, včetně podpory anti-phishingu. Většina z vyjmenovaných funkcí bude rovněž i ve verzi Internet Exploreru 7 pro Windows XP SP2.

Nasazení systému bude rychlé

Microsoft v souvislosti s rychlostí Windows Vista používá velmi často slovního spojení „dramaticky rychlejší a jednodušší“. Mezi vlastnosti, zařazené do verze beta 1 bude například patřit Windows Imaging (WIM) formát – jeden soubor, obsahující jeden nebo více kompletních instalačních obrazů Windows Vista. Pro úsporu místa v těchto souborech kromě komprese operační systém ukládá pouze jednu kopii identických souborů, které se vyskytují v několikanásobných obrazech duplicitně. Tím v souboru Windows Vista odstraní redundanci, sníží velikost souborů a zredukuje čas potřebný na instalaci a migraci.

Předinstalační prostředí (Windows Pre-installation Environment - PE) dovoluje administrátorům konfigurovat Windows offline, stejně tak jako diagnostikovat a řešit problémy s hardwarem před spuštěním instalační procedury.

Problematiku softwarové kompatibility řeší ACT (Application Compatibility Toolkit), pomocí kterého mohou administrátoři rychle identifikovat, analyzovat a řešit problémy s nestandardními aplikacemi, které mají být migrovány do Windows Vista.

Výkonnost systému je Microsoftem často překládána jako velké zlepšení oproti minulým operačním systémem. Už Windows XP nebyl během startu žádným slimákem, Windows Vista by měly jít ve zkracování časů ještě dál. Rychlý start (Quick Start Up) je částečně zajištěn i faktem, že některé skripty a aplikace po spuštění startují na pozadí již za běhu systému. Podstatně rychlejší je i probuzení z režimu spánku – počítač je akceschopný zhruba za 2 sekundy.

Tlačíme TCO směrem dolů

Windows Vista by podle Microsoftu měl pomoci při redukci celkových nákladů na pořízení a provozování (TCO - total cost of ownership) pomocí jednoduché správy, zvýšené automatizaci mnoha činností, zlepšení diagnostik a větší odolnosti proti útoku.

Automatická diagnostika a automatické korekce zahrnují monitoring některých chybových hlášek, opravy pro známé pády a tuhnutí aplikací a novou technologii pro minimalizaci restartů během instalace software. Vylepšený plánovač pro spouštění aplikací obsahuje velkou řadu nových událostí, na které může reagovat – například docházející místo na disku.

Web Services for Management (WS-Management) zjednodušuje vzdálené spouštění skriptů a zvětšuje tak možnosti správy. Pro snížení bezpečnostních rizik může být komunikace kryptována a chráněna autorizací.

Změn doznala i Microsoft Management Console 3.0 (MMC 3.0), kterou nyní Microsoft prezentuje jako přehlednější a bohatší na funkce. Administrátorům dovoluje například spouštět několikanásobné paralelní úlohy.

Motto: Mít v systému přehled

Spousta inovací z hlediska uživatelského prostředí bude vložena až do Windows Vista Beta 2. Nicméně i verze beta 1 nabízí prvotní náhled na nové uživatelské rozhraní a představuje některé budoucí možnosti jednoduché organizace informací.

Nový koncept organizace dat se jmenuje Virtuální složky (Virtual Folder). Tyto složky představují uložené vyhledávací dotazy, které při přístupu do virtuální složky provedou a výsledky předloží uživateli jako obsah jednoho adresáře. Každý průzkumník v systému (včetně Internet Exploreru) bude obsahovat nové pole pro vyhledávání (Quick Search box), které umožní uživateli takovéto velmi rychlé vyhledávání ve velkém množství dat.

Průhlednost a nové animace oken zajisté budou vodou na mlýn odpůrcům všelijakých grafických doplňků chování systémů. Pravdou však zůstává, že například poloprůhledná okna rozhodně nebudou pouhým grafickým doplňkem, ale spíše velmi šikovnou pomůckou.

Windows Vista si rovněž stanovil za cíl unifikovat synchronizace pomocí Sync Manageru. Nové rozhraní umožní ručně spustit synchronizaci, zastavit již běžící synchronizaci, sledovat stav momentálních aktivit a řešit konflikty mezi zařízením a datovým zdrojem kliknutím na jedno tlačítko.

Přeorganizovaná nabídka Start bude patrně zprvu patřit k negativně vnímané věci, kterou počítačoví veteráni okomentují slovy „proboha, snad to půjde vypnout“. Osobně se mi ale zdá propracovanější a logičtější než současná Start nabídka ve Windows XP.

Jednodušší by rovněž mělo být prezentování na mobilních PC. Windows Vista umožňuje jednoduché spojení počítače s datovým projektorem pomocí sítě nebo sdílení prezentace s okolními počítači. Síťová projekce umožňuje počítačům s Windows Vista detekovat okolní počítače nebo projektory a sestavit s nimi spojení.

“Avalon” a “Indigo”

Windows Vista Beta 1 obsahuje první beta verzi Windows Presentation Foundation (znáte spíše pod kódovým označením“Avalon”) a Windows Communication Foundation (znáte pod kódovým jménem “Indigo”), což jsou části programového modelu WinFX. WinFX rozšiřuje Microsoft .NET Framework o třídy pro vytvoření uživatelského rozhraní a pokročilých webových služeb.

Systémové požadavky

Finální „minimální“ systémové požadavky nebudou známy dříve než na jaře 2006. Předběžné návrhy hardwarové náročnosti jsou však již známy. Měl by postačit počítač s běžným Intel Pentium nebo AMD procesorem, 512 MB operační paměti a s grafickou kartou podporující DirectX 9.0.

Obrázky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Složka s dokumenty * Virtuální složky * Ovládací panel

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrázky a video * Výsledky vyhledávání

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabídka Start a výsledky vyhledávání * Nabídka Start

Závěrem

Beta verze je v současné době již distribuována betatesterům. Uvidíme, co ukáže praktický test na tisících uživatelů a s jakými novinkami Microsoft přijde v rámci druhé zkušební beta verze.

Diskuze (358) Další článek: SkypeOut slaví narozeniny a snižuje ceny

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet Explorer, Windows Vista, Win + V, Vista, Bezpečnostní složka, Jednoduché vyhledávání, Jednoduché spojení, Chráněná složka, Velký soubor, Start-up, MS Search, Ask, Velká odolnost, Offline, Indigo, Uživatelská data, Windows +, Velká náročnost, Uživatelská složka, Quick, Rychlé spojení, Velké zlepšení, Total Cost of OwnershipSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě