Post-PC éra zatím v plné síle nedorazila, klasické počítače a laptopy tedy ještě mají co říci. A s nimi i Windows. Podle statistik systém od Microsoftu dokonce nadále zvyšuje svůj tržní podíl.
Microsoft se musel v posledních letech vyrovnat hned s několika traumaty. Nejprve se ozvali statistici s nelichotivými čísly, podle kterých se začal propadat trh s osobními počítači, pro které Microsoft dodává operační systém a software. Další ranou byl masivní nástup nových mobilních platforem od Applu a Googlu, které naprosto zdecimovaly dosavadní pozici Windows Mobile, no a posledním traumatem je bezesporu Windows 8, který dodnes trpí komplexem přechodového systému – stejně jako kdysi Windows Vista.
Stolní počítač i notebook patří Microsoftu
Skoro by se zdálo, že už musí být Microsoft nadobro za zenitem a budoucnost nezvratně patří nové generaci počítačů, na jejichž operační systém už nebudou mít v Redmondu faktický monopol. Jenže když se podíváte na globální čísla statistických služeb, které počítají internetovou vesnici, zjistíte, že to tak jednoduché rozhodně není. Letmý pohled na roční graf vývoje NetMarketShare dává tušit, že je pozice Microsoftu i nadále zcela bezprecedentní.
Zatímco loni v srpnu disponovaly všechny verze Windows v oběhu dohromady tržním podílem 91,19 %, letos v srpnu to bylo 91,58 %. Abychom tato čísla dali do určitého kontextu, můžeme je srovnat s Applem. Jeho desktopový OS X měl loni na sklonku léta dle stejného zdroje podíl 7,28 % a v průběhu roku poskočil až na 7,68 %, nicméně pak opět zamířil dolů a letos v srpnu to bylo „pouze“ 6,74 %.

Pozice Windows na desktopu zůstává prakticky neotřesitelná
Roste Windows 7 i 8
Suma sumárům, Windows i přes kontroverze okolo verze 8.x rostl ze všech desktopových systémů zdaleka nejrychleji a svůj podíl na trhu přinejmenším podle NetMarketShare nadále zvyšuje. Mohou za to dvě okolnosti. Windows 8.1 sice roste pomalu, ale přeci jen roste. A velmi podobným tempem nadále vzkvétá i Windows 7.
Zatímco v srpnu 2013 se mohl Windows 7 pochlubit 45,63 % tržního podílu, minulý měsíc to bylo dokonce 51,21 %. Nejsilnější desktopový OS na trhu tedy nadále upevňuje pozici a meziročně poskočil o více než 5 %, což je vzhledem k tomu, že se jedná o pět let starý operační systém velmi dobrý výsledek. Windows 7 jde ve šlépějích úspěšného Windows XP a skoro se nabízí otázka, jak těžké to asi jednou bude mít Microsoft, aby Sedmičky dostal na smetiště dějin. Jen pro srovnání, Windows 8.x měl loni v srpnu 7,65 % trhu a letos v srpnu 13,37 % trhu. Polepšil si tedy stejně jako Windows 7 o více než 5 %.

Windows 7 je pět let starý systém, ale jeho podíl díky podnikové sféře nadále roste – podobným tempem jako Windows 8.x
Jak Windows 7, tak Windows 8.x vyrovnávají ztrátu způsobenou odchodem Windows XP ze scény, který ke všemu není tak rychlý, jak se původně očekávalo. Windows XP doposud „straší“ na 23 % počítačů, a kdyby jeho tržní podíl klesal stejnou rychlostí jako v posledním roce, poměrně silným systémem bude nejméně do roku 2016.
Zatímco za růstem Windows 7 stojí především podniky přecházející z Windows XP na Sedmičky, o růst Windows 8 se starají maloobchodní spotřebitelé, kde už zpravidla není Windows 7 běžně k dispozici jako předinstalovaný systém na novém počítači.
Příští rok na jaře by se měl na scéně objevit Windows 9. Pokud Windows 8.x opravdu trpí komplexem přechodového systému, mělo by to znamenat, že jeho tržní podíl začne záhy klesat a Windows 9 bude naopak stejnou nadějí jako před lety Windows 7, který se stal nejprodávanějším desktopovým operačním systémem historie.