Windows | Windows Update

Přes Windows Update se už nebudou stahovat starší ovladače k tiskárnám. Má to dobrý důvod

  • Windows Update přestane nabízet klasické ovladače k tiskárnám
  • Microsoft chce totiž prosadit modernější typ ovladačů
  • Klasické ovladače tím neskončí, budou se instalovat manuálně

Podpora ovladačů k tiskárnám se změní. Není to ale tak, že by Windows klasické ovladače k tiskárnám úplně přestaly podporovat. Platí, že starší typ ovladačů pouze časem nebude nabízen ve službě Windows Update.

Konkrétně mezi roky 2025–2027 služba Windows Update přestane nabízet ovladače k tiskárnám, které jsou postavené na modelu ovladačů V3 a V4. Respektive nebude nabízet ovladače nové, ale ty stávající vám nainstaluje. Výrobci budou smět tento starší typ ovladačů produkovat i pro nové tiskárny, jen ho pak budou muset distribuovat jinými kanály.

Místo Windows Updatu si tak tento ovladač obstaráte např. z webu nebo CD a nainstalujete ho manuálně. Výhoda distribuce ovladačů přes Windows Update spočívá právě v automatizaci. Většina zařízení dnes funguje bez větší snahy hned po instalaci Windows, protože systém automaticky stáhne a nainstaluje příslušné ovladače. Takhle to bude také s tiskárnami.

Přechod na lepší systém

Odcházení ovladačů k tiskárnám na bázi modelů V3 a V4 se pochopitelně děje z určitého důvodu. Microsoft starší model ovladačů nahradil novým, který se nazývá Microsoft IPP Class Driver. Model ovladače pro tiskárny V4 se do praxe zavedl s Windows 8, tedy před více než desetiletím.

Mladší Microsoft IPP Class Driver se používá od roku 2021 od vydání Windows 10 verze 21H2. Rozumí si s ním všechny tiskárny splňující certifikaci Mopria. (Certifikace se vztahuje také na skenery.) Ty tak s Windows od uvedené verze fungují bez nutnosti manuálně instalovat samostatný ovladač od výrobce.

Klepněte pro větší obrázek
cMicrosoft chce, aby se skrze Windows Update distribuoval novější typ ovladače

Výrobci pro tiskárny nadále mohou vyvíjet doplňkový software, ale již na bázi UWP – nebo toho, co z něj zbylo. Tento software se automaticky nainstaluje ze Storu, takže z uživatelského hlediska máte snazší život. Podle Redmondských poběží rychleji a spolehlivěji než software napsaný pro platformu Win32. Navíc se tento software bude snadno a potichu aktualizovat.

Microsoft uvádí, že přechod k novému modelu představuje výhodu i pro výrobce, kteří mohou svůj program snadno rozšířit na všechny podporované verze Windows. Nemusí tedy vyvíjet samostatné balíčky pro každou verzi zvlášť. Pokud dodatečný software od výrobce považujete za balast, nebudete nuceni ho používat.

Časový plán pro vyřazení starších ovladačů

Harmonogram pro vyřazení starších typů ovladačů k tiskárnám z Windows Updatu nastínili Redmondští následovně. Vědí, že půjde o velkou změnu, tudíž ji neprovedou ze dne na den:

  • Září 2023. Microsoft oznamuje postupné vyřazení starších typů ovladačů k tiskárnám z Windows Updatu.
  • 2025. Do služby Windows Update už nemohou být přidány nové ovladače. Stávající ovladače ve službě mohou být nadále aktualizovány.
  • 2026. Mění se způsob vyhodnocení, jaký ovladač se má nainstalovat. Windows Update bude preferovat ovladač typu Windows IPP.
  • 2027. Ovladače k tiskárnám mohou třetí strany aktualizovat pouze v případě, že budou chtít opravit bezpečnostní chybu. Jinak už ovladače ve službě Windows Update aktualizovat nemohou. Uživatelé a uživatelky mohou ovladač v podobě samostatného instalačního balíčku ve Windows instalovat nadále mohou.

Zdroje: Microsoft / Learn

Diskuze (57) Další článek: 4K monitor s vysokou frekvencí poprvé za méně než 13 tisíc. Gigabyte M28U má i dobrou výbavu

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Windows 10, Windows 11, Operační systémy, Microsoft Store, Windows Update, Tiskárny, Software na Heureka.cz