Windows Ultimate Extras odhalena, animovaná plocha je tu

Microsoft předkládá Windows Vista v edici Ultimate jako exkluzivní záležitost pro počítačové fajnšmekry. Je si však vědom, že výhody nabízené touto edicí nejsou úměrné velmi vysoké ceně. K potěše zákazníků tak připravuje bonusy nazvané Windows Ultimate Extras. CES 2007 přinesl první konkrétní informace.
Windows Ultimate Extras odhalena, animovaná plocha je tu

Již dlouhé měsíce se vedou spekulace, co že vlastně jsou zač. Ta záhadná Windows Ultimate Extras, která mají celý vlastní ovládací panel ve Windows Vista edice Ultimate. Přepokládalo se, že půjde o obdobu balíčků Plus!, s nimiž jsme se mohli setkat v mnohých starších systémech Windows. Tyto předpoklady nebyly nesprávné. Ultimate Extras (WUE) opravdu budou zájímavé nástroje a legrácky, které rozšíří možnosti Windows, rozdíly oproti balíkům Plus! však přesto najdeme. WUE totiž nebudou uvolňována v jednom balíku, nýbrž postupně tak, aby uživatelé Vist Ultimate měli vždy pocit, že si jich Microsoft všímá. Významnou změnou oproti Plus! je také fakt, že WUE budou zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací panel Windows Ultimate Extras

Jeden článek jsme již na téma Windows Ultimate Extras přinesli. Na základě odhadů známého bloggera Long Zhenga jsme v něm spekulovali o možnosti, že jednou z novinek ve WUE bude i animovaná plocha. Dokonce jsme si představili nástroj, který umožňuje na pozadí plochy promítat 3D animace spořičů obrazovky Windows Vista. Tehdy jsme však ještě neznali cenu, za níž chce Microsoft Visty prodávat. Edice Ultimate totiž měla stát relativně přijatelných 10 000 Kč, tedy zhruba tolik, jako stojí dnes Windows XP Professional. Nyní se zdá, že tato informace poskytnutá nám přímo Microsoftem nemusí zcela odpovídat realitě.

Klepněte pro větší obrázek

Hádejte, bez čeho se neobejdete...

Ceny (?) Windows Vista

Některé české internetové obchody totiž již nová Windows ve svých nabídkách mají - a cena Vist Ultimate přesahuje nepěkných 13 000 korun.  O zdražení oproti Windows XP lze hovořit i u ostatních edic. Tato informace rozhodně nepotěší tím spíše ve světle tvrzení, které Microsoft při oficiálním představování Windows Vista uvedl. Tehdy totiž bylo řečeno, že domácí edice Windows Vista budou stát tolik, jako odpovídající edice Windows XP.

Cena Windows Vista Home Basic tak měla být navázána na cenu Windows XP Home Edition. Další dvojice měla vytvořit Windows Vista Home Premium a Windows XP MediaCenter Edition a konečně Windows Vista Ultimate a Windows XP Professional. Věřme, že v obchodech aktuálně uváděné ceny nejsou konečné. Signálem pro to by mohly například být i původně neočekávané odlišné ceny dvaatřicetibitových a čtyřiašedesátibitových verzí Windows Vista Home Basic a Home Premium. V brzké době Microsoftu znovu položíme otázku týkající se cen Vist na českém trhu.

Windows Ultimate Extras představena

CES 2007 poodkryl několikero plánů Microsoftu. Již šestého ledna se mezi nimi objevila i Windows Ultimate Extras. Na první bonusy za zakoupení edice Ultimate se tak můžeme těšit v den, kdy bude tato edice oficiálně uvedena na trh. Stane se tak 30. ledna, kdy Microsoft začne prodávat všechny domácí edice Windows Vista. Hned tento den se můžeme těšit na pětici doplňků tohoto operačního systému.

Karetní hry Windows doplní Texas Hold `Em pokr, využít budeme moci jeden z pětatřiceti doplňkových jazykových balíčků. Bezpečnostní klíče funkce BitLocker si zazálohujeme online na server Windows Marketplace a nové informace o systému načerpáme ze zatím nepřiblížených digitálních publikací. Pro manipulaci digitálními fotografiemi poslouží nástroj GroupShot. Mezi věčnými ladiči vzhledu nejočekávanější novinkou však bezesporu je Windows DreamScene, tedy vylepšené rozhraní pro správu pozadí pracovní plochy.

Windows DreamScene

Část schopností Windows DreamScene byla na CES 2007 prezentována již během úvodní keynote Billa Gatese. Microsoft slibuje, že DreamScene oživí plochu. V čem to tedy spočívá? Zatím neúplné informace ukazují na možnost umístit na pozadí plochy místo tapety (avšak stejně jednoduše) video. Přímo součástí instalace bude několik vysoce kvalitních (ukázka níže napovídá, že HD) smyček, použít však bude možno libovolné video ve formátu MPEG a Windows Media. Bude v konečné verzi i očekávaná možnost tvořit tapety z 3D animací?

<a href=\"/files/obrazky/2007/01leden/wue/dreamscenesmall.wmv\"><img src=\"http://www.windowsultimate.com/photos/storage/extras/dreamscene.png\" border = \"0\" width=\"460\" height=\"260\"></a><br /><a href = \"/files/obrazky/2007/01leden/wue/dreamscenesmall.wmv\">View Video</a><br />Format: wmv<br />Duration: 00:16`>

VIDEO: Windows DreamScene: Klikněte pro přehrání [přímý link na stažení] (zdroj: Microsoft)
Nevýhodou DreamScene je, že k běhu vyžaduje, aby byl operační systém schopen provozovat grafické rozhraní Windows Aero. V případě, že grafická karta Aero nezvládne, poslouží DreamScene alespoň jako zdokonalený ovládací panel pro změnu tapet plochy, přináší na ni totiž nové možnosti umisťování obrázků. Videem tvořená tapeta se za účelem šetření energie notebooku vypne v okamžiku, kdy systém zjistí, že běží na baterie.

Vylepšení zabezpečovacích funkcí

Windows Vista Ultimate obsahují pokročilé zabezpečovací funkce, s nimiž se však majitelé ostatních verzí pro domácnosti nesetkají. BitLocker a Encrypting File System (EFS) totiž vedle Ultimate obsahují jen firemní edice Business a Enterprise.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací panel BitLockeru ve Windows Vista

Technologie pro šifrování dat na disku BitLocker je určena pro firemní nasazení. Pro usnadnění jejího používání v domácnostech chystá Microsoft nástroj pro přípravu šifrovaného disku. Program nakonfiguruje Windows Vista tak, aby bylo použití BitLockeru co nejsnazší. Uživatel jeho použitím samozřejmě nepřijde o výhody technologie BitLocker, zejména pak o možnost využití modulu TPM (Trusted Platform Module - ve specifikaci 1.2), který v počítačích, jež jej obsahují, provádí kontrolu integrity systému a před samotným dešifrováním dat na disku ověřuje, zda se systémem nebylo neoprávněně manipulováno.

Nástroj Secure Online Key Backup nabídne možnost vytvořit online zálohu hesel pro BitLocker a bezpečnostních certifikátů pro EFS. Využívá k tomu Digital Locker, tedy virtuální zabezpečenou skříňku dostupnou na serveru Windows Marketplace.

A konečně po práci i zábava

Posledními dvěma programy, které se dostanou do Windows Ultimate Extras, a o nichž jsou v tuto chvíli známy alespoň úlomky informací, jsou Texas Hold `Em poker game a Microsoft GroupShot. Jak plyne z názvu prvního jmenovaného, jde o karetní hru, která umožní hrát pouze proti počítačem řízeným protivníkům. Těch může být až pět, přičemž míra jejich schopností půjde nastavit. Jako všechny staronové karetní hry ve Windows Vista bude i pokr vyveden v trojrozměrné grafice využívající rozhraní DirectX.

Klepněte pro větší obrázek

Pokr ála Windows Ultimate (zdroj: Microsoft)

Microsoft Research Group Shot je nástroj, který je dostupný již zhruba půl roku. Není však příliš známý, což je zřejmě důvodem, proč bude majitelům licencí Windows Vista Ultimate nabídnut jako jedno z Extras. Group Shot slouží k inteligentnímu spojování více fotografií v jednu.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Research Group Shot

Diskuze (142) Další článek: CES 2007: OCZ představila heatpipe chlazení pro paměti

Témata článku: Video, Microsoft, Windows, CES 2010, Očekávaná možnost, Windows 7 Home Premium, Texas, Bezpečnostní klíč, Hidden, Plocha, Block, Ultimate, Hold, Windows 7 Ultimate, Marketplace, Vista, U Valu, Scala, Vylepšené rozhraní, Ovládací panel


Určitě si přečtěte

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji