Windows Ultimate Extras odhalena, animovaná plocha je tu

Microsoft předkládá Windows Vista v edici Ultimate jako exkluzivní záležitost pro počítačové fajnšmekry. Je si však vědom, že výhody nabízené touto edicí nejsou úměrné velmi vysoké ceně. K potěše zákazníků tak připravuje bonusy nazvané Windows Ultimate Extras. CES 2007 přinesl první konkrétní informace.
Windows Ultimate Extras odhalena, animovaná plocha je tu

Již dlouhé měsíce se vedou spekulace, co že vlastně jsou zač. Ta záhadná Windows Ultimate Extras, která mají celý vlastní ovládací panel ve Windows Vista edice Ultimate. Přepokládalo se, že půjde o obdobu balíčků Plus!, s nimiž jsme se mohli setkat v mnohých starších systémech Windows. Tyto předpoklady nebyly nesprávné. Ultimate Extras (WUE) opravdu budou zájímavé nástroje a legrácky, které rozšíří možnosti Windows, rozdíly oproti balíkům Plus! však přesto najdeme. WUE totiž nebudou uvolňována v jednom balíku, nýbrž postupně tak, aby uživatelé Vist Ultimate měli vždy pocit, že si jich Microsoft všímá. Významnou změnou oproti Plus! je také fakt, že WUE budou zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací panel Windows Ultimate Extras

Jeden článek jsme již na téma Windows Ultimate Extras přinesli. Na základě odhadů známého bloggera Long Zhenga jsme v něm spekulovali o možnosti, že jednou z novinek ve WUE bude i animovaná plocha. Dokonce jsme si představili nástroj, který umožňuje na pozadí plochy promítat 3D animace spořičů obrazovky Windows Vista. Tehdy jsme však ještě neznali cenu, za níž chce Microsoft Visty prodávat. Edice Ultimate totiž měla stát relativně přijatelných 10 000 Kč, tedy zhruba tolik, jako stojí dnes Windows XP Professional. Nyní se zdá, že tato informace poskytnutá nám přímo Microsoftem nemusí zcela odpovídat realitě.

Klepněte pro větší obrázek

Hádejte, bez čeho se neobejdete...

Ceny (?) Windows Vista

Některé české internetové obchody totiž již nová Windows ve svých nabídkách mají - a cena Vist Ultimate přesahuje nepěkných 13 000 korun.  O zdražení oproti Windows XP lze hovořit i u ostatních edic. Tato informace rozhodně nepotěší tím spíše ve světle tvrzení, které Microsoft při oficiálním představování Windows Vista uvedl. Tehdy totiž bylo řečeno, že domácí edice Windows Vista budou stát tolik, jako odpovídající edice Windows XP.

Cena Windows Vista Home Basic tak měla být navázána na cenu Windows XP Home Edition. Další dvojice měla vytvořit Windows Vista Home Premium a Windows XP MediaCenter Edition a konečně Windows Vista Ultimate a Windows XP Professional. Věřme, že v obchodech aktuálně uváděné ceny nejsou konečné. Signálem pro to by mohly například být i původně neočekávané odlišné ceny dvaatřicetibitových a čtyřiašedesátibitových verzí Windows Vista Home Basic a Home Premium. V brzké době Microsoftu znovu položíme otázku týkající se cen Vist na českém trhu.

Windows Ultimate Extras představena

CES 2007 poodkryl několikero plánů Microsoftu. Již šestého ledna se mezi nimi objevila i Windows Ultimate Extras. Na první bonusy za zakoupení edice Ultimate se tak můžeme těšit v den, kdy bude tato edice oficiálně uvedena na trh. Stane se tak 30. ledna, kdy Microsoft začne prodávat všechny domácí edice Windows Vista. Hned tento den se můžeme těšit na pětici doplňků tohoto operačního systému.

Karetní hry Windows doplní Texas Hold `Em pokr, využít budeme moci jeden z pětatřiceti doplňkových jazykových balíčků. Bezpečnostní klíče funkce BitLocker si zazálohujeme online na server Windows Marketplace a nové informace o systému načerpáme ze zatím nepřiblížených digitálních publikací. Pro manipulaci digitálními fotografiemi poslouží nástroj GroupShot. Mezi věčnými ladiči vzhledu nejočekávanější novinkou však bezesporu je Windows DreamScene, tedy vylepšené rozhraní pro správu pozadí pracovní plochy.

Windows DreamScene

Část schopností Windows DreamScene byla na CES 2007 prezentována již během úvodní keynote Billa Gatese. Microsoft slibuje, že DreamScene oživí plochu. V čem to tedy spočívá? Zatím neúplné informace ukazují na možnost umístit na pozadí plochy místo tapety (avšak stejně jednoduše) video. Přímo součástí instalace bude několik vysoce kvalitních (ukázka níže napovídá, že HD) smyček, použít však bude možno libovolné video ve formátu MPEG a Windows Media. Bude v konečné verzi i očekávaná možnost tvořit tapety z 3D animací?

<a href=\"/files/obrazky/2007/01leden/wue/dreamscenesmall.wmv\"><img src=\"http://www.windowsultimate.com/photos/storage/extras/dreamscene.png\" border = \"0\" width=\"460\" height=\"260\"></a><br /><a href = \"/files/obrazky/2007/01leden/wue/dreamscenesmall.wmv\">View Video</a><br />Format: wmv<br />Duration: 00:16`>

VIDEO: Windows DreamScene: Klikněte pro přehrání [přímý link na stažení] (zdroj: Microsoft)
Nevýhodou DreamScene je, že k běhu vyžaduje, aby byl operační systém schopen provozovat grafické rozhraní Windows Aero. V případě, že grafická karta Aero nezvládne, poslouží DreamScene alespoň jako zdokonalený ovládací panel pro změnu tapet plochy, přináší na ni totiž nové možnosti umisťování obrázků. Videem tvořená tapeta se za účelem šetření energie notebooku vypne v okamžiku, kdy systém zjistí, že běží na baterie.

Vylepšení zabezpečovacích funkcí

Windows Vista Ultimate obsahují pokročilé zabezpečovací funkce, s nimiž se však majitelé ostatních verzí pro domácnosti nesetkají. BitLocker a Encrypting File System (EFS) totiž vedle Ultimate obsahují jen firemní edice Business a Enterprise.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládací panel BitLockeru ve Windows Vista

Technologie pro šifrování dat na disku BitLocker je určena pro firemní nasazení. Pro usnadnění jejího používání v domácnostech chystá Microsoft nástroj pro přípravu šifrovaného disku. Program nakonfiguruje Windows Vista tak, aby bylo použití BitLockeru co nejsnazší. Uživatel jeho použitím samozřejmě nepřijde o výhody technologie BitLocker, zejména pak o možnost využití modulu TPM (Trusted Platform Module - ve specifikaci 1.2), který v počítačích, jež jej obsahují, provádí kontrolu integrity systému a před samotným dešifrováním dat na disku ověřuje, zda se systémem nebylo neoprávněně manipulováno.

Nástroj Secure Online Key Backup nabídne možnost vytvořit online zálohu hesel pro BitLocker a bezpečnostních certifikátů pro EFS. Využívá k tomu Digital Locker, tedy virtuální zabezpečenou skříňku dostupnou na serveru Windows Marketplace.

A konečně po práci i zábava

Posledními dvěma programy, které se dostanou do Windows Ultimate Extras, a o nichž jsou v tuto chvíli známy alespoň úlomky informací, jsou Texas Hold `Em poker game a Microsoft GroupShot. Jak plyne z názvu prvního jmenovaného, jde o karetní hru, která umožní hrát pouze proti počítačem řízeným protivníkům. Těch může být až pět, přičemž míra jejich schopností půjde nastavit. Jako všechny staronové karetní hry ve Windows Vista bude i pokr vyveden v trojrozměrné grafice využívající rozhraní DirectX.

Klepněte pro větší obrázek

Pokr ála Windows Ultimate (zdroj: Microsoft)

Microsoft Research Group Shot je nástroj, který je dostupný již zhruba půl roku. Není však příliš známý, což je zřejmě důvodem, proč bude majitelům licencí Windows Vista Ultimate nabídnut jako jedno z Extras. Group Shot slouží k inteligentnímu spojování více fotografií v jednu.

Klepněte pro větší obrázek

Microsoft Research Group Shot

Diskuze (142) Další článek: CES 2007: OCZ představila heatpipe chlazení pro paměti

Témata článku: Video, Microsoft, Windows, CES 2010, Ultimate, Ovládací panel, Plocha, U Valu, Vylepšené rozhraní, Scala, Block, Windows 7 Ultimate, Vista, Hold, Windows 7 Home Premium, Texas, Marketplace, Očekávaná možnost, Bezpečnostní klíč, BitLockeru, Hidden, Window


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 102

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky