Windows Small Business Server 2011: Tipy a nástroje

Právě jste si pořídili Microsoft Windows Business Server 2011 a hledáte zdroje informací a další nástroje? Dnes vám představíme ty nejužitečnější.
Windows Small Business Server 2011: Tipy a nástroje

Když už má správce za sebou úspěšné nasazení jakéhokoliv produktu, začne se shánět po dalších zdrojích informací ohledně správy či řešení neočekávaných situací. Při tomto hledání většinou nalezne i nástroje pro detekci problémů, či další užitečné věci. My vám teď některé užitečné zdroje představíme, respektive hlavně nástroje a tipy.

Zdroje informací:

Oficiální blog Windows Small Business Server

Ti z vás, kteří v TechNet Flash četli sérii článku o SBS 2011, mohou s klidem tento bod přeskočit, neb jsem o blogu již psal. A pro ostatní vám vřele, ale opravdu vřele doporučuji si dát tento blog například do RSS čtečky a pravidelně tak sledovat, co je nového ve světě SBS. I když existuje aktuální verze 2011 stále vychází články pro SBS 2008, tedy blog je určen opravdu pro masovou většinu správců SBS serverů. Pro verze 2003 či dokonce 2000 již ovšem články nevychází. A pokud jste správci těchto verzí SBS, doporučuji si přečíst návod na migraci do SBS 2011, který vyšel v předchozím vydání TechNet Flash. Blog naleznete na této adrese a RSS kanál zde. Obecně na tomto kanále lze najít tento druh informací:

 • Tipy na nové nástroje či jejich aktualizace
 • Upozornění na objevené chyby a oficiální doporučení řešení
 • Obecné informace o produktu a jeho směřování
 • Tipy na nastavení SBS pro časté požadavky od zákazníků

Tím, že jde o blog produktového týmu, naleznete zde minimum marketingových informací, které ke svému životu IT profesionál zrovna moc nepotřebuje. Naopak je to ideální zdroj, jak zůstat v kontaktu s touto technologií a mít i náskok před konkurencí. A tou konkurencí se může rozumět i trh práce. Zákazník přeci vždy ocení, když zaměstnanec či konzultant má o technologii, s kterou pracuje, široký přehled. Pokud dáváte přednost sběru informaci pomocí sociální sítě Facebook, pak mohu doporučit stránku „Windows Small Business Server CZ“, kde jsou odkazy jak na články z týmového blogu, tak i další tipy a triky přímo od správců SBS serverů.

Nástroje:

Windows Server Solutions Best Practices Analyzer

Tento nástroj je velmi užitečný ve chvílích:

 • Když si nejste jisti, že jste neprovedli konfiguraci proti doporučením pro systém SBS 2011
 • Když řešíte problém s SBS 2011
 •  Když přebíráte správu po svém předchůdci a potřebujete si udělat představu o současném stavu
 • Po instalaci či migraci pro ověření všech doporučených nastavení společnosti Microsoft
 •  V průběhu provozu SBS 2011 preventivně jako takovou „health check“ akci.
 •  Další důvody si už můžete domyslet sami, jistě na nějaké další přijdete :-).

Použití nástroje je velmi jednoduché. Nejdříve se instaluje Microsoft Baseline Configuration Analyzer a následně rozšíření pro SBS 2011 (sada úkonů).

Klepněte pro větší obrázek

Po zapnutí nástroje se pouze zapne scan a za chvíli víte, jak na tom jste. A pokud ke všemu uvidíte následující výsledek, můžete být šťastní.

Klepněte pro větší obrázek

Windows Server Solutions Phone Connector

Tento konektor je určen pro nového bratříčka v rodině SBS, a to konkrétně pro edici Essentials. Ano, Windows Small Business Server 2011 Essentials bude mít svou aplikaci pro Windows Phone 7, pomocí které bude správce mít možnost provádět některé úkony pro správu. Takový malý SBS Essentials Dashboard.

Klepněte pro větší obrázek

Samotná aplikace pro Windows Phone 7 má při připnutí na Start screen svou „živou“ dlaždici. To opět usnadní přehled, protože správce bude mít pouhým pohledem informace o stavu jeho sítě. A jaké stavové informace bude dlaždice zobrazovat?

 • Počet a druh výstrah (informace/výstraha/chyba)
 • Procento užití diskového prostoru na SBS serveru
 • Jméno SBS Essentials serveru

Po klepnutí na dlaždici a ověření se jménem a heslem správce se již objeví samotné menu pro správu, pomocí kterého můžete provádět následující úkony:

Zobrazení výstrah – Výstrahy budou zobrazovány buďto zvýrazněně, tedy jako aktivní výstraha, nebo „zamlženě“ a to bude signalizovat, že je výstraha již neaktivní. Po kliknutí na jednotlivou položku se zobrazí plné znění výstrahy stejně, jako kdybyste byli na serveru.

Správa uživatelů – V této sekci bude administrátor schopen provádět základní úkony jako:

 • Zobrazení detailů uživatelských účtů
 • Povolení či zakázání uživatelského účtu
 • Změna hesla uživatele

Správa počítačů – Sekce správy počítačů je opět určena pro základní správu a poskytne správci toto:

 • Zobrazení detailů všech počítačů včetně MACů, které jsou připojené do SBS domény i „světa“
 •  Zobrazení informací o posledním zálohování každého zařízení
 •  Zapnutí nebo naopak vypnutí zálohování jakéhokoliv počítače (ne MAC) či serveru.

Zprovoznění této funkcionality bude vyžadovat instalaci SBS 2011 WP7 Connector Add-Inu (doplňku) do SBS Essentials Dashboard a zároveň stažení aplikace z Marketplace.

Microsoft IT Health Scanner

Tento nástroj sice není primárně určen pro SBS 2011, ale může se vám velmi hodit, pakliže máte rozsáhlejší síť a SBS je jeho základem nebo SBS nemáte vůbec.

 • Oblasti kontroly tohoto nástroje IT Health Scanner:
 • Konfigurace sítí a služeb Active Directory
 •  Replikace Active Directory, souborového systému a SYSVOL sdílených složek
 • Překlad názvů pomocí DNS
 • Konfigurace síťových karet všech doménových řadičů, DNS serverů a e-mail serverů (Microsoft Exchange Server)
 • Celkové „zdraví“ doménových řadičů
 • Konfigurace Network Time Protocol (NTP) na všech doménových řadičích

Tento pomocník byl postaven na základě Windows Essential Business Server 2008 Preparation Wizard, který znají ti z vás, kdo již mají za sebou instalaci EBS serveru. Ze zkušeností bylo zjištěno, že EBS Preparation Wizard používají i ty společnosti, kteří EBS nemají v plánu vůbec nasadit a proveřují si jím stav své IT infrastruktury. Není se čemu divit, EBS Preparation Wizard provádí více než 100 testů a kontrol nejběžněji řešených problémů přes Customer Support Services společnosti Microsoft za posledních 10 let! Ke stažení je zde.

Klepněte pro větší obrázek

Rady

Dbejte na doporučení postupy společnosti Microsoft

Ono se to může zdát jako fráze, ale je pravdou, že to je jedna z nejcennějších rad, kterou vám někdo může dát. Respektive, pouze za předpokladu, že se jí budete řídit. Windows Small Business Server obecně je plný automatizovaných procesů a nástrojů, které ulehčují správci jeho každodenní chléb. Dosti často je oním správcem pouze majitel společnosti a ne IT profesionál. Jde čistě o to, že pokud potřebujete v SBS rozšířit nebo dokonce doinstalovat nějakou roli či software, je nezbytné, abyste si nejdříve zjistili, že daná role, rozšíření role nebo software je podporován na SBS serveru. Typickým nešvarem je instalace role Hyper-V do SBS serveru. Konkrétně Hyper-V je plně nepodporováno v SBS serverech. Ať už 2008 nebo 2011. A i když například už něco takového máte nasazeno a nepociťujete problém, ten se může objevit se zpožděním například při aktualizaci nebo migraci na další verzi SBS či do „velkého“ serveru. Jde hlavně o ty automatizované procesy, které SBS v sobě má. Jakmile se na SBS serveru objeví něco, s čím on sám nepočítá, že tam někdo může dodat a zároveň je to technologie, která může narušit tyto automatizované procesy, máte zaděláno na problém.

Tipy

Nastavení limitu velikosti stažené položky přes POP3 konektor

Tento tip se může zdát, že nezapadá do kontextu tohoto článku, ale slíbil jsem tip, tak také tak plním. Toto je jeden z posledních „špeků“ na které jsem natrefil. Zákazník potřeboval využívat POP3 konektor a zároveň potřeboval, aby mohl stahovat e-maily, které jsou větší než 10240 bajtů. Inu, po prozkoumání, že toto se nenastavuje v SBS konzoli, ale musíte využít služeb Exchange Management Shell nebo Exchange Management Console. I když změníte limit pro stažené položky na Internet Receive konektoru, tak POP3 konektor stejně nestáhne větší položky. Celé kouzlo věci je, že POP3 konektor se neřídí nastavením konektoru pro příjem elektronické pošty, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale řídí se nastavením FAX receive connector for SharePoint Services. Je to celkem chyták.

Každopádně spoustu tipů naleznete právě na onom SBS Blogu nebo Facebook stránce, kde jsou odkazy na různé zdroje.

Autor: Jan Pilař (MVP, MCP, MCTS) – KPCS CZ

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Accent, Priority, Media, Medium, List, Light, Grid, Dark, Essentials, Minor, Wizard, Dashboard, Essential

1 komentář

Nejnovější komentáře

 • František Novák 12. 10. 2011 11:13:07
  Nechtěli byste také napsat článek o Windows Home Server 2011? Děkuji.
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky