Windows Server 2012 R2 Essentials – co bude nového?

Windows Server 2012 s sebou mimo mnohého nového přinesl jednu zásadní novinku, a to reorganizaci edic, které byly dosud zákazníkům nabízeny. Přibyla jedna zcela nová.

Windows Server 2012 s sebou mimo mnohého nového přinesl jednu zásadní novinku, a to reorganizaci edic, které byly dosud zákazníkům nabízeny. Přibyla jedna zcela nová, nesoucí označení Essentials. Tato edice je rovněž tím, co zbylo z rodiny Windows Small Business. Ale o tom všem jsme si na řádkách TechNet Flash zpravodaje už psali, tak proč to opakujeme? Samozřejmě v souvislosti s uvedením Windows Server 2012 R2, kde by se sice s označením R2 mohlo zdát, že změny budou jen kosmetické, není tomu tak. Edici Essentials, nebo možná nyní můžeme říct funkcionalitu Essentials totiž čekají takové hezké změny, které celý smysl této edice posune zase o kus dál. Tak si pojďme trochu povědět, co nás tam za nedlouho čeká a nemine.

Ještě si na začátek připomeňme, že edice Essentials je určena jako startovací server pro firmy do 25. uživatelů nebo 50. Zařízení, tedy takové typické „small business“ zákazníky. Dokáže zastat většinu rolí a služeb, jako mělo SBS s jedním velkým rozdílem, již nemá vlastní řešení Exchange, ale spoléhá se buď na separátní Exchange server v síti, nebo integraci s Office 365. A právě pro cloudová řešení je tento server zcela ideální. Respektive, pro jejich propojení s lokální infrastrukturou. Ale co je velmi důležité, limit 25/50 (uživatelů/počítačů) není vysloveně fixní, protože pokud si edici Essentials zalicencujete edicí Standard, pak je limit 75/75 a tento limit je platný jen pro tzv. Essential feautres. Ty když se následně jednoduše vypnou, pak je ze serveru plnohodnotná edice Standard. A to z této edice dělá velmi zajímavý produkt.

Funkcionalita Essentials

Jak je napsáno výše, jedna z výhod edice Essentials oproti původnímu SBS serveru je, že je k dispozici bezmigrační cesta, jak z edice Esentials udělat edici Standard, a to buď se zachováním původní funkcionality, tak zároveň určeno, kdy už se Essentials vychytávek musíme vzdát. Dopředu se ještě dohodněme, že v tomto článku budu pro přicházející edici používat označení ER2 (Essentials R2), bude to jednodušší. Tedy, velkou změnu přináší ER2 již v samotné instalaci. Nově totiž bude několik cest, jak ER2 nasadit. Možná jste výše zaznamenali, že jsem použil označení „funkcionalita“ Essentials, namísto edice. Není tomu náhodou, zcela nově bude funkcionalita Essentials dostupná jako serverová role edic Standard nebo Datacenter. Co to vlastně znamená v praxi? U stávajícího režimu instalace pomocí edice Standard (aby byl „prolomen“ limit 25/50) je nutné pořídit licenci Windows Server 2012 Standard, následně fyzicky instalovat edici Essentials (dostupná například z TechNet Eval Center) a následně příkazem z příkazové řádky provést zadání licenčního klíče edice Standard. U verze ER2 bude jednoduše stačit nainstalovat edici Standard a zapnout serverovou roli „Windows Server Essentials Experience“. Nejde jen o úsporu času, ale i o fakt, že se z Essentials stává vysloveně funkcionalita, která bude k dispozici i zákazníkům, kteří by obyčejně Essentials mít nemohli, protože by na něj byli moc velcí. A připomeňme, že specifik má Essentials více než dost. Zálohování klientských stanic, snadné webové pracoviště Remote Web Access, možnost jednoduché integrace s cloud službami atd.

1.png

Fajn, to je tedy jedna věc. Při instalace role „Windows Server Essentials Esperience“ (WSEE) se provede instalace a konfigurace všech nutných a návazných služeb jako IIS, AD, DNS a další. Tato cesta ovšem přináší další benefity, například:

  • Implementovat edici Standard nebo Datacenter s rolí WSEE jako člena domény a ne jako root doménový řadič.
  • Možnost přidat Windows Server Essentials do stávajícího doménového prostředí, které již má několik serverů běžících na systému Windows Server.
  • I s použitím role WSEE zůstává komplet plná funkcionalita té které edice, tedy možnost provozovat Hyper-V a další služby.

Ještě něco? Ano, další věcí, která se změní je překvapivě na poli virtualizace. Nově totiž bude umožněna automatická instalace ER2 jako virtuálního stroje včetně veškeré konfigurace na Hyper-V hostitele, kterým bude rovněž Windows Server 2012 R2 Essentials. Celý tento proces bude buď manuální, kdy si ho zvolí správce při instalaci, nebo už předpřipravený například od OEM dodavatele. Cílem tohoto „cvičení“ odstranit určitou bariéru tvořenou obavami z virtualizace, která v segmentu menších firem panuje. Zajímavé to ale rozhodně je, už jen proto, že tím při dostatečné kapacitě fyzického serveru vzniká prostor pro další virtuální servery.

Podpora ER2 jako Windows Azure Virtual Machine

V rámci služby Windows Azure Virtual Machines mají zákazníci možnost nasadit vlastní image serveru s tímto serverovým operačním systémem ve veřejném cloudu nebo i privátním. A to například za pomocí Windows Azure Pack. Ono to není úplně novinka, jak by se mohlo zdát, to co je nové je, že dochází k optimalizaci provozu takového serveru. Tím je myšleno, že v případě provozování v Windows Azure se ve výchozím stavu vypnou služby jako Client Bakup nebo Storage Spaces. A to proto, aby nedocházelo například ke zbytečné zátěži internetové linky mezi VM v Windows Azure a lokalitou firmy, kde jsou fyzicky umístěné klientské stanice. Takže taková lehčí inovace.

Cloudy, cloudy a zase cloudy

Pro ty z vás, kdo čtou články o rodině Windows Server Essentials nebude žádnou novinkou, že tento server jako jeden z mála integruje cloud služby tzv. out-of-box. Dnešní Essentials umí propojit sebe sama se službami Office 365 nebo Windows Azure Backup. Díky tomu má správce možnost z Essentials dashboard ovládat účty v Office365, respektive například propojovat účty uživatelů Active Directory s účty v Office 365. Synchronizace hesel a další funkcionalita je pak s tímto přímo svázána. U Windows Azure jde o možnost zálohovat do této cloud služby a vytvořit si integrované offsite uložiště záloh. Ale moment, my se tu vlastně pořád bavíme o současném Essentials, ale článek je o Essentials R2. Takže co bude nového zde? Inovací prošel Dashboard, který pod sekcí „Services“ nabízí agregovaný pohled na integrační moduly a jejich ovládání. Zároveň s tím je na tomto místě i vidět status propojení. Ale to je spíše kosmetická záležitost.

2.png

Ale nejde jen o nový make up, ale i o nové možnosti, po kterých zákazníci volali. Pro lepší propojení vlastních služeb s těmi cloudovými je vhodná integrace lokální Active Directory s Windows Azure Active Directory. Navíc byla umožněna správa uživatelských skupin přímo z Dashboard, kdy při použití s Windows Azure Active Directory jsou tyto skupiny a uživatelské účty synchronizovány mezi lokální a cloud službou. Daleko zajímavější je to u Office 365, kde mnoho správců volalo po hlubší integrci s touto službou, protože například nebylo možné ovládat distribuční skupiny z Dashboard v tom slova smyslu, aby tyto byly následně synchronizovány do Office 365. Nově tedy možno:

  • Vytvářet a spravovat emailové distribuční skupiny, které budou synchronizovány mezi serverem a Office 365.
  • Správa mobilních zařízení, tedy možnost provádět vybrané úkony s mobilními zařízeními připojených do Office 365. Těmito úkony bude například vzdálené wipe, vynucení politiky nebo správa přístupu.
  • Správa knihoven Sharepoint Online umožní vytvářet a spravovat knihovny dokumentů v Sharepoint Online

Zcela nová bude integrace s cloud službou Windows Intune. Zatím se bude jednat o správu uživatelů, bezpečnostních skupin a licencí pro Windows Intune přímo z Dashboard. V pořadí se bude jednat již o třetí cloud službu s kterou může být edice Essentials integrována. Po Office 365, Windows Azure tedy přichází Windows Intune.

Vzdálená práce

S rostoucí oblibou režimu BYOD (Bring Yout Own Device) je nutné upravit i možnosti nabízených služeb v rámci Windows Server Essentials. Zařízení typu tablet postupně vytlačují z trhu klasické notebooky, a tak i ER2 na tento trend reaguje. Sice ne hned s uvedením, ale bude k dispozici aktualizovaná aplikace „My Server“, která je již nyní k dispozici pro Windows Phone 7 i 8, Windows 8 včetně Windows RT. S další verzí bude tato aplikace nabízet například propojení s Sharepoint Online knihovnami. Další inovací pak prošel portál Remote Web Access, který se přizpůsobil právě trendu dotykových zařízení a tak po vzoru Windows 8 je toto webové pracoviště více „sexy“ pro ovládání dotykem.

03.png

V podstatě celým portálem tak vládne strohost, jednoduchost a designová čistota. Funkcionalita zůstala zachována, na té se kromě zmíněného vzhledu nemění nic.

Takže…?

Windows Server 2012 R2 Essentials udělá další významný krok k rozšíření u zákazníků. Nabízí řadu velmi zajímavých nebo dokonce unikátních možností, a tak je škoda se na něj nezaměřit. Díky optimalizované platformě R2 je tento systém celkově pocitově rychlejší a svižnější a nová možnost správy skupin v rámci Office 365 je opravdu dobrá. To tomu dříve chybělo. Doporučuji vyzkoušet.

Pokud vám téma Windows Server Essentials zaujalo, chcete se dozvídat pravidelně novinky a máte účet na Facebooku, pak doporučujeme se připojit ke stránce Windows Server Essentials Solutions CZ (www.facebook.com/CZWSE). Jsou zde k nalezení články, tipy a novinky z oblasti serverů pro Small Business. Tedy pardon, Essentials :-).

Autor: Jan Pilař, MVP
KPCS s.r.o.

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Microsoft se vrací na veletrh CES

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,