Windows Server 2012 Essentials

Kdysi jsme vítali Small Business Server 2011. Kdysi jsme vítali Windows Small Business Server 2011 Essentials. Kdysi existovala rodina Windows Small Business Server. Kdysi dávno… Zlaté časy? I kdeže.

Máme rok 2012 a ten nám přinesl nejednu horkou novinku. Vedle Windows 8 se představil i Windows Server 2012 a s ním i edice Essentials. Že je název nápadně podobný výše zmíněnému Windows SBS 2011 Essentials? Ano. On z něj totiž nový Windows Server přebírá filosofii, možnosti použití a posunuje je zase o kus dále. Je potřeba zmínit, že rodina produktů Windows SBS už nebude nadále vyvíjena a její prodej končí ve dvou fázích v roce 2013. Její místo přebírá právě Windows Server 2012 Essentials. No a v tomto článku se dozvíte i jednu velmi podstatnou informaci o které se zatím moc neví. Tak zostřete smysly a čtěte dál.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 1: S koncem roku 2013 bude ukončen prodej SBS 2011. Poslední svého druhu.

Co je Windows Server 2012 Essentials?

Že to je serverový operační systém, je asi jasné i bez nápovědy. Cílovou skupinou Essentialu je menší firma do 25 uživatelů nebo 50. zařízení. Zde je limit stejný jako u SBS 2011 Essentialu a stejně jako u něj je vybaven funkcionlitou, kterou jinde nenajdete. Takže i když se jedná o edici, která je „pod“ edicí Standard, tedy se nejedná o tu primárně „mainstreamovou“, má svoje specifika a jedinečnosti co do nabízených funkcí, které jsou opravdu fajn. Tou nejdůležitější odlišností je fakt, že celý server je uzpůsoben jednoduchosti, protože se počítá s tím, že v menších firmách nemusí vůbec IT oddělení existovat a o správu se stará například majitel firmy. Tedy rutinní kroky správy (zakládání uživatelů, přidání PC do domény...) jsou řešeny pomocí průvodců a nikoliv přes klasické MMC konzole. Ty samozřejmě na serveru naleznete taky, ale nejsou určeny pro základní kroky správy. Níže pak vypíchneme ty nejdůležitější rozdíly oproti edicím Standard nebo Datacenter.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 2: Windows Server 2012 Essentials Dashboard

Remote Web Access (RWA)

Webová brána do společnosti. Nemyslíme tím žádný firewall, ale webovou stránku, která v sobě slučuje přístup do firemní e-mailové schránky, přístup na vnitrofiremní portál Sharepoint, možnost se připojit k počítačům pomocí vzdálené plochy nebo pracovat se sdílenými složkami, které server publikuje. Nově, v porovnání s Windows SBS Server 2011 Essentials, může správce serveru určit, které složky budou takto publikovány přes RWA. Ve verzi 2011 byly prostě publikovány všechny. Příjemná změna k lepšímu. Další novinkou je, že celá stránka RWA byla optimalizována pro práci dotykem například z tabletu. Tato zařízení se vyskytují ve firmách čím dál tím častěji a tedy je jedině dobře, že se stránka tomuto trendu přizpůsobila.

Propojení s…

SBS 2011 Essentials přišlo se skvělou novinkou, a to úzké propojení s cloud službou Office 365. Zákazník tak spároval svůj server se svým předplatným Office 365 a například při zakládání účtů pomocí Dashboard mohl správce rovnou založit schránku v Office 365. Nebo provádět další kroky správy Office 365. No a co je nového v 2012 Essentials? Nově může zákazník propojit Essentials server nejen s Office 365, ale i s jinou hostingovou službou, provozující Exchange nebo dokonce s vlastním Exchange Serverem, který je provozován přímo u zákazníka. Výrazně se tím rozšiřuje možnost použití. Zákazník si tak může vybrat scénář, který mu bude vyhovovat a není už limitován jen na Office 365.

Windows 8 File History

Windows File History, novinka Windows 8, která napomáhá uživatelům zálohovat jejich data. Konkrétně ze složek knihoven, plochy, oblíbených položek a kontaktů. Funguje tak, že ve výchozím stavu skenuje file systém a hledá změny, pokud nastaly, kopíruje tyto změny na cílové uložiště. A právě tímto uložištěm (tedy cílem pro ukládání záloh) může být Windows Server 2012 Essentials. Výběr cíle, pro zálohy pomocí Windows File History běžně uvidíte, pokud k počítači s Windows 8 připojíte externí disk. Ovšem, pokud správným postupem přes průvodce přidáte Windows 8 do prostředí se serverem 2012 Essentials, máte novou cestu, jak jednoduše zálohovat data uživatelů. Více o Windows File History naleznete zde http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2012/07/10/protecting-user-files-with-file-history.aspx.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 3: Ukázka okna Windows 8 File History

Online Server Backup

Windows Server 2012 Essentials skrze funkci Windows Server backup lze nakonfigurovat tak, aby se data zálohovala a šifrovala do Windows Azure Online Backup. Jednoduchou formou si tak zákazníci mohou nakonfigurovat a zajistit tzv. offsite zálohu, tedy takovou, kde i po vyhoření celé budovy firmy nedojde ke ztrátě dat. Data, která jsou do Windows Azure Online Backup zasílána, jsou nejdříve šifrována, tedy nehrozí, že by přes Internet putovala v čitelné podobě.

Windows 8 aplikace

Stejně jako u SBS 2011 Essentials je k dispozici aplikace pro Windows Phone 8, pomocí které může správce serveru provádět leckteré úkony správy. To je další unikátnost edice Essentials, protože žádná jiná edice Windows Serveru 2012 něčím obdobným nedisponuje. Co vlastně taková aplikace umí? Jako většina Windows Phone aplikací je rozdělena do několika částí mezi kterými se uživatel přepíná pomocí tahu prstem do strany. Těmi částmi aplikace jsou:

  • Quick Status panel: Poskytuje správci rychlý přehled o stavu jeho serveru bez nutnosti se hlásit do Dashboard.
  • Server panel: Poskytuje zjednodušený přístup pro základní správu a monitoring umožňující správu alertů, zařízení a uživatelských účtů.
  • Files panel: Jedna z nejpodstatnějších novinek této aplikace v porovnání s předešlou verzí. Zákazník má přístup k souborům ve sdílených složkách na serveru!
  • Recent panel: Uchovává historii naposledy otevřených souborů pro jejich snadné znovuotevření
  • Media panel: Centrální knihovna medií, došlo k optimalizaci streamovací logiky, aby se zlepšilo přehrávání na různých typech sítí s různými rychlostmi.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 4: Ukázka Windows 8 aplikace "My Server"

Hardwarové nároky

Další z poměrně milých vlastností tohoto produktu jsou hardwarové či systémové nároky. Jde hlavně o to, že pro plné využití tohoto serveru nepotřebujete drahý „našlapaný“ server, ale postačíte s daleko střízlivější konfigurací. Inu, považte sami:

  • Procesor samozřejmě 64-bitový, alespoň 1,4GHz (1,3GHz u vícejádrových).
  • Paměť RAM je minimálně 2GB, doporučeno je 8GB
  • Hard disk 160GB se 60GB systémovým oddílem

Co se týče dalších systémových nároků, pak je potřeba vyzdvihnout, že podporovaný klientský operační systém je iMacOSX od verze 10.5, na stranu druhou, do podporovaných nepatří ani Windows XP a ani Windows Vista. Podporované klientské operační systémy z dílen společnosti Microsoft jsou tak Windows 7 a Windows 8.

Virtualizace

Je něco nového z pohledu virtualizace? Ano i ne. Nadále platí, že edice Essentials nesmí být vybavena rolí Hyper-V. Tedy zákazník nesmí provozovat tuto edici jako Hyper-V hostitele. Nadále také platí, že Windows Server 2012 Essentials můžete nainstalovat do virtuálního stroje. Licenčně s sebou edice Essentials nenese právo provozovat nějaké další virtuální stroje, jako tomu je u edicí Standard nebo Datacenter. Toto vše (kromě možnosti instalace do VM) neplatí, pokud se provede tzv. tranzice licence. O tom ale níže.

Licencování

Nebudeme příliš zabředávat do tématu licencování, ale trochu toto téma probrat musíme. Je totiž potřeba říci, že nadále zůstává model, kdy zákazník kupuje licenci na server a neplatí za přístupové licence CAL. Ano, opravdu, Windows Server 2012 Essentials nemá CAL licence. A to už je hodně zajímavé. A nadále také platí limit 25 uživatelských účtů nebo 50 zařízení, které Essentials akceptuje. Nebo ne? Nabízí se totiž jedna otázka. Proč o tom vlastně píšeme, když jsme vám dosud neřekli nic nového? Protože tu jednu novinku máme. License transition. Co se totiž stane, když firma dosáhne výše zmíněného limitu 25/50? Může zakoupením licence Windows Server 2012 Standard provést tzv. License transition a poměrně jednoduchým postupem přepnout edici Essentials na edici Standard, ALE se zachovanou exkluzivní funkcionalitou Essentialu. Zákazník tak nepřijde o Remote Web Access, zálohování klientských stanic, úzké propojení s Office 365 a další funkce. Dokonce se odstraní zákaz provozovat na tomto server roli Hyper-V. Tedy i toto má svůj limit, tím je starý dobrý SBS limit 75 uživatelů nebo 75 zařízení. Ale pozor, i toto je velmi jednoduché upravit. Pokud společnost dosáhne i tohoto limitu, prostě a jednoduše v Dashboard serveru zvolí možnost „Turn off Essentials features“ a hle, máme tu převedení na standardní Windows Server 2012 Standard. Na jednu věc si ale musíte dát pozor, pokud provedete license transition z edice Essentials na Standard, zákazník MUSÍ dokoupit CAL licence pro uživatele nebo zařízení dle standardního licenčního režimu edice Standard. Prakticky jediné, o co zákazník přijde, jsou Media Services. Jak takový license transition provést si přečtěte zde http://technet.microsoft.com/library/jj247582.aspx a zevrubně potom na SBS blogu zde http://blogs.technet.com/b/sbs/archive/2012/08/06/growing-beyond-25-users-with-windows-server-2012-essentials.aspx. Jednoduše řečeno, není nutné při dosažení limitu 25/50 provádět migraci na vyšší edici Windows Server 2012, ale lze provést jednoduchý proces povýšení pomocí produktového klíče edice Standard.

Závěr

Windows Server 2012 Essentials přebírá žezlo nejen po předchůdci SBS 2011 Essentials, ale zároveň i po celé rodině Windows Small Business Server. Funkčně dokáže zaujmout a pokrýt potřeby většiny menších firem a zároveň jim poskytnout bezpečnou a jednoduchou cestu, jak server v edici Essentials povýšit na edici Standard a vypnout tak limity počtu uživatelů či zařízení. Tato edice disponuje i dalšími novinkami celé rodiny Windows Server 2012, například technologií Storage Spaces, umožňující spojení různých druhů disků (USB, iSCSI, SAS, SATA…) do jednoho logického celku a z tohoto celku vytvářet virtuální disky, které se pro systém tváří jako běžný pevný disk. Zároveň takové virtuální disky lze vytvářet v režimech RAID1 a RAID5. Je toho prostě mnoho, co zákazníkům může tato edice nabídnout, tak neváhejte a vyzkoušejte si edici Essentials i vy. Zde si můžete stáhnout trial verzi http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/jj659306.aspx?wt.mc_id=TEC_133_1_33.

Autor: Jan PIlař, KPCS

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Kontroverzní internetová norma Y.2770 v sobě skrývá několik bubáků

Témata článku: Systémový disk, Server, Celý disk, Žezlo, Otevřený soubor, Systémový oddíl, Essential, History, Jednoduchý proces, Systémová schránka, Předplatné Office, Window, Cílové zařízení, Jednoduchý postup, Windows Server, Limit, Dashboard, Jedinečnost, Celá stránka, Essentials, Nabízený stroj, Různé druhy, Propojené zařízení, Jednoduchá cesta, Tablety windows na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 97Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF