Windows Server 2012: další licence úplně jinak

Microsoft letos přišel s novými verzemi produktů, jako jsou SQL Server, System Center a Windows Server. Kromě technických změn přišly i změny licenční.
Windows Server 2012: další licence úplně jinak

Letos představila společnost Microsoft nové verze několika svých klíčových produktů, jako jsou SQL Server, System Center a nyní i Windows Server. U všech těchto nových verzí došlo nejenom ke změnám technického rázu, ale také k menším či větším změnám v licenčních podmínkách. Změny vedou ke zjednodušení licenční politiky a snazší cestě k vytvoření efektivně fungující a řádně spravované IT infrastruktury.

Možná si řeknete, že licenční politika Windows Serveru nebyla až tak složitá a vlastně v celé plejádě produktů Microsoft patřila k těm jednodušším. Tak jaképak zjednodušování? Něco se však přece jenom našlo. Zbytečně mnoho edic a tři různé modely přidělování licencí, to jednoznačně vytváří prostor pro optimalizaci. V nové verzi 2012 najdeme už jenom dvě hlavní edice Windows Serveru s licencemi počítanými podle počtu procesorů a dvě ořezanější edice pro menší společnosti. Hlavní edice, Standard a Datacenter, se svou licenční politikou značně přiblížily produktům z rodiny System Center ve verzi 2012, což dohromady slibuje zjednodušení licenčního pokrývání datových center a privátních cloudů vybudovaných na technologiích společnosti Microsoft.

Díky shodným licenčním pravidlům se produkty System Center a Windows Server elegantně spojují v balíčku Core Infrastructure Suite (CIS), který obsahuje vždy úplnou platformu produktů rodiny System Center společně s licencí k operačnímu systému Windows Server v příslušné edici Standard nebo Datacenter.

Edice Windows Serveru 2012

Ve verzi 2012 se společnost Microsoft rozhodla řádně uklidit v edicích Windows Serveru a vzala to opravdu od podlahy. Z 10 základních edic (Foundation, Standard, Web, HPC, Enterprise, Datacenter, Itanium, Small Business Server (SBS) Essentials, SBS Standard a SBS Premium Add-on) zůstaly pouze 4 – Foundation, Essentials, Standard a Datacenter.

Windows Server 2012 Foundation

Jedná se o jedinou edici, u které v podstatě nedošlo k žádným licenčním změnám. Licence se přiděluje serveru s maximálně jedním procesorem, a to napořád – Foundation se totiž dodává výhradně jako OEM licence. Přistupující uživatelé nemusí mít klientské přístupové licence (CAL), ale jejich počet je omezen limitem 15 účtů. Co u edice Foundation dále nenajdete, jsou virtualizační práva.

Zaměření této edice je především na malé společnosti či provozy do 15 uživatelů. Velmi často je také řešením problému nelegálního užití desktopového operačního systému. Ten totiž lze zpřístupnit pro připojení až 20 dalších zařízení, ale výhradně za účelem sdílení souborů, tisku a používání Internetové informační služby, funkce Sdílení připojení k Internetu nebo telefonních služeb. V momentě, kdy potřebujete uživatele pustit kupříkladu k nějaké aplikaci, pak operační systém musí být serverový.

Windows Server 2012 Essentials

V rodině Windows Server se i přes silnou redukci objevila nová edice. I když, upřímně řečeno, je to vlastně pouze převlečený Small Business Server Essentials. Licence se přiděluje fyzickému serveru a instalovat pak můžete do jednoho fyzického nebo jednoho virtuálního prostředí. Uživatelé nemusí mít klientské přístupové licence (CAL), ale limit je pouze 25 uživatelských účtů. Další omezení je podpora maximálně 2 procesorů. Windows Server 2012 Essentials půjde získat jako OEM, v krabicovém balení i pomocí multilicenčních programů.

Tato edice je především určena pro malé prostředí do 25 uživatelů, kde zajišťuje zázemí pro běh všech serverových produktů on-premise a pomocí konektoru k Office 365 dokáže jednoduše spravovat online služby společnosti Microsoft. Více se o staronovém Windows Serveru dočtete v článku Windows Server 2012 Essentials.

Windows Server 2012 Standard a Datacenter

Dvě zbývající edice nahrazují všechny, které s verzí 2012 již nepokračují. Revoluční změnou je, že jediný rozdíl mezi těmito edicemi je v licenčních právech, po technické stránce jsou obě edice identické, což je velké zjednodušení při výběru té správné. Standard nově dovoluje běh dvou virtuálních prostředí nebo jednoho fyzického a jednoho virtuálního. V případě spuštění dvou virtuálních serverů lze ve fyzickém prostředí spustit ještě třetí instanci, ale pouze na podporu a správu běžících virtuálních strojů. U edice Datacenter jsou virtualizační práva stejně jako dříve neomezena, takže nad správně licenčně pokrytým hardwarem lze spustit neomezené množství virtuálních serverů.

Další, i když jen poloviční, novinkou je počítání licencí podle počtu procesorů. Poloviční proto, že pro edici Datacenter se téměř nic nemění, ale pro Standard přibývá povinnost zakoupit tolik licencí, kolik procesorů má fyzický server, na který jsou licence přiděleny. Stejně jako u rodiny System Center jedna licence pokrývá 2 procesory u obou edic. Při určování potřebného počtu licencí serverového operačního systému je tedy nově nutné brát v úvahu nejprve počet fyzických procesorů serveru, kterému bude licence přidělena, a poté, v případě virtualizace, zda přidělené licence dostatečně pokrývají plánovaný počet virtuálních serverů.

V oblasti klientských přístupových licencí (CAL) se nic nemění a jsou stále potřeba pro všechny uživatele nebo koncová zařízení, která využívají přímo nebo nepřímo serverový software. Pro všechny, kdo splňují definici externího uživatele (nemohou to být zaměstnanci, brigádníci či najatí živnostníci pracující pro firmu) a přistupují k serverům, je určena licence External Connector, která se přiděluje na fyzický server a pokrývá všechny servery (virtuální i fyzické) běžící nad tímto hardwarem. CAL (Client Access License) pro verze 2012 lze použít pro přístup i k předcházejícím verzím, obráceně to neplatí.

Edice Standard bude dostupná jako OEM, FPP a v rámci multilicenčních programů, kdežto Datacenter jako OEM a multilicence.

Software Assurance a nové edice

Opět platí, že zákazníci s aktivním pokrytím Software Assurance mají samozřejmě nárok začít používat nově příchozí verzi 2012. Přechod mezi starou a novou verzí se pak z hlediska licenčních nároků řídí následujícím klíčem:

Současné licence Přechodový poměr Nové licence
Datacenter (1 CPU licence)2:1Datacenter (licence pokrývající 2 CPU)
Enterprise1:2Standard
Standard1:1Standard
SBS Essentials1:1Essentials
SBS Standard1:1Standard
Exchange Standard
SBS Premium
Add-on
1:1Standard
SQL Standard
Web Server2:1Standard
Windows HPC Server Suite1:1Standard

Při přechodu mezi verzemi v edici Datacenter je poměr 2:1 pouze proto, že ve verzi 2008 R2 pokrývala 1 licence 1 procesor (v multilicenčních programech) a ve verzi 2012 pokrývá 1 licence 2 procesory.

Majitelům zaniklé edice Enterprise dává Microsoft právo na 2 licence Standard, čímž uživatel získává právo na 4 virtuální instance.

Ten, kdo má licenci Standard s SA, získá 1 licenci ve verzi 2012; pokud však fyzický server, kterému byla licence přidělena, má více jak 2 procesory, obdrží zákazník 2 licence Windows Serveru 2012 Standard. Má ovšem povinnost doložit aktuální hardwarovou konfiguraci serveru, a to pomocí záznamu Microsoft Assessment and Planing (MAP) Toolkit nebo jiným odpovídajícím nástrojem.

Za každé dvě licence Web Serveru, které zákazník vlastní, získá ve verzi 2012 1 licenci Windows Standard. Pokud vám však v důsledku lichého počtu vlastněných licencí Web Serveru vyjde při dělení 2:1 necelé číslo, směle ho můžete zaokrouhlit směrem nahoru. I majitelé pouze jedné licence Windows Web Serveru ji tak mohou vyměnit za 1 licenci Windows Serveru 2012 Standard.

Právo na downgrade edice a verze

Zda má licence nárok na použití předchozích verzí, se dozvíte v Microsoft Software License Terms (MSLT) nebo v dokumentu Product Use Rights, podle způsobu nákupu licencí.

Pokud zakoupíte Windows Server Datacenter 2012 jako multilicenci, získáte právo na používání i edice Standard a Enterprise v jakýchkoliv předchozích verzích.

S Windows Serverem Standard 2012 jsou dostupná práva na užití i edice Enterprise v jakékoliv předchozí verzi.

Samozřejmostí je možnost používání jakékoliv předchozí verze stejné edice, toto právo je však výsadou pouze multilicenčních smluv.

Licence OEM nebo FPP nejsou v tuto chvíli veřejně dostupné. K tomu má dojít v průběhu října. Od té doby budou k vidění i odpovídající smlouvy MSLT, z kterých budou zřejmé přesné a definitivní licenční podmínky nejen pro downgrade. Naším doporučením je ovšem držet se v případě serverových licencí nákupního modelu, který je pro ně určen primárně – a to jsou multilicenční programy. I pro pořízené OEM licence můžete získat multilicenční užívací práva, jak je popisuje dokument PUR (Product Use Rights), pokud si nejpozději do 90 dnů od nákupu OEM dokoupíte Software Assurance. Mimo jiné tím zbavíte licence i existenční závislosti na hardwaru. Budou sice stále přiděleny konkrétnímu fyzickému stroji, ale při jeho ztrátě či vyřazení s ním nezaniknou a mohou být přiděleny jinému serveru.

Takových „vychytávek“ má licenční politika i přes všechny zjednodušovací procesy a snahy nadále dosti. Praktické řešení reálných scénářů není vždy úplně triviální, jak by se mohlo zdát, a mohou se objevit nejasnosti a nejednotné výklady licenčních dokumentů. V takových případech je nejlepší obrátit se na odborníka a vyhnout se tak licenčním chybám. To v mnoha případech dokáže ušetřit velké náklady. Buď tak, že nekoupíte zbytečně mnoho, nebo tak, že vám nebudou scházet licence při auditu, kdy by se jejich pořízení ještě prodražilo o pokutu a náklady na dobře placeného auditora, které je povinen uhradit „podlicencovaný“ hříšník.

Ondřej Soukup, MCTS, DAQUAS (článek vznikl pro časopis softwarový QUAS)

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (4) Další článek: AMD láká virálním videem na svou hybridní platformu pro notebooky

Témata článku: Microsoft, Licence, Velké zjednodušení, Essentials, Virtuální procesor, Windows +, Win +, Window, Praktické řešení, Pure, Brigádník, Živnostníci, Auditor, Nová edice, Virtuální instance, Standard, Assessment, Windows Server, Server


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11