Windows Server 2003 ukraden

Na internetu se objevil registrační kód pro Microsoft Windows Server 2003, který umožňuje instalaci a provoz hned tří různých verzí tohoto software. Únik může ohrozit pozici Microsoftu na trhu se serverovými operačními systémy.

Mluvčí společnosti Microsoft potvrdila, že koncem minulého týdne došlo k úniku registračního kódu k Windows Serveru 2003. Nová generace serverového operačního systému přitom není do 24. dubna v oficiálním prodeji. Protože se jedná o VLK (Volume licencing key), došlo pravděpodobně k jeho úniku od některého z velkých zákazníků Microsoftu. Ti mají k systému přístup s předstihem díky novým licenčním programům Software Assurance.

Volně k dostání

Podle informací zveřejněných na serverech Neowin a WinBeta umožňuje registrační klíč zprovoznění Web, Standard a Enterprise verzí  Windows Serveru 2003, stranou zůstává Data Center Edition, která je dodávána a instalována na klíč. Právní oddělení Microsoftu podle své mluvčí agresivně pracuje na celé záležitosti, zatímco další zaměstnanci monitorují warezové webové stránky, diskusní skupiny a kanály na IRC. Klíč už je samozřejmě k dispozici i v p2p sítích, jako je Kazaa nebo Direct Connect.

Problém s velkými klienty

Zavedení protipirátské ochrany pomocí aktivačních kódů, které Microsoft poprvé vyzkoušel u Office XP před dvěma lety, směřovalo k potlačení míry softwarového pirátství mezi koncovými uživateli. Tento způsob ochrany vyvolal nespokojenost ze strany uživatelů, ale svůj účel v podstatě splnil, přestože existují způsoby, jak internetovou aktivaci MS produktů obejít. Problémem se ale ukázala služba, kterou Microsoft udělal velkým zákazníkům, pro které zavedl speciální verze klíčů, které stačí zadat při instalaci a nevyžadují aktivaci přes internet nebo zavoláním na hotline. Únik VLK registračních kódů pak znamená selhání celého systému.

Náprava v nedohlednu

Šíření VLK registračních kódů není v podstatě možné zastavit, ať se bude Microsoft snažit sebevíce. Jedinou možností, jak dostat věci alespoň částečně pod kontrolu, je vydání Service Packu, který se odmítne nainstalovat na systém aktivovaný pomocí nelegálně získaného VLK. Tento způsob použil Microsoft v případě Windows XP. Neřeší se tím ale základní problém. Uživatelé nelegální verze systému totiž mohou používat základní instalaci, jen přijdou o možnosti obsažené v Service Packu.

V případě Windows 2003 Serveru nastane další omezení, instalace, při kterých bude použit uniklý VLK, nebudou mít povolen přístup k automatickým updatům, ale podle Microsoftu neexistuje mechanismus, který by umožnil zablokování funkcí takového serveru. Dá se ale předpokládat, že pokud Microsoft získá informace o IP adrese serveru žádajícího neoprávněně o přístup k automatickým updatům, pokusí se vypátrat jeho majitele a zakročit proti němu ve spolupráci se svými právníky.

Diskuze (55) Další článek: SETI@home obsahuje chybu

Témata článku: Microsoft, Windows, Klient Kazaa, Získaný klíč, Velký problém, Zavolání, Únik, Uniklá informace


Určitě si přečtěte

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku