Windows Server 2003 ukraden

Na internetu se objevil registrační kód pro Microsoft Windows Server 2003, který umožňuje instalaci a provoz hned tří různých verzí tohoto software. Únik může ohrozit pozici Microsoftu na trhu se serverovými operačními systémy.

Mluvčí společnosti Microsoft potvrdila, že koncem minulého týdne došlo k úniku registračního kódu k Windows Serveru 2003. Nová generace serverového operačního systému přitom není do 24. dubna v oficiálním prodeji. Protože se jedná o VLK (Volume licencing key), došlo pravděpodobně k jeho úniku od některého z velkých zákazníků Microsoftu. Ti mají k systému přístup s předstihem díky novým licenčním programům Software Assurance.

Volně k dostání

Podle informací zveřejněných na serverech Neowin a WinBeta umožňuje registrační klíč zprovoznění Web, Standard a Enterprise verzí  Windows Serveru 2003, stranou zůstává Data Center Edition, která je dodávána a instalována na klíč. Právní oddělení Microsoftu podle své mluvčí agresivně pracuje na celé záležitosti, zatímco další zaměstnanci monitorují warezové webové stránky, diskusní skupiny a kanály na IRC. Klíč už je samozřejmě k dispozici i v p2p sítích, jako je Kazaa nebo Direct Connect.

Problém s velkými klienty

Zavedení protipirátské ochrany pomocí aktivačních kódů, které Microsoft poprvé vyzkoušel u Office XP před dvěma lety, směřovalo k potlačení míry softwarového pirátství mezi koncovými uživateli. Tento způsob ochrany vyvolal nespokojenost ze strany uživatelů, ale svůj účel v podstatě splnil, přestože existují způsoby, jak internetovou aktivaci MS produktů obejít. Problémem se ale ukázala služba, kterou Microsoft udělal velkým zákazníkům, pro které zavedl speciální verze klíčů, které stačí zadat při instalaci a nevyžadují aktivaci přes internet nebo zavoláním na hotline. Únik VLK registračních kódů pak znamená selhání celého systému.

Náprava v nedohlednu

Šíření VLK registračních kódů není v podstatě možné zastavit, ať se bude Microsoft snažit sebevíce. Jedinou možností, jak dostat věci alespoň částečně pod kontrolu, je vydání Service Packu, který se odmítne nainstalovat na systém aktivovaný pomocí nelegálně získaného VLK. Tento způsob použil Microsoft v případě Windows XP. Neřeší se tím ale základní problém. Uživatelé nelegální verze systému totiž mohou používat základní instalaci, jen přijdou o možnosti obsažené v Service Packu.

V případě Windows 2003 Serveru nastane další omezení, instalace, při kterých bude použit uniklý VLK, nebudou mít povolen přístup k automatickým updatům, ale podle Microsoftu neexistuje mechanismus, který by umožnil zablokování funkcí takového serveru. Dá se ale předpokládat, že pokud Microsoft získá informace o IP adrese serveru žádajícího neoprávněně o přístup k automatickým updatům, pokusí se vypátrat jeho majitele a zakročit proti němu ve spolupráci se svými právníky.

Diskuze (55) Další článek: SETI@home obsahuje chybu

Témata článku: Microsoft, Windows, Získaný klíč, Zavolání, Velký problém, Uniklá informace, Únik, Klient Kazaa


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 141

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji