Windows Server 2003 je už v češtině

Již několik dní mají předplatitelé MSDN možnost stáhnout si českou verzi Windows 2003 serveru. Podívali jsme se nejen na to, čím se tato novinka liší od anglického originálu, zeptali jsme se také v Microsoftu na zajímavosti okolo.
Windows 2000 Server byl prvním plně lokalizovaným serverový operačním systémem Microsoftu. Byl jakýmsi testem, nakolik budou čeští zákazníci preferovat lokalizované prostředí před originálem. V oblasti serverových aplikací je znalost anglického jazyka naprostou nutností a čeština může být spíše někdy na škodu, když začne překládat zažité anglické termíny do českých ekvivalentů. Stejně tak je to složitější ohledně záplat na operační systém, kdy se některé záplaty opozdí kvůli nutnosti jejich přenesení na lokalizovanou verzi. Příkladem mohou být servisní balíčky, které vycházejí pro jednotlivé lokalizované verze se zpožděním. Tedy v době, kdy jsou již plně známé bezpečnostní problémy opravované nějakou záplatou, uživatelé lokalizovaných verzí musí čekat.

V České republice je přibližně poměr anglické vůči české verzi serverového systému 6:4, tedy anglická verze je rozšířenější. Česká verze své místo nachází především v menších a středních firmách. Kvůli prodlevám ve zveřejňování záplat našly lokalizované verze Windows 2000 Serveru své místo především na serverových aplikacích nevystavených přímo do internetu.

V případě Windows Serveru 2003 se významných vylepšení ve zveřejňování záplat nedočkáme, dle Microsoftu se počítá se zhruba měsíční prodlevou mezi anglickou záplatou a její lokalizovanou verzí. Delší prodleva se bude týkat spíše Service Packů, které mají větší podíl lokalizační práce. Malé záplaty systémových komponent mohou být univerzální.

Windows Server 2003 v české verzi přijde na trh v průběhu července přičemž bude prodáván souběžně s původní anglickou verzí. Anglická i česká verze se budou také prodávat za stejnou cenu. Lokalizovány budou jen verze Windows Server 2003 Standard a Enterprise, přičemž v druhé polovině roku se objeví i lokalizovaný Small Business Server obsahující Windows Server 2003 s řadou doplňkových serverových aplikací.

Samotná lokalizace Windows Serveru 2003 probíhala zhruba rok souběžně s vývojem anglické verze. Tak byla uvedena na trh v dubnu, lokalizovaná verze tedy bude mít zpoždění zhruba tři měsíce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Instalační program v češtině, Volume Shadow Copy je přeloženo jako Stínová kopie svazku. Podívejte se, jak se přeložily jednotlivé administrátorské nástroje a poůcka pro správu rolí serveru.

Ti, kteří upřednostňují původní verzi serverového systému nebudou nijak omezeni. Jedná se pouze o rozšířenou možnost výběru. Lokalizovaný Windows Server 2003 lze také lépe nasazovat pro desktopové využití, kde je díky češtině blízká podobnost s Windows XP ovšem s vylepšeními Windows Serveru.

Diskuze (41) Další článek: Ogg Theora alpha 2 - konkurence pro MPEG-4

Témata článku: Windows, Záplata, Malý svazek, Shadow, Verze, Verse

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost