Windows Phone 7.5 jako kancelář na cestách

Mobilní operační systém Windows Phone 7 prodělal za první rok své existence výrazné inovace. Jak dobře poslouží jako mobilní kancelář na cestách?

Windows Phone 7 za rok své existence urazily dlouhou cestu. Dočkaly se několika menších aktualizací a nedávno byla uvolněna i rozsáhlá aktualizace s označením Mango, která výrazně rozšiřuje stávající funkcionalitu operačního systému Windows Phone 7, přináší nové možnosti vývojářům aplikací, nabízí systém lokalizovaný do nových jazyků a zpřístupňuje marketplace na dalších trzích.

Microsoft naplnil své sliby, tuto platformu dále rozvíjí a aktualizace jsou zatím dostupné pro všechny telefony na trhu a doufám, že tomu tak bude i v budoucnu.

V tomto článku si projdeme vybrané scénáře použití Windows Phone 7.5 a podíváme se na to, ve kterých ohledech vám může telefon posloužit jako mobilní kancelář na cestách.

Emailový klient

Windows Phone 7 v sobě obsahuje kvalitní emailový klient, který podporuje celou řadu komunikačních protokolů, kde většina z nich neslouží pouze k synchronizaci e-mailové komunikace, ale zvládá současně i synchronizaci kontaktů, kalendářů a úkolů. Jak asi správně tušíte, základem ve firemním prostředí je přímá podpora Microsoft Exchange, ať už v podobě vlastního řešení nasazeného ve firemní síti nebo jeho hostované verze, která je součástí balíku Office 365. Ve stejném rozsahu je podporována i synchronizace s Hotmailem, vůči kterému se ověřujete přes vaše Live ID. Microsoft ale nezanevřel ani na další veliké poskytovatele poštovních služeb, kterými jsou Google a Yahoo a podporovány jsou i univerzální poštovní protokoly POP3 a IMAP.

Konfigurace poštovního klienta je jednoduchá, nastavení účtů provádíte v telefonu centralizovaně.

Pokud používáte víc emailových schránek, máte nově možnost je libovolně pospojovat do nové virtuální poštovní schránky a sledovat příchozí poštu z jednoho místa. Typickým použitím může být spojení emailových účtů, které používáte pro soukromou komunikaci do jednoho virtuálního, což vám může zpřehlednit práci s těmito účty.

Pokud máte na poštovním serveru nastavena pravidla pro příchozí poštu, která vám ji třídí do různých podsložek, po aktualizaci Mango můžete tyto složky připojit na vaši hlavní obrazovku jako separátní dlaždice. Získáte tak rychlý přístup do dané podsložky a budete současně informováni o nové poště, která do ní bude přesunuta.

Jednou z novinek je potom možnost zobrazení emailové komunikace ve formě konverzace, tak jak to znáte z vašeho Outlooku nebo Outlook Web Access. Je ale jen na vás, jestli vám toto zobrazení vyhovuje.

Ve firemním prostředí potěší i podpora práce se zabezpečenými emaily pomocí Rights Management Services, které dříve v telefonu nešly vůbec otevírat.

Na telefonu sice poštu čtu velice často, ale pokud příchozí zpráva nevyžaduje urgentní odpověď, většinou v telefonu zprávám jen přiřazuji vlaječky a označené zprávy řeším až u počítače.

Kalendář

Součástí systému je i jednoduchý a přehledný kalendář, který umožňuje zobrazit události v rámci dne na časové ose s možností plynulého přecházení mezi jednotlivými dny posunem obrazovky. Dále je podporován režim zobrazení celého měsíce, který se hodí spíše k rychlé navigaci, a zjistíte z něj nanejvýš, jestli daný den již máte nějakou událost či nikoliv.

Zajímavé je potom zobrazení denní agendy, která vypíše události v daném dni a díky absenci časové osy výrazně šetří místo.

Kalendář samozřejmě podporuje plnohodnotnou práci s událostmi, včetně jejich vytváření, editace a mazání.

Před aktualizací mango byl v rámci jednoho účtu v systému podporován pouze jeden kalendář, který jste mohli nechat zobrazit, což bylo značně omezující. Po aktualizaci mango se vám zpřístupní všechny kalendáře, které jsou přes vaše účty dostupné. Díky nastavitelnému barevnému odlišení jednotlivých kalendářů se v nich dá docela dobře vyznat i při větším množství.

Osobně oceňuji přístup i ke sdíleným kalendářům, které můžete jednoduše využít s vašimi kolegy nebo třeba v rámci rodiny, protože jsou podporovány i sdílené kalendáře v rámci Hotmailu.

Další hlavní novinkou je potom podpora synchronizace úkolů, které mají v kalendáři svou vlastní stránku nebo se zobrazují i v denním pohledu kalendáře u patřičných dnů. Líbí se mi možnost s úkoly jednoduše provádět základní operace jako posunout dokončení o den a nastavit den dokončení na dnešek bez nutnosti úkol editovat.

U zpracování úkolů bych ocenil jednak existenci seznamu úkolů propojeného s označenými emaily vlaječkami a také možnost na hlavní obrazovku připojit dlaždici, která by mě informovala o počtu úkolů, které musím dnes splnit. Ale co není, může být v další aktualizaci.

Práce s dokumenty

Windows Phone 7 obsahují mobilní verze základních aplikací ze sady Microsoft Office, asi si dovede domyslet, o které se jedná – Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

Jak ale do telefonu dostanete své dokumenty, když přes USB je možné synchronizovat jen multimediální obsah? V Mangu existují tři hlavní cesty – příloha emailu, SharePoint a nově i SkyDrive.

To, že si otevřete textový dokument ve Wordu či tabulku v Excelu, když Vám je někdo pošle emailem, považuji za základ. Pro některé společnosti může být zajímavá podpora práce s dokumenty na SharePointu, který ale musí být zpřístupněn výhradně přes UAG. Stejně tak je možné využívat přístup na Sharepoint v rámci Office 365.

Pokud používáte SkyDrive a odkládáte si na něj dokumenty, či těch 25 GB online úložiště zadarmo využíváte nějak jinak, bude pro vás pravděpodobně zajímavé, že nyní můžete obsah celého svého účtu na SkyDrive procházet přímo z telefonu a stejně tak máte přístup i do složek, které vám byly nasdíleny, což otevírá nové možnosti spolupráce na dokumentech s vašimi kolegy či třeba spolužáky bez nutnosti investovat do vlastního řešení.

Jak taková spolupráce může probíhat? Dokument otevřete přímo v telefonu a podle oprávnění můžete dokumenty svých kolegů přímo editovat v telefonu, což není příliš pohodlné, nebo vyjádříte k jejich obsahu svůj názor formou komentářů přímo v dokumentu. Při těchto činnostech se vám bude hodit přidaná česká klávesnice s diakritikou.

Klepněte pro větší obrázek
Obr.: Office Hub: místa pro uložení dokumentů, naposledy otevřené dokumenty a seznam poznámek

Co je ale můj osobní favorit, který používám hned po Outlooku nejčastěji? OneNote. Pokud OneNote neznáte z prostředí desktopových Office, jedná se o aplikaci na zapisování poznámek a jejich efektivní rozdělení do sešitů, sekcí a stránek. OneNote jsem si oblíbil zejména na zápisky z jednání, či jako rychlé odkladiště různorodých informací, které si potřebuji rychle poznamenat a přijdou jiným komunikačním kanálem než přes Outlook.

Díky synchronizaci přes SkyDrive se vám otevírají zcela nové možnosti použití – na počítači v rychlosti sepíšete seznam co nakoupit, vezmete telefon a zcela automaticky v něm tento seznam máte a abyste na něj nezapomněli, velice jednoduše si jej třeba připojíte na hlavní obrazovku svého telefonu.

Líbí se mi možnost na hlavní obrazovku umístit dlaždici „Nová poznámka“, která vám umožní si velice rychle poznamenat cokoliv, co je třeba. Že pak informace nemá specifickou formu? To nevadí, sednete následně v klidu k počítači, uvidíte novou poznámku a vytvoříte z ní pohodlně třeba nový kontakt ve svém desktopovém Outlooku.

Další způsoby komunikace

Po aktualizaci mango máte možnost se svými kontakty komunikovat i formou rychlých zpráv přes Windows Live Messenger nebo Facebook Chat. Nemusíte nic složitě nastavovat, stačí pouze do telefonu přidat patřičné účty. Pro komunikaci přes Live Messenger je možné použít pouze první Live účet, který do telefonu přidáte – ten, který je použit v rámci Xbox Live a Marketplace.

Tento druh komunikace byl integrován do prostředí textových zpráv – nyní je jedno jestli píšete sms, nebo chatujete přes Facebook, vše má jednotné uživatelské rozhraní a s kontaktem udržujete jednu konverzaci napříč různými komunikačními kanály, mezi kterými se můžete jednoduše přepínat při psaní zprávy.

Zde bude zajímavé sledovat, jak se Microsoft postaví k připravované podpoře Skypu či Lyncu v rámci Windows Phone 7, jestli zvolí formu oddělené aplikace nebo dojde k integraci těchto služeb do prostředí telefonu.

Dostáváte se do situace, kdy potřebujete souhrnně vědět, kdy a jak jste s kontaktem komunikovali? V Mangu byla přidána záložka historie ke každému kontaktu, kde tyto informace naleznete. Třeba se vám to bude někdy hodit.

Klepněte pro větší obrázek
Obr.: Historie komunikace s vybraným kontaktem - Tomášovi jsem již dlouho nevolal ani nepsal sms.

Pokud používáte sociální sítě Twitter a LinkedIn, zřejmě vás potěší, že mango přidává jejich nativní podporu na stejné úrovni, jako je podporován Facebook nebo Windows Live.

Drobnosti, které se hodí

Telefony s Windows Phone 7 sice disponují dobrou výdrží baterie, ale určitě jste se již dostali do situace, kdy jste telefon zapomněli nabít, neměli jste možnost jej pověsit na nabíječku a potřebovali jste, aby ještě chvíli vydržel. Pokud potřebujete prodloužit výdrž baterie, je možné nově aktivovat úsporný režim, který omezí aktivitu telefonu a prodlouží životnost baterie. Dojde k omezení chodu služeb na pozadí a je zastavena i automatická synchronizace pošty.

Klepněte pro větší obrázek
Obr.: Povolení úsporného režimu a výpis informací o stavu baterie

Windows Phone 7 se uměly přepínat mezi běžícími aplikacemi stisknutím tlačítka „zpět“. Takto jste mohli procházet celý seznam aplikací, který byl uspořádán formou zásobníku, což dává smysl, protože jste se nejdříve dostali k naposledy otevřené aplikaci a dalšími stisky „zpět“ jste postupovali k dříve používaným aplikacím.

Nejednalo se ale o příliš pohodlné ovládání, zejména pokud jste se potřebovali periodicky přepínat mezi skupinou otevřených aplikací – píšete email a potřebujete dohledávat něco v kalendáři nebo v poznámkách ve OneNote.

Pokud po aktualizaci mango tlačítko „zpět“ podržíte, je zobrazen seznam uspaných aplikací na pozadí a díky mírně odlišnému procesu uspávání aplikace může být její probuzení téměř okamžité, jako by na pozadí skutečně běžela. S tímto vylepšením je výše popsaný scénář použití již maličkostí.

Klepněte pro větší obrázek
Obr.: Přepínání mezi spuštěnými aplikacemi

Toto povídání bych zakončil jednou systémovou aplikací, která mě vskutku překvapila svými možnostmi, které byly na první pohled rafinovaně skryty – kalkulačka.

Nedávno jsem potřeboval počítat s goniometrickými funkcemi a bohužel jsem neměl u sebe klasickou kalkulačku, tak jsem šáhl po telefonu. Když kalkulačku otevřete v režimu na výšku, obsahuje základní funkcionalitu. Tušil jsem, že trik bude v tom otočit ji o 90 stupňů, aby zobrazila další funkce, ale netušil jsem, že záleží i na tom, na kterou stranu ji otočíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obr.: Kalkulačka a její další režimy, které se vám mohou hodit

Autor: David Gešvindr (MCT, MSP)

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Windows Phone, Pohodlná práce, Telefon, Firemní komunikace, Windows Live, Celá obrazovka, Xbox Live, Nový telefon, Příchozí zpráva, Přímá podpora, Mango, CES, Nová cesta, Nový Outlook, Manga, Kancelář, Nový účet, Nová aktualizace, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Synchronizace, Cesta, Zajímavý obsah, Nová nabíječka, Skydrive, Phone

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 16

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji