Windows Performance Rating: je vaše sestava připravena na Vista?

Windows Vista budou obsahovat nástroj, který ohodnotí vaši sestavu dle výkonu a oznámkuje ji tzv. Windows Performance Ratingem. Snadno tak poznáte, zda je vaše sestava dostatečná a zejména při nákupu nového počítače to může být pomocný ukazatel. V čem je háček?
Windows Performance Rating: je vaše sestava připravena na Vista?

Windows Performance Rating ohodnotí vaši sestavu

Již několik měsíců se diskutuje o tom, jaký hardware bude vlastně pro Windows Vista potřeba, a tyto spekulace zřejmě budou pokračovat dál. Samotný Microsoft pak v posledním CTP buildu Vista představil něco, co se nazývá "Windows Performance Rating". Přímo v systému bude zabudován hodnotící mechanismus, který prověří klíčové komponenty vašeho počítače a celou sestavu pak "oznámkuje".

Mezi tyto zásadní komponenty patří pochopitelně procesor a paměť, ale také grafická karta a pevný disk. Výsledný rating bude číslo od 1 do 5 (nejlepší), přičemž každá z komponent bude rovněž samostatně ohodnocena v jednotlivých subtestech. Výsledné číslo pak bude značit, jak dobře budou Vista na dané sestavě běhat a také zda dokáže počítač využít všech nových vlastností.

Bohužel konkrétní údaje o metodologii tohoto "benchmarku" Microsoft nezveřejnil a až do uvedení finální verze nových Windows se zřejmě ještě několikrát změní, resp. celý systém bude přepracováván. Pokud tak má někdo k dispozici zmiňovaný únorový CTP, dosažený rating se zřejmě bude lišit od toho, jaký získá ve finální verzi systému.

K čemu je rating dobrý?

Základní myšlenka je prostá. Tím, že bude definováno jakési bodové hodnocení (vnucuje se mi přirovnání například s 3DMarkem), mohou pak obchodníci lépe prezentovat prodávané sestavy a rovněž zákazník bude mít usnadněný výběr. Netýká se to ovšem jen nových sestav. Systém vás bude o vašem ratingu nenápadně informovat na rozličných místech systému, takže budete vědět, jak na tom jste a zda není například vhodná doba pro nakoupení většího množství paměti a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Běžnému uživateli (tedy spíše laikovi, který má PC na kancelářskou práci a doma pro občasnou zábavu a Internet) je v zásadě jedno, jaké komponenty v počítači má, ale moc dobře pozná, když "to" je nějaké pomalé. Pokud si takový běžný uživatel půjde koupit počítač, podle typu procesoru či velikosti paměti zkrátka neodhadne, zda mu bude výkon stačit a zda se vyplatí investovat více. Jistě, výkon se rozhodně neztratí, ale proč zase na druhou stranu utrácet zbytečně peníze navíc, když něco podobného ani nevyužijete? V tomto ohledu pak má zákazník i prodejce poněkud usnadněnou práci, pokud budou počítače hodnoceny pomocí ratingu. Hráči a nároční uživatelé tak budou hledat sestavy s vysokým skóre, ostatním postačí klidně i průměrná trojka a v kanceláři si vystačíte zřejmě i s jedničkou. Má to však jeden drobný háček.

Zlepšující se hardware naruší měřítko?

Háček je v tom, že samotný systém Vista tu zřejmě nějaký ten rok bude v přibližně nezměněné podobě (pokud neuvažujeme záplaty a SP), avšak hardware se zlepšuje neustále a navíc stále rychleji. Co to pak udělá s podobným ratingem? Bude fixní a nebo se bude také časem měnit ("přitvrzovat")? V případě že se měnit nebude, velice rychle ztratí svou vypovídací hodnotu, protože za rok či dva budou všechny prodávané počítače pravděpodobně dosahovat nejvyššího skóre.

Pokud se však bude časem rating měnit, bude jednak obtížné porovnávat počítače, jejichž stáří se liší například jen o půl roku, a navíc bude každému počítači toto skóre s časem klesat a uživatel tak může mít pocit, že už jeho počítač nemá dostatečný výkon. A navíc se může divit, proč má jeho kdysi "nadupaný stroj", který dosahoval ratingu 5 najednou jen číslo 1.

Klepněte pro větší obrázek

Jistě, může to být dobrý psychologický nástroj, jak uživatele nutit čas od času k nákupu nového hardware, ale racionálně uvažující uživatel bude spíš hodnotit reálný výkon svého počítače než nějaké číslo. Rating tak bude mít své opodstatnění zřejmě jen v počátcích, kdy se sestavy s Vista dostanou na pulty obchodů. Kvůli rozruchu ohledně hardwarových nároků nového systému, který už od uvedení prvních testovacích verzí panuje, by tak mohl leckterý uživatel tápat a raději koupit dražší "železo", leckdy i zbytečně. V tom by mohl rating alespoň určitým způsobem pomoci.

Existuje však ještě jedna spekulace o možnosti, jak rating využít, a sice pro software. Je jasné, že systém samotný je základ, ale důležité jsou rovněž aplikace, které na počítači provozujete. Na stejné sestavě tak může být dost značný rozdíl, zda si prohlížíte webové stránky a nebo pracujete v nějakém náročném grafickém programu, kde není paměti nikdy dost. Může se tak stát, že na krabici se softwarem bude uvedeno, že "program je určen pro počítače s Windows Vista Ratingem 3 a vyšším" nebo něco podobného. Neznamená to, že si na horší sestavě program nespustíte, ale výkon už prostě nebude ideální.

Klepněte pro větší obrázek

Otázkou však zůstává, zda nakonec obchodníci (až se vyjasní metodologie hodnocení a také to, zda se bude měnit s časem) budou ochotni tento rating používat a své sestavy nějak označovat. Je jisté, že se sestavou s hodnocením 5 určitě nebude důvod se nepochlubit. Na druhou stranu, co počítač, který bude ohodnocen jen jedničkou? Bude o něj mít někdo vůbec zájem (ačkoliv i číslo 1 může znamenat bezproblémovou práci ve Vista)? V takovém případě se tím zřejmě nikdo moc chlubit nebude. Jak se tedy k této problematice postaví obchodníci a jak moc se naopak zákazník nechá ratingem přesvědčit, to uvidíme na podzim.

Zdroje: TechRepublic, ZDNet

Diskuze (139) Další článek: Důkaz o vraždě Miloševiče skrývá virus

Témata článku: Windows, Sestavy, Sestava, Vhodná doba, Samotný hardware, Windows +, Dostatečný zájem, Drobný stroj, Nová komponenta, Podobný systém, Window, Rat, Náročný uživatel, SES, Rating, Výsledné číslo, Win +, Podobné hodnocení


Určitě si přečtěte

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

Ubuntu 20.04: Zase vás chce přesvědčit, že je lepší než Windows

** Britský Canonical před pár dny vydal novou verzi svého Ubuntu ** 20.04 LTS zapracovalo na grafickém desktopu, rychlosti i bezpečnosti ** V nitru tepe Linux 5.4 a volitelně i nový souborový systém

Jakub Čížek | 121

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize