Windows NT: tip pro fanoušky příkazového řádku

[oživeno] Kdo ve Windows NT používá často "cmd.exe", může si ušetřit spoustu starostí s přepínáním mezi složkami s dlouhými jmény.
Včera byl na Živě uveden článek, ve kterém jsem se dopustil několika nepřesných termínů. Za upozornění děkuji panu Jandovi a tímto se všem čtenářům omlouvám za případné nesrovnalosti. Níže je uvedena opravená verze:

Pokud patříte mezi uživatele, kteří nedají dopustit na příkazový řádek a cmd.exe je váš nejpoužívanější příkaz, je následující tip určen právě pro vás.V době dlouhých jmen souborů vyžaduje přechod mezi jednotlivými složkami příliš mnoho času. Úpravou registru získáme po kliknutí pravým tlačítkem na libovolnou složku (v Průzkumníkovi) možnost otevřít Příkazový řádek v této složce.

Spusťte editor registru pro Windows NT (Regedt32.exe) a v podstromu HKEY_CLASSES_ROOT vyhledejte klíč Directory\Shell. Přidejte klíč nazvaný DosHere. Do vytvořeného klíče přidejte hodnotu – název hodnoty nevyplňujte, typ dat nastavte na REG_SZ a hodnotu samu (řetězec) nastavte dle vlastního uvážení, například DOS zde. Nyní přidejte podklíč nazvaný command. V něm znovu vytvořte hodnotu – název hodnoty opět nevyplňujte, typ hodnoty je REG_SZ a hodnotu samu nastavte na C:\WINNT\System32\cmd.exe /k cd "%1" (jméno disku záleží na umístění instalace Windows NT). Stejný postup úpravy registru zopakujte v podstromu HKEY_CLASSES_ROOT v klíči Drive\Shell.

Výsledek svého snažení uvidíte ihned. Stačí spustit průzkumníka, kliknout pravým tlačítkem na libovolnou složku a z nabídky vybrat nově vytvořený příkaz.

Váš názor Další článek: Windows NT a VELMI velké disky: co s tím?

Témata článku: Windows, Command, Sam, Klíč, Commando, Příkaz, Řád, Shell

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů