Windows NT: kontrola velikosti uživatelského profilu

Poslední Service Pack přináší kromě jiného zajímavou novinku - možnost omezit velikost uživatelských profilů. Administrátoři zaplesají...
Kromě jiného získáme instalací čtvrtého Service Packu pro NT možnost omezit velikost uživatelských profilů. To ocení především administrátoři systémů využívající profilů cestovních (roaming profiles).

Cestovní profil je uživatelský profil uložený na serveru. Při přihlášení se zkopíruje na lokální disk a tím uživatel získá své nastavení systému a aplikací na libovolné stanici připojené do domény. Po odhlášení se profil kopíruje zpět na server. Při intenzivnější práci s plochou nebo po instalaci Internet Exploreru 4 (ten do profilu ukládá i dočasné soubory z Internetu) může velikost profilu neomezeně růst. Jeho následné kopírování mezi serverem a pracovní stanicí může značně zatěžovat provoz sítě.

Utilita umožňující toto omezení se nazývá PROQUOTA.EXE. Nastavuje se pomocí systémové politiky (system policy). SP4 obsahuje dvě upravené šablony - common.adm a winnt.adm. Postup pro nasazení této restrikce je následující:

 • Na NT Serveru spusťte program Policy Editor.
 • Nahrajte nové šablony common.adm a winnt.adm dodávané se SP4 (z menu vyberte Options a Policy Templates).
 • Vytvořte nový konfigurační soubor NTCONFIG.POL.
 • V nastavení uživatele (Default User, User, Group) otevřete položku "Windows NT users profile".
 • Položka "Limit profile size" obsahuje následující volby:

 • Custom message - text upozornění uživateli, že překročil povolenou velikost svého profilu

 • Max. profile size - maximální velikost uživatelského profilu udávaná v KB. Výchozí hodnota je 30000KB a měla by být měněna s ohledem na to, že po jejím překročení se nebude uživatel schopen úspěšně odhlásit.

 • Include registry in file list - při překročení maximální povolené velikosti profilu se v liště objeví chybová ikonka. Pokud se na ní 2x klikne, zobrazí se seznam všech souborů (větších 2KB) obsažených v profilu řazený podle velikosti. Uživatel může rozhodnout, které soubory smaže či přesune na jiné místo na disku. V případě zaškrtnutí hodnoty "Include registry in file list" bude v seznamu obsažen i soubor s uživatelskou částí registru NTUSER.DAT (uživatel jej nemůže smazat).

 • Notify user when profile storage space is exceeded – uživatel je o překročení limitu informován dialogovým oknem.
 • Další položka se jmenuje "Exclude directories in Roaming Profile". Vylučuje uvedené složky z "cestování" mezi serverem a stanicí. Více hodnot je nutno oddělit středníkem.
 • Uložte nastavení do sdílené složky NETLOGON na doménový řadič(e).

Na pracovní stanici je třeba mít nainstalován SP4. Po dalším přihlášení je kontrola velikosti aktivována.

Váš názor Další článek: EuroTel: novinek až nad hlavu

Témata článku: Windows, Internet, Profil, Uživatelská složka, Roaming, Velikost, Kontrola, Následné uložení, Maximální hodnota


Určitě si přečtěte

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 57

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji