Windows NT 4 a 5 na jenom počítači

Připravované Windows NT 5, budoucí Windows 2000 obsahují oproti těm starým mnoho změn. Jedna z nich s týká souborového systému NTFS. Jak zajistit, aby byl přístupný i ve Windows NT 4.0?
Připravované Windows NT 5, budoucí Windows 2000 obsahují oproti těm starým mnoho změn. Jedna z nich s týká souborového systému NTFS. Pokud provedete konverzi na nové NTFS, budete moci disky indexovat pro rychlejší prohledávání a pro vyšší bezpečnost bude možné soubory šifrovat. Nakolik se bude moci šifrování v neamerických verzích nazývat skutečně bezpečným ponechme prozatím stranou. Nové NTFS přináší i problém - není čitelné z Windows NT 4.

Pokud přesto toužíte mít na jednom počítači NT 4 i 5 - což není tak špatný nápad, NT 5 nelze zatím považovat za plně funkční, jedná se teprve o druhou beta verzi a je celkem pravděpodobné, že třeba nebude podporovat váš hardware a nepřijme ovladače pro NT4 - máte tři možnosti. Neupdatovat NTFS na novou verzi - čímž přijdete o nové možnosti, nebo instalovat Service Pack 4. Třetí možnost se nabízí pokud máte instalovaný Service Pack 3. Na instalačním CD najdete soubor Ntfs40.sys, který přejmenujete na Ntfs.sys a zaměníte jím stejnojmenný soubor ve Windows NT 4. Pokud máte nižší Service Pack, máte smůlu. Na tuto skutečnost je dobré dávat pozor, při instalaci NT 5 se vám lehce podaří upgradovat NTFS Windows NT 4 a ty potom nenastartují. Tuto a další skutečnosti se dočtete na stránkách http://ntbeta.microsoft.com, které vřele doporučuji před instalací bety NT 5 prostudovat. Pozor, výše zmíněnou skutečnost neuvidíte v jiném prohlížeči, než je MSIE 4.x a vyšší, popřípadě NN 5.0. Pokud jej někdo používá. Připomíná mi to něco o nepříliš čistém boji mezi Browsery. A rada na závěr - instalujte nejdříve NT 4 a až potom NT 5. Pokud to uděláte naopak, nebudete moci startovat NT 5 v bezpečném režimu. A než začnete s instalací NT 5, prověřte z Windows NT 4 disky Scandiskem a spusťte Disk Administrator. Může se stát, že najde na disku nějakou drobnost, která se v NT 4 nepozná, ale pro NT 5 by znamenala nepřekonatelnou překážku.

Váš názor Další článek: Programátoři pod Windows: Chceme Open Source politiku i pro nás!

Témata článku: Microsoft, Windows, Instalovaný ovladač, Nn, Pozor

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost