Windows MultiPoint Server 2012 přichází

V minulých dnech byl dokončen vývoj Windows MultiPoint Serveru 2012. Nová verze přináší mnoho novinek, na které se nyní podíváme.

Pokud o WMS slyšíte poprvé, vězte, že se jedná o samostatný operační systém založený na známém Windows Serveru, doplněný o zajímavé funkcionality. Mezi ty nejzajímavější patří podpora tzv. zero klientů – multifunkčních hubů, které mohou sloužit jako samostatná počítačová stanice, kdy veškerá komunikace probíhá přes vzdálenou plochu či konzolu pro kontrolu a ovládání připojených stanic.

Primárně se jedná o nízkonákladové řešení, protože pořízení takových stanic je opravdu levné, a tak je jeho využití směřováno hlavně do škol, knihoven a využívání nenáročných kancelářských aplikací. Ale v případě potřeby může WMS (a zejména WMS2012) sloužit i jako výkonný terminálový server pro aplikace všech typů.

Pro WMS existují tyto základní typy klientů:

 • Zero klient – jedná se o multifunkční hub malých rozměrů, který nedisponuje žádným operačním systémem (od toho název zero) a který se k serveru připojuje přes USB nebo LAN rozhraní. Při návrhu učebny či kanceláře je tak nutné vzít v potaz, že maximální délka USB kabelu může být 5 metrů, a od toho odvíjet další realizace. Mezi výrobce těchto klientů patří například společnosti HP, Wyse, nComputing, MCT a další. Z těchto klientů pak vede do WMS serveru (či switche v případě LAN klientů) pouhý jeden kabel. Klienti pak jako takoví disponují různými porty, nejčastěji USB, PS/2, zvukovým vstupem a výstupem a pochopitelně i grafickým výstupem na propojení s monitorem.
 • Tenký klient – i ve WMS můžete využít známé tenké klienty, protože veškerá komunikace, jak již bylo napsáno, probíhá přes vzdálenou plochu. Tedy „cokoliv“, co je schopno komunikace přes RDP, je schopno komunikovat s WMS.
 • Obecný klient – pro připojení k WMS a využití jako klienta lze využít i jakýkoliv počítač se systémem Windows se vzdálenou plochou. Dokonce ty počítače, které mají systém Windows 7 nebo Windows 8, mohou být konzolou ve WMS spravováni. Řešení využití starých počítačů jako klientů využívá po celém světě mnoho škol, protože tak mohou mít i na velmi starých počítačích se systémem Windows XP prostředí systému Windows 8 - stačí vyvolat klienta pro připojení ke vzdálené ploše a přihlásit se.
 • Přímé připojení – jedná se o řešení, které umožňuje vytvořit klienty i z pouhé grafické karty s více grafickými výstupy. Stačí, když v počítači budete mít grafickou kartu (nebo karty) s více grafickými výstupy a tyto grafické výstupy propojíte přímo s jednotlivými monitory. Následně stačí k serveru připojit příslušný počet USB hubů, do kterých zapojíte klávesnice a myši a máte tak vytvořeny stanice bez pořizování jakýchkoliv (zero, tenkých) klientů.

Asociace daného monitoru k určitému setu klávesnice a myši probíhá po první instalaci přes stisknutí klávesy na monitoru zobrazeného vybraného písmene abecedy.

Klepněte pro větší obrázek

Poměrně častý je dotaz, jak je to s připojením USB flash disků, je ve WMS vyřešen skutečně prakticky. Pokud připojíte USB disk do jednoho z klientů, je tento disk vidět pouze pro daného klienta. Jestliže však připojíte USB disk přímo do jednoho z USB portů na serveru, vidí jej všichni aktuálně přihlášení klienti.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: http://www.microsoft.com/windows/multipoint/howitworks.aspx

Ve Windows MultiPoint Serveru 2012 se můžete oproti předchozí verzi setkat zejména s těmito novinkami:

Prostředí Windows 8 – jelikož je WMS 2012 založen na Windows Serveru 2012 (a tím pádem má stejné jádro jako Windows 8), uživatelé tak pracují v prostředí Windows 8. Kromě nového vzhledu, nabídky Start a dalších novinek známých ve Windows 8 se uživatelé mohou těšit na vylepšenou podporu USB zařízení a podporu vícedotykového ovládání na přímo připojených klientech.

Klepněte pro větší obrázek

Nový MultiPoint Dashboard – až do verze 2011 byly správcovské a ovládací příkazy dostupné v jedné konzoli nazvané MultiPoint Manager. Toto řešení ale nebylo vhodné pro všechny situace, protože např. v oblasti školství správce nepotřebuje mít vždy přístup k ovládání učebny, ale hlavně by neměl mít učitel přístup ke správcovských nástrojům daného serveru. Proto vznikla nová konzole MultiPoint Dashboard, ta je právě určena např. pro učitele, kdy tyto účty začleníte do nové skupiny Dashboard User. Takový člen pak bude mít přístup k monitorování stanic, blokování uživatelů, omezení přístupu k Internetu apod. Kromě toho jsou k dispozici ještě dva typy účtů – standardní uživatel (můžete se pouze přihlásit z jakékoliv stanice) a administrátor (s kompletním přístupem k serveru).

Klepněte pro větší obrázek

Nově ve WMS 2012 uživatelé s příslušným oprávněním budou moci využívat funkce, jako jsou chatování s klienty (či naopak student může formou chatu požádat vyučujícího o pomoc) či převzetí kontroly nad ovládáním stanice. Pochopitelně ve WMS zůstávají všechny doposud používané funkce, jako jsou blokování Internetu (na základě blacklistu i whitelistu), projekce obrazovky učitele na klienty nebo projekce vybraného klienta na ostatní počítače apod.

Také vzdálené spouštění a vypínání aplikací bylo zejména graficky vylepšeno, a tak i např. v oblasti školství „běžný učitel“ nemusí znát názvy spustitelných souborů, ale vybírá z grafické nabídky aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Ochrana disku a instalace – další významnou novinkou, která chrání instalaci WMS 2012 před neoprávněnými zásahy, je funkce Disk Protection. Pomocí ní máte možnost při každém restartu serveru vrátit vše do původní podoby a uživatelé tak budou mít vždy funkční a čistý systém, jelikož se veškeré změny promítají pouze do dočasné cache paměti. Ideální je tak např. pro odloučená pracoviště, kiosky a knihovny, obecně pro prostředí, kde není dostupná neustálá přítomnost technických pracovníků. Tato funkce vychází z populárního nástroje Windows SteadyState. Pokud se chystáte tuto funkci využít, je nutné o tom informovat dané uživatele nebo jim zajistit příslušný ukládací prostor na trvalém úložišti v síti nebo cloudovém úložišti (SkyDrive apod.). Protože ale u serverových operačních systému je bezpečnost vždy na prvním místě, bylo by krajně nevhodné, aby se systém vracel do původního stavu i po instalaci bezpečnostních záplat. Proto je možné v MultiPoint Manageru na záložce Home nastavit v položce Schedule software updates čas, ve který se má automaticky vypnout ochrana pevného disku, restartovat server, nainstalovat aktualizace, zapnout ochranu disku a následně server vypnout nebo přepnout do stavu spánku.

Monitorování klientů – nová je i možnost monitorování i těch klientů, kteří nejsou přímo připojeni k WMS 2012. Stačí, pokud na těchto počítačích běží operační systém Windows 7 nebo Windows 8, a po instalaci tzv. MultiPoint Connectoru je možné tyto stanice vidět i v Dashboardu a provádět s nimi stejné operace jako s klasickými MultiPoint stanicemi.

Virtualizace desktopů – v edici Premium je možné, aby správci povolili roli Hyper-V a vytvořili virtuální stroje se systémem Windows 7 nebo Windows 8. Celý proces je díky tomu, že vše běží na jednom serveru, velice jednoduchý a je pro něj připraven praktický průvodce. IT odborníci toto řešení znají pod zkratkou VDI. Důvody pro implementaci této funkce byly zejména dva:

a, výkon stanic – v případě, že uživatel potřeboval výkonnější stanici, v prostředí se zero klienty nebyla téměř možnost, jak toho docílit. V rámci virtualizovaných desktopů záleží pouze na nastavení klienta, kolik bude využívat systémových prostředků serveru. Proto se taky při využití virtualizace klientů významně mění systémové požadavky, viz konec tohoto článku.

b, kompatibilita aplikací – jak již bylo napsáno, celé řešení je založeno na principu vzdálené plochy. Ačkoliv většina softwarových produktů nemá v terminálovém prostředí problém, můžete narazit na některou, která není s tímto řešením kompatibilním. Po nasazení virtualizovaných desktopů vám odpadá i tento možný problém. 

Zkušební verzi si můžete stáhnout zde a v případě zájmu a potřeby ji bez problémů přeměnit na plnou verzi prostým zadáním produktového klíče. Zkušební verze je platná po základní dobu 60 dní, tato doba může být resetována celkem třikrát (příkaz slmgr.vbs –rearm), čímž se dostáváte k počtu až 240 dní na vyzkoušení.

Systémové požadavky pro využití se čtyřmi terminálovými klienty jsou následující:

 • Dvoujádrový procesor
 • 2GB operační paměti + 0,5GB pro každého klienta
 • 20GB volného místa na disku

Při využití čtyř virtualizovaných klientů jsou systémové požadavky následující:

 • Při využití multimediálních aplikací 1 jádro na každého klienta
 • Při běžném využití 1 jádro na dva klienty
 • 2GB operační paměti + 2GB pro každého klienta
 • 100GB volného místa na disku a 5GB pro každého klienta
 • Grafický adaptér s podporou DirectX 11

Autor: Karel Klatovský

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Kontroverzní internetová norma Y.2770 v sobě skrývá několik bubáků

Témata článku: Vzdálená instalace, Technický pracovník, Systémový disk, Stejné jádro, Tenká verze, USB Hub, Neoprávněný zásah, Tenký monitor, M/s, Stanice, Využití, Volná plocha, Ostatní počítač, WMS, Window, Maximální délka, Známý systém, SLM, Kompletní přístup, Grafický adaptér, Škola paměti, Grafický výstup, Zvukový vstup, Zero, Vzdálené místo, Počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 67

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor