Windows Media 9 jako otevřený formát!

Microsoft ve snaze o maximální rozšíření svého multimediálního formátu použitého v přehrávači Windows Media 9 hodlá prosadit svoji metodu komprese videa jako otevřený mezinárodní standard a nahradit doposud uznávaný formát MPEG2.
Microsoft v pátek oznámil, že předal technologii Windows Media Series 9 k posouzení standardizační komisi Společnosti filmových a televizních inženýrů (Society of Motion Picture Television Engineers) s cílem prosadit technologii používanou pro kompresi videa jako standard v oblasti filmové tvorby. Podmínkou standardizace je zpřístupnění technologie pod otevřenou licencí, ta ale zároveň umožňuje vybírat poplatky za její využití.

Pokud by se Microsoftu snaha o prosazení Windows Media Series 9 jako standardu zdařila, znamenalo by to pro redmondskou společnost otevření trhu pro další software jako nadstavbu k samotnému zpracování videa či audia. Jde zejména o licence pro Windows Right Management a samotnou platformu Windows. Vzhledem k situaci, kdy je obava z nelegálního šíření autorským právem chráněných materiálů velice silná, je díky podpoře Digital Right Managementu Microsoft ve výhodě jak proti MPEG2, 4 tak proti technologii Quick Time od Apple nebo formátu Real Media od Real Networks.

Oproti současnému standardu MPEG2 a jeho nástupci MPEG4 má technologie společnosti Microsoft určitou výhodu v kvalitě videa. Windows Media nabízí stejnou kvalitu obrazu při polovičním datovém toku oproti konkurenci, což je pro společnosti poskytující služby video on demand poměrně zajímavé. Při použití technologie společnosti Microsoft by se filmy dostávaly k zákazníkům rychleji a společnost by ušetřila i za přenosová pásma.

Microsoft navíc oznámil spojenectví s několika evropskými vysílacími společnostmi a výrobci technických zařízení za účelem prosazení svých multimediálních technologií. Technologii společnosti Microsoft tak bude podporovat Arkemedia, BBC Technology nebo TWI Interactive. Mezi výrobci zařízení pro vysílání nalez MS podporu i u Duma Video, Harmonic a Tandberg Television.

Microsoft se snaží prosadit i v oblasti audia. WMA formát, který poskytuje také téměř dvojnásobnou kvalitu záznamu při stejném bitrate ve srovnání s rozšířenějším formátem MP3, používá například služba Virgin Downloads dostupná i českým uživatelům. Ve Velké Británii navíc chystají NTL Broadcast, Capital Radio, RadioScape a Microsoft na příští měsíc spuštění vysílání pětikanálového zvuku pro posluchače Capital Radia. V oblasti videa už má Microsoft také několik referencí, ať už jde o Monako, kde tamní Telecom poskytuje služby video on demand a internet protocol TV na platformě Windows Media 9, pro služby typu video na požádání používá Windows Media také německý T-Online.

Diskuze (90) Další článek: Program: System Cleaner – velký úklid

Témata článku: Microsoft, Windows, Silná konkurence, Radio 1, Real, Virgin, Time Management, Internet Radio, Online Radio, Německá služba, Monako, Formát, Radio, Stejná kvalita, Apple TV, Otevřený formát, Radius, Quick

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost