Windows Media 9 bude i na Linuxu

Pokud ho ovšem někdo udělá. Microsoft totiž nově definoval licenční podmínky, které umožňují licencovat technologie Windows Media i pro zařízení a počítače neběžící pod Windows.
První náznaky začleňování podpory Windows Media technologií do stolních DVD přehrávačů již internetem proběhly. Zatím se ale ještě finální produkty neobjevily a popravdě to je docela škoda.

Spolu s uvedení konečné verze Windows Media Playeru a Encoderu 9 Microsoft představil také nový licenční plán pro využívání Windows Media i v systémech nevyužívajících operační systém Windows. Doposud byl Microsoft velmi konzervativní co do podpory dalších operačních systémů a razil heslo Windows everywhere. Nyní mu jde především o souboj s Real Networks a formátem MPEG4 a tak musí vykročit ze svého pískoviště a bojovat na širší frontě.

Microsoft svůj nový licenční plán postavil především proti často kritizovanému licenčnímu schématu MPEG4. Microsoft žádá licenční poplatky za přehrávač, kodér a kombinaci přehrávač/kodér ve výši 10, 20 a 25 centů bez dalších poplatků. MPEG4 dnes vyžaduje za stejné kategorie 25, 25 a 50 centů plus poplatky za obsah. Poplatky je jak známo svázán i například formát MP3, byť ne v takové míře, přesto jsou i tyto poplatky důvodem k vývoji alternativních formátů pro kompresi zvuku.

Možnost licencování nespustí vlnu freewarových natož plně open source programů s podporou formátu Windows Media. Spíše se dá čekat podpora Windows Media u těch proramů, které již dnes podporují nějaký jiný komerční formát komprese a jsou nabízeny buď za úplatu nebo jako adware. Pokud nicméně bude chtít někdo prodávat Windows Media Player pro Linux či Mac OS, bude mít šanci.

Mimo podpory jiných systémů je možná zajímavější oddělení licencování kodeků od formátu ASF. Například právě spojení kodeků Microsoftu s jeho vlastním formátem bylo důvodem ke vzniku DivX, které se později přetavilo do zcela svébytného kodeku. Díky větší volnosti v používání kodeků teď bude možné legálně využívat Windows Media 9 pro AVI a jiné kontejnery na video. Pochopitelně, příslušný program bude třeba ad-ware, ale převod DVD do Windows Media 9 s podporou 5.1 zvuku bude možný. Pokud si pak koupíte stolní DVD přehrávač, který bude Windows Media 9 podporovat, bude to poměrně argument pro přechod na Windows Media. Podporu Windows Media přislíbily firmy Cirrus Logic, ESS Technology Inc., LSI Logic Corp., STMicroelectronics Inc. a Zoran Corp.

Nicméně Windows Media nebojuje primárně proti DivXu, ve spoustě oblastí ho prostě neporazí, hlavním cílem je především formát MPEG4 a formáty Real Networks, tedy oblasti, kde jde o peníze. Pochopitelně si představitelé MPEG konsorcia nesedí na rukách a budou na kroky Microsoftu reagovat. Microsoft je také zatím v oblasti spotřební elektroniky v pozici začátečníka, který svůj formát musí teprve protlačit mezi masy. Každopádně se letos dočkáme ještě mnohých zajímavých ohlášení a zveřejnění licenčních poplatků pro technologie Windows Media je jen prvním krokem.

Diskuze (33) Další článek: Finální Windows Media Player 9 ke stažení dnes v noci

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Media Player, DVD Player, Logic, Cirrus, Cent, Lin, Real, Licenční poplatek, Poplatek


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji