Windows Longhorn - první zkušenosti s nástupcem Windows XP

Přinášíme vám první poznatky a zkušenosti s operačním systémem Windows Longhorn. Do redakce se nám totiž dostala testovací (tzv. alfa) verze systému, který časem nahradí Windows XP.
Windows Longhorn - první zkušenosti s nástupcem Windows XP
Kapitoly článku

Informací o novém operačním systému je na Internetu je málo, všechny jsou poměrně staré a na oficiálních stránkách Microsoftu se dozvíte jen základní obecná fakta. Snadno můžete také naletět na „zaručené informace“ – teprve časem zjistíte, že obrázky vůbec nebyly z Longhornu, ale z obyčejných Windows „převlečených“ například za pomocí WindowBlinds. Proto bylo malým překvapením, když se nám na stole objevilo cédéčko s testovací (alfa) verzí. Ihned jsme se vrhli do instalace a přinášíme vám původní informace a první dojmy.

Jak se vlastně bude jmenovat?

Jak se bude systém doopravdy jmenovat, je otázkou, která zůstane ještě nějakou dobu nezodpovězena. Alfa verze prakticky nic nenapoví – části systému jsou totiž stále ještě převzaty z XP Professional, takže by se dalo snadno nabýt dojmu, že se budou jmenovat třeba XP Longhorn. Nebývá však zvykem pojmenovávat finální produkt pracovním názvem, takže spíše čekejme XP 200x nebo něco podobného.

Stejně nejasný je také termín uvedení Longhornu na trh. Zatímco některé zdroje mluvily o podzimu 2002 (to už asi nikdo nestihne), často se hovoří o příštím roce (viz rámeček „O termínu ještě není rozhodnuto“). Spouštěcí obrazovka obsahuje letopočet 2003 (což je ale také jediný rozdíl oproti spouštěcí obrazovce Windows XP), nicméně v dialogovém okně o systému je napsán rok 2006! Čekání na dlouhý roh (překlad spojení slov Long Horn) by tak mohlo být ještě hodně dlouhé.

O termínu ještě není rozhodnuto Klepněte pro větší obrázek

Když jsme se v redakci rozhodli pro uveřejnění informací o Longhornu, vyžádali jsme si i vyjádření Microsoftu. „Vývojový tým je nyní ve fázi konceptů, vše se teprve vyvíjí, dolaďuje, upřesňuje ... Z verze, kterou jste získali, nelze dělat jakékoli závěry, neboť konečná verze může nakonec vycházet úplně z jiného konceptu,“ říká Jiří Grund, manažer pro vztahy s veřejností společnosti Microsoft Česká a Slovenská republika. „Jediné, co mohu v tuto chvíli říci, je, že další verze operačního systému Windows je ve fázi vývoje. Neexistuje žádná testovací beta verze, která by se jakkoli blížila konečné podobě ať už funkční nebo grafické. Nový operační systém nebude uveden na trh dříve než na konci roku 2004 a ani toto datum ještě není konečné, neboť jakékoli konečné rozhodnutí korporace o konkrétním uvedení na trh dosud nepadlo.“

Co je to Alfa verze?

Vývoj programů (a operačních systémů) bývá rozdělen do několika etap. První alespoň částečně funkční výstup bývá nazýván alfa verzí. Produkt ještě obsahuje nehotové části. V případě, že se jedná o alfa verzi nové verze programu, bývají kusy kódu převzaty z předchozí verze. Alfa verze je téměř vždy neveřejná a určena pouze pro úzký okruh testerů. Takovou jsme do redakce získali i my. Jakmile se podaří dohotovit celý program, bývá sestavena takzvaná beta verze. Z ní už si může uživatel udělat kompletní představu o produktu. Bývá určena širšímu okruhu testerů, často je i veřejná. Může však vykazovat mnoho chyb a být nestabilní. V okamžiku, kdy je beta verze odladěna, přichází (alespoň u společnosti Microsoft) na svět verze označovaná jako RC1 (Release Candidate, kandidát na uvedení). Pro operační systém nebo programy z dílny Microsoftu to znamená, že k finalizaci už stačí málo: dodat poslední ovladače, dopsat nápovědu ... Lokalizační týmy už také finišují na jazykově upravených verzích.

Sestavujeme

Při vývoji programů se často mluví o tzv. čísle sestavení (anglicky Build). Představte si vývoj programu: programátoři sepíší kód, provedou jeho sestavení (překlad z programovacího jazyka do jazyka procesoru), předají jej vývojovému týmu. Ten jej otestuje, sepíše seznam chyb a připomínek. Ty programátoři zanesou a provedou další sestavení. Při vývoji systému Windows 2000 trval jeden takový cyklus jeden den. Při finálním uvedení na trh ale vývojáři provedou nehezký trik: číslo sestavení změní tak, aby bylo nějak „zajímavé“. Proto u systému Windows XP SP1 nelze říci, že jeho vývoj trval 2 600 dní.

První dojmy

První dojmy popíšeme samozřejmě se zřetelem na fakt, že jsme měli k dispozici pouze testovací verzi označenou jako Version 6.0 (Build 4008.main.030219-1933). Ve finálním produktu se může mnohé změnit, mnoho chyb pravděpodobně bude odstraněno a kritizovat v tomto článku stabilitu nebo paměťovou náročnost by bylo nefér. Omezme se tedy na konstatování, že totální pád systému jsme nezaznamenali žádný.

Jednou ze známých vlastností nového systému je jeho rychlá instalace. Je pravdou, že základní instalace proběhla podle zveřejněných informací, tedy za přibližně dvacet minut, ale je v tom malý trik (alespoň u námi testované alfa verze): většina ovladačů (včetně grafické karty) se doinstalovala až po prvním spuštění systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace nového systému

Klepněte pro větší obrázek
Přihlašovací obrazovka je obohacena o hodiny v pravém horním rohu, jinak je změnou pouze šedostříbrné provedení.

Po přihlášení vás při pohledu na obrazovku zaujmou dvě věci: možnost úpravy změny vzhledu představená ve Windows XP nezůstala nevyužita a Longhorn přináší vzhled nový, opět laděný do modra. Je poměrně hezký, co ale působí velmi rušivě, jsou zelené záložky v dialogových oknech. Doufejme, že zelená je pracovní.

Klepněte pro větší obrázek
Modrá je dobrá, ale co chtějí dokázat tou zelenou?

Druhou výraznou inovací je tzv. Sidebar (česky přeložitelné jako Postranní panel) u pravé strany obrazovky. Měl by být rozšířením Hlavního panelu, který se většinou vyskytuje u dolního okraje obrazovky. Na Sidebar může uživatel umístit několik zajímavých panelů. Quick Launch známý česky jako Snadné spuštění je jedním z nich a v podstatě nic nového nepřináší, známý je už z Windows 98.

Klepněte pro větší obrázek

Na Sidebar lze ale umístit i zajímavější panely, například ručičkové hodiny. Nejsou sice příliš hezké, lze ale očekávat, že ve finální verzi bude na výběr z více vzhledů. Doma se může hodit panel Slide show (Promítání), ve kterém se mohou cyklicky objevovat obrázky z libovolné složky na disku. V práci by vás to ale spíše rozptylovalo. Sidebar může obsahovat také obrázek a jméno přihlášeného uživatele. Praktickým může být panel obsahující nejčastěji spouštěné programy (tato nabídka je uživatelům Windows XP již známa, vyskytuje se v nabídce Start). Po ruce můžete mít také vyhledávání, které však v naší verzi nefungovalo.

V alfa verzi je prozatím Hlavní panel stejný jako ve Windows XP. Nicméně lze jej změnit a dá se očekávat, že finální Longhorn bude obsahovat nový Hlavní panel – změny souvisejí patrně s přítomností Sidebaru a tím, že se některé informace přesunuly na něj. Hlavní panel je nově strohý, obsahuje pouze výraznější hodiny a jen malé tlačítko nabídky Start. Běžící programy jsou na něm zobrazovány bez zbytečného plýtvání místem. Bohužel chybělo jakékoli nastavení tohoto panelu, takže zatím nelze odhadovat užitečnost této změny.

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Windows XP, První uvedení, Zeta, Testovací program, Malá informace, Konečná fáze, První zkušenost, Známý systém, Horní okno, Alfa, Testovací produkt, První hodina, Síťový systém, Stahovaný soubor, Nástup, Linie, Funkční koncept, Slide, Druhá novinka, Malý tým, Rychlá instalace, Finální verze, Hlavní panel


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku