Windows Longhorn - první zkušenosti s nástupcem Windows XP

Přinášíme vám první poznatky a zkušenosti s operačním systémem Windows Longhorn. Do redakce se nám totiž dostala testovací (tzv. alfa) verze systému, který časem nahradí Windows XP.
Windows Longhorn - první zkušenosti s nástupcem Windows XP
Kapitoly článku

Informací o novém operačním systému je na Internetu je málo, všechny jsou poměrně staré a na oficiálních stránkách Microsoftu se dozvíte jen základní obecná fakta. Snadno můžete také naletět na „zaručené informace“ – teprve časem zjistíte, že obrázky vůbec nebyly z Longhornu, ale z obyčejných Windows „převlečených“ například za pomocí WindowBlinds. Proto bylo malým překvapením, když se nám na stole objevilo cédéčko s testovací (alfa) verzí. Ihned jsme se vrhli do instalace a přinášíme vám původní informace a první dojmy.

Jak se vlastně bude jmenovat?

Jak se bude systém doopravdy jmenovat, je otázkou, která zůstane ještě nějakou dobu nezodpovězena. Alfa verze prakticky nic nenapoví – části systému jsou totiž stále ještě převzaty z XP Professional, takže by se dalo snadno nabýt dojmu, že se budou jmenovat třeba XP Longhorn. Nebývá však zvykem pojmenovávat finální produkt pracovním názvem, takže spíše čekejme XP 200x nebo něco podobného.

Stejně nejasný je také termín uvedení Longhornu na trh. Zatímco některé zdroje mluvily o podzimu 2002 (to už asi nikdo nestihne), často se hovoří o příštím roce (viz rámeček „O termínu ještě není rozhodnuto“). Spouštěcí obrazovka obsahuje letopočet 2003 (což je ale také jediný rozdíl oproti spouštěcí obrazovce Windows XP), nicméně v dialogovém okně o systému je napsán rok 2006! Čekání na dlouhý roh (překlad spojení slov Long Horn) by tak mohlo být ještě hodně dlouhé.

O termínu ještě není rozhodnuto Klepněte pro větší obrázek

Když jsme se v redakci rozhodli pro uveřejnění informací o Longhornu, vyžádali jsme si i vyjádření Microsoftu. „Vývojový tým je nyní ve fázi konceptů, vše se teprve vyvíjí, dolaďuje, upřesňuje ... Z verze, kterou jste získali, nelze dělat jakékoli závěry, neboť konečná verze může nakonec vycházet úplně z jiného konceptu,“ říká Jiří Grund, manažer pro vztahy s veřejností společnosti Microsoft Česká a Slovenská republika. „Jediné, co mohu v tuto chvíli říci, je, že další verze operačního systému Windows je ve fázi vývoje. Neexistuje žádná testovací beta verze, která by se jakkoli blížila konečné podobě ať už funkční nebo grafické. Nový operační systém nebude uveden na trh dříve než na konci roku 2004 a ani toto datum ještě není konečné, neboť jakékoli konečné rozhodnutí korporace o konkrétním uvedení na trh dosud nepadlo.“

Co je to Alfa verze?

Vývoj programů (a operačních systémů) bývá rozdělen do několika etap. První alespoň částečně funkční výstup bývá nazýván alfa verzí. Produkt ještě obsahuje nehotové části. V případě, že se jedná o alfa verzi nové verze programu, bývají kusy kódu převzaty z předchozí verze. Alfa verze je téměř vždy neveřejná a určena pouze pro úzký okruh testerů. Takovou jsme do redakce získali i my. Jakmile se podaří dohotovit celý program, bývá sestavena takzvaná beta verze. Z ní už si může uživatel udělat kompletní představu o produktu. Bývá určena širšímu okruhu testerů, často je i veřejná. Může však vykazovat mnoho chyb a být nestabilní. V okamžiku, kdy je beta verze odladěna, přichází (alespoň u společnosti Microsoft) na svět verze označovaná jako RC1 (Release Candidate, kandidát na uvedení). Pro operační systém nebo programy z dílny Microsoftu to znamená, že k finalizaci už stačí málo: dodat poslední ovladače, dopsat nápovědu ... Lokalizační týmy už také finišují na jazykově upravených verzích.

Sestavujeme

Při vývoji programů se často mluví o tzv. čísle sestavení (anglicky Build). Představte si vývoj programu: programátoři sepíší kód, provedou jeho sestavení (překlad z programovacího jazyka do jazyka procesoru), předají jej vývojovému týmu. Ten jej otestuje, sepíše seznam chyb a připomínek. Ty programátoři zanesou a provedou další sestavení. Při vývoji systému Windows 2000 trval jeden takový cyklus jeden den. Při finálním uvedení na trh ale vývojáři provedou nehezký trik: číslo sestavení změní tak, aby bylo nějak „zajímavé“. Proto u systému Windows XP SP1 nelze říci, že jeho vývoj trval 2 600 dní.

První dojmy

První dojmy popíšeme samozřejmě se zřetelem na fakt, že jsme měli k dispozici pouze testovací verzi označenou jako Version 6.0 (Build 4008.main.030219-1933). Ve finálním produktu se může mnohé změnit, mnoho chyb pravděpodobně bude odstraněno a kritizovat v tomto článku stabilitu nebo paměťovou náročnost by bylo nefér. Omezme se tedy na konstatování, že totální pád systému jsme nezaznamenali žádný.

Jednou ze známých vlastností nového systému je jeho rychlá instalace. Je pravdou, že základní instalace proběhla podle zveřejněných informací, tedy za přibližně dvacet minut, ale je v tom malý trik (alespoň u námi testované alfa verze): většina ovladačů (včetně grafické karty) se doinstalovala až po prvním spuštění systému.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace nového systému

Klepněte pro větší obrázek
Přihlašovací obrazovka je obohacena o hodiny v pravém horním rohu, jinak je změnou pouze šedostříbrné provedení.

Po přihlášení vás při pohledu na obrazovku zaujmou dvě věci: možnost úpravy změny vzhledu představená ve Windows XP nezůstala nevyužita a Longhorn přináší vzhled nový, opět laděný do modra. Je poměrně hezký, co ale působí velmi rušivě, jsou zelené záložky v dialogových oknech. Doufejme, že zelená je pracovní.

Klepněte pro větší obrázek
Modrá je dobrá, ale co chtějí dokázat tou zelenou?

Druhou výraznou inovací je tzv. Sidebar (česky přeložitelné jako Postranní panel) u pravé strany obrazovky. Měl by být rozšířením Hlavního panelu, který se většinou vyskytuje u dolního okraje obrazovky. Na Sidebar může uživatel umístit několik zajímavých panelů. Quick Launch známý česky jako Snadné spuštění je jedním z nich a v podstatě nic nového nepřináší, známý je už z Windows 98.

Klepněte pro větší obrázek

Na Sidebar lze ale umístit i zajímavější panely, například ručičkové hodiny. Nejsou sice příliš hezké, lze ale očekávat, že ve finální verzi bude na výběr z více vzhledů. Doma se může hodit panel Slide show (Promítání), ve kterém se mohou cyklicky objevovat obrázky z libovolné složky na disku. V práci by vás to ale spíše rozptylovalo. Sidebar může obsahovat také obrázek a jméno přihlášeného uživatele. Praktickým může být panel obsahující nejčastěji spouštěné programy (tato nabídka je uživatelům Windows XP již známa, vyskytuje se v nabídce Start). Po ruce můžete mít také vyhledávání, které však v naší verzi nefungovalo.

V alfa verzi je prozatím Hlavní panel stejný jako ve Windows XP. Nicméně lze jej změnit a dá se očekávat, že finální Longhorn bude obsahovat nový Hlavní panel – změny souvisejí patrně s přítomností Sidebaru a tím, že se některé informace přesunuly na něj. Hlavní panel je nově strohý, obsahuje pouze výraznější hodiny a jen malé tlačítko nabídky Start. Běžící programy jsou na něm zobrazovány bez zbytečného plýtvání místem. Bohužel chybělo jakékoli nastavení tohoto panelu, takže zatím nelze odhadovat užitečnost této změny.

Témata článku: Windows, Internet Explorer, Windows XP, Testovací produkt, Zbytečné plýtvání, Linie, Zkušenost, Malá informace, Síťový systém, Nástupce, Slide, Hlavní panel, Konečná fáze, Druhá novinka, Window, První uvedení, Dojem, První zkušenost, Stahovaný soubor, Rychlá instalace, Malý tým, Finální verze, Malá novinka, Horní okno, Verze


Určitě si přečtěte

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 114Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF