Windows Live SkyDrive: 5 GB od Microsoftu už i v češtině

Microsoft po dlouhých měsících konečně spustil své 5GB webové úložiště i pro české uživatele. Stojí SkyDrive opravdu za vyzkoušení, nebo Microsoft zaspal dobu?

Tak jsme se konečně dočkali. Včera ve večerních hodinách bylo konečně povoleno 5GB webové úložiště i pro české uživatele. Windows Live SkyDrive byl uvolněn ve finální verzi koncem února letošního roku, středoevropský region si však musel ještě necelé tři měsíce počkat, ačkoliv se na internetu objevilo několik více či méně funkčních neoficiálních návodů, jak SkyDrive i tak používat.

SkyDrive je webové úložiště s kapacitou 5 GB. Svými funkcemi i ovládáním nikterak nevybočuje z řady dalších podobných systémů. Za zmínku stojí třeba Adobe Share, který sice disponuje pouze 1GB kapacitou, nabízí ale kompaktní a funkční grafické rozhraní vytvořené zcela pomocí technologie Adobe Flash. Pět gigabajtů nakonec nabízí i Xdrive, který pro správu používá Adobe AIR aplikaci, a Google Mail, který jednoduchou instalací drobného doplňku proměníte v běžnou logickou jednotku, na kterou můžete kopírovat data z kdejakého souborového správce.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka vašeho 5GB úložiště SkyDrive

SkyDrive ihned po aktivaci nabízí standardní webové rozhraní, pomocí kterého můžete nahrát v jednom kroku až pět souborů. Obecně platí, že na SkyDrive nahrajete soubor o velikosti maximálně 50 MB. Nahrávání přes běžný webový formulář je poměrně nepřehledné, při uploadování dat na server Microsoftu totiž nejste graficky nijak informováni o tom, v jakém stavu se proces nachází. Při nahrávání malých souborů, kancelářských dokumentů a obrázků to nevadí, pokud ale využijete padesátimegabajtové kapacity pro jeden soubor, můžete při pomalém připojení k internetu čekat i desítky minut, aniž byste měli tušení, kolik dat se již zkopírovalo na webové úložiště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduché nahrávání souborů a vylepšené nahrávání s podporou drag&drop po instalaci ActiveX

Jednoduchý a zastaralý způsob nahrávání je dostupný ve všech prohlížečích, v případě Internet Exploreru si ale můžete nainstalovat drobné rozšíření ve formě ActiveX prvku. V takovém případě máte k dispozici luxusnější rozhraní s podporou „drag&drop“, soubory tedy stačí přetáhnout myší třeba z Průzkumníku nebo Total Commanderu přímo do okna webového prohlížeče. Nechybí ani možnost vybrat více souborů najednou skrze běžný dialog pro otevření souborů.

Ať už zvolité jakoukoliv cestu, připravte se, že je nahrávání dat na SkyDrive poměrně pomalé. Při našem testování jsme dosáhli pouze rychlosti okolo 100 KB/s, tedy lehce pod 1 Mb/s. Uvidíme, zdali se jedná pouze o porodní bolesti, či je to konečný limit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Různé pohledy na nahrané soubory: ikony, seznam a miniatruy fotografií

Soubory můžete nahrávat buď do předpřipravených složek, nabízí se ale i možnost vytvořit si libovolné množství svých vlastních adresářů. Každou složku můžete pojmenovat, můžete ji připojit krátký popisek a nakonec nastavit formu sdílení. Sdílet můžete pouze adresáře, samotné soubory přejímají nastavení sdílení ze složky, ve které se nachází. Sdílet můžete data se všemi, pak k nim má každý přístup, nemůže je však měnit, nebo s tzv. redaktory, tedy přáteli, kterým dáte i právo soubory ve sdílené složce zcela měnit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý prohlížeč nahraných obrázků, vlastnosti obrázku a nastavení sdílení složky

Složky se ve SkyDrive sdílí přes e-mail, přičemž se musí jednat o přihlašovací jméno do služeb Windows Live. Pokud tedy takové sdílení nastavíte, Microsoft tyto uživatele bude informovat po e-mailu, sdílené adresáře se v jejich administraci ale neobjeví, naopak sami musí navštívit speciální sdílecí adresu složky. Na jejich stránce se teprve pak objeví odkaz na uživatele, kterého navštívili a se kterým mají nastaveno nějaké sdílení.

Běžné typy souborů se zobrazují v přehledu souborů na SkyDrive pomocí pěkných ikon, obrázky pak v podobě miniatur. V systému je integrovaný také jednoduchý prohlížeč fotografií, další formáty můžete pouze stáhnout. Určitě by bylo zajímavé, kdyby SkyDrive vedle prohlížeče obrázků nabízel i nějaký webový multimediální přehrávač pro typické hudební soubory a video.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístup na úložiště osoby, která s vámi sdíli složku Dokumnety, komentování obsahu a přehled posledních komentářů

SkyDrive uvítají především uživatelé ostatních služeb Windows Live, kterým se takto zvětšuje nabídka možností a do budoucna lze očekávat i propojení těchto služeb s webovým úložištěm. Pro ostatní se jedná o další z mnoha webových úložišť s poměrně slušnou kapacitou, webovým rozhraním v češtině a odpovídající podporou. SkyDrive zůstává pouze webovým úložištěm, nelze k němu tedy přistupovat třeba jako k optické mechanice či jakémukoliv jinému logickému disku. Na druhou stranu zatím nezobrazuje žádnou komerční reklamu, pouze reklamní banner, který propaguje samotný SkyDrive.

SkyDrive bude zajímavé sledovat především v kontextu nového projektu pro sdílení prakticky čehokoliv – Live Mesh. Tento projekt je však stále v plenkách, je určen jen pro úzkou skupinu testerů a zatím neexistuje žádné datum, které by věstilo blížící se finální uvedení.

Webové stránky 5GB úložiště Windows Live SkyDrive

 

Klepněte pro větší obrázek

 

Diskuze (22) Další článek: Zamezení přístupu k porno webům: ne v Číně a dobrovolně

Témata článku: Microsoft, Web, Windows, Internet, Windows Live SkyDrive, Sky, Webové úložiště, Webové rozhraní, Windows Live Mail, Sdílený soubor, Skydrive, Reklamní doplněk, Sdílecí služba, Drop, Vlastnost obrázku, Sdílení, FGH, GB, Jednoduché sdílení, Drobná zmínka, Adobe Air


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 89

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 53

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

Kryptoměnový milionář staví v Nevadě obří utopické město využívající blockchain na vše

** V USA vzniká rozsáhlý projekt postavený na blockchainu ** Milionář staví město, které bude fungovat zcela na blockchainu ** Blockchain bude základem pro vše, například i platby, ověřování identity a podobně

Karel Javůrek | 41

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

Samořídicí auto jezdilo po silnicích už v roce 1993. Nemělo radar ani GPS

** Myslíte, že vývoj autonomních vozidel je záležitostí aktuálního století? ** Již před 25 lety Bosch předvedl první autonomní auto ** Historie však sahá ještě o něco hlouběji

Karel Kilián | 14

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 50

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

Pojďme programovat elektroniku: Kamera pro Arduino i Raspberry Pi, která vidí

** Představte si robotické autíčko s kamerou ** S kamerou, která opravdu vidí věci ** Na trhu je jich několik a my si dnes vyzkoušíme americkou Pixy2

Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu