Windows Live Search pod lupou

Společnost Microsoft včera nastartovala přechod svého vyhledávacího stroje Windows Live Search z fáze betatestování do ostrého provozu. Veškerý kód bude na finální verzi převeden až během zítřka, což nám ovšem nebrání podívat se blíže na portál Live.com.
Windows Live Search pod lupou

Microsoft coby provozovatel cílí server Windows Live jako univerzální vyhledávač a zároveň konfigurovatelnou domovskou stránku. Pro vyhledávání je používána právě technologie Windows Live Search, kterou výrobce nasazuje jako konkurenta společnostem Google a Yahoo. Ty totiž Microsoftu stále unikají ve výši tržních podílů, kdy v USA Yahoo dosahuje 28,8 % a Google celých 43,7 %. Inženýři z Redmondu vyvinuli vyhledávací stroj, který by měl dosavadní poměry rozbít a vyšvihnout Microsoft z červencové třetí pozice na úrovni 12,8 % v USA provedených hledání.
 
Samotné ukončení betatestování a zahájení ostrého provozu by nebylo nijak výjimečnou události – už jen proto, že fáze beta trvala dlouhou řadu měsíců a mnoho uživatelů tak server Live.com běžně navštěvovalo. Důležitost finálního nasazení Windows Live Search leží jinde: Jde o zřejmě nejpoužívanější službu v balíku Windows Live, který v současné době zná kolem dvou desítek různých – převážně online – služeb provozovaných Microsoftem. Dle počtu registrovaných internetových domén a ochranných známek pak můžeme soudit, že toto číslo není konečné, nýbrž by se v blízké či vzdálenější budoucnosti mohlo i zdvojnásobit.
 
Výše uvedené potvrdil i Christopher Payne, viceprezident Microsoftu pro Live Search: „Spuštění Live Search je významným milníkem pro naše služby. Tato klíčová vyhledávací platforma je nyní připravena pro nasazení ve službách MSN, Live.com a rovněž v řešeních našich partnerů. Nyní máme v našich službách vetkanou základnu pro vyhledávání, která může našim zákazníkům přinést prospěch. Toto je však jen začátek. Plánujeme další investice do vyhledávacích technologií, abychom uživatelům mohli zprostředkovat nové úrovně ovládání a personalizace webového obsahu.“

Live Search versus Google

V následujících odstavcích se zaměříme na schopnosti nového vyhledávacího stroje a rovněž na vyzdvihované možnosti tvorby vlastní domovské stránky. Live Search budeme testovat na webu Live.com a porovnávat s jeho největším rivalem – Google.com. Otestujeme několik frází, jejichž vyhledávání bývá často problematické. Mezi takovéto fráze bezesporu patří hardware méně známých výrobců, či tito výrobci samotní.
 
Hybridní televizní PCI tuner VideoMate DVB-T300 od společnosti Compro Technology jsme zkusili vyhledat pouze zadáním označení modelu: VideoMate DVB-T300. Oba servery, jak Live.com tak i Google, zařadily domovské stránky Compro Technology ve výsledcích hledání hned na druhou pozici, což lze považovat za úspěch. Na žádném ze serverů nebylo možno rozeznat, zda není první odkaz reklamou.
 
Žádný vyhledávač se neštítí korektního zařazování odkazů na konkurenční produkty. Live.com dokonce při dotazu na Google SketchUp zobrazuje výsledky s větší relevancí, než samotné Google, kde se před odkaz na server Sketchup.com vpašuje článek českého bloggera Milana Kryla. Google obecně více klade důraz na výsledky v českém jazyce, kterých lze na většinu dotazů najít hned na první straně seznamu výsledků několikanásobně více, než u Live.com.
 
Klepněte pro větší obrázek
Google SketchUp vyhledaný v Live.com
Klepněte pro větší obrázek
A totéž zadání i v Google
Pro odhalení plného potenciálu Windows Live Search však (zatím) musíme opustit lokalizovanou českou verzi a nastavit jako výchozí jazyk angličtinu (Spojené státy). Zde získáme přístup k vyhledávání obrázků, videí, vyhledávání ve zpravodajství, na mapovém serveru Windows Live Local, v databázi otázek a odpovědí Windows Live QnA atd.
 
Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Windows Live Local
Samotné zobrazení výsledků běžného hledání na webu se na Live.com příliš neodlišuje od Google. Nechybí nezbytné placené odkazy na prvních pozicích, ani kontextová reklama ve sloupci napravo. Microsoft nám zde však ještě nabízí seznam podobných vyhledávacích dotazů pro případ, že bychom chtěli frázi pozměnit či specifikovat.
 
Klepněte pro větší obrázek
Výsledky hledání v anglické mutaci Live.com v češtině zatím dostaneme pouze samotný seznam nalezených webů
Ve výsledcích hledání v obrázcích lze táhlem nastavit počet a velikost zobrazovaných náhledů. Mnohem přesněji než u Google je zde možno specifikovat požadované rozměry hledaného obrázku. Náhledy jsou dynamické a při přejetí myší se zobrazují doplňkové informace. Při srovnání s Google se však nelze ubránit pocitu, že zatímco světová jednička proplouvá výsledky hledání se znatelnou lehkostí, Live.com působí velmi těžkopádně až pomale. Toto je obzvláště patrné právě při zobrazování náhledů obrázků.

Přizpůsobení domovské stránky

Úvodní stránka serveru Live.com nabízí stejně jednoduché rozhraní, jaké všichni důvěrně známe z Googlu. Kromě několika drobných odkazů nic neruší od pohledu na logo webu a formulář pro vyhledávání. Co vše lze s tímto základním vzhledem provést, abychom mohli portál Microsoftu přijmout za svou výchozí stránku načítanou při každém spuštění prohlížeče?
 
Klepněte pro větší obrázek
Výchozí stránka Windows Live není nepodobná výchozí stránce Googlu
Po kliknutí na odkaz Přizpůsobit domovskou stránku se vyhledávací formulář přesune do horní oblasti stránky, která se následně zaplní rámečky s aktuálním zpravodajstvím z různých oblastí. Jde o výpis RSS kanálů.
 
Klepněte pro větší obrázek
Výpis RSS kanálů ve výchozí podobě
Počet objektů (miniaplikací) na stránce není neomezený. Pokud se pokusíme přidat další k těm, které systém nabídl automaticky, nutí nás server k přihlášení do uživatelského účtu Windows Live ID, pro nějž lze použít stejné přístupové údaje jako ke službě MSN Passport. Rozhraní pro přihlášení není nepodobné obrazovce Vítejte známé z operačního systému Windows XP.
 
Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení k Windows Live ID jako by z oka vypadlo uvítací obrazovce Windows XP
Pohodlnému používání i bez autentifikace v systému Windows Live ID však nebrání vůbec nic. Ba dokonce jej podporuje fakt, že kromě RSS kanálů dalších serverů (předvolených i vlastních) lze na stránku přidat již pouze malé textové hodiny. Nedostatkem prostoru tak zatím zřejmě trpět nebudeme. Přinejmenším ne ti z nás, kteří nepotřebují mít na domovské stránce prohlížeče stovky RSS kanálů. Při přípravě vlastního vzhledu domovské stránky Live.com se právě kvůli malému počtu použitelných funkcí jeví téměř zbytečnou možnost rozčlenit stránku do více záložek.
 
Klepněte pro větší obrázek
Výchozí stránka může být tvořena několika záložkami
Věřme, že Microsoft do budoucna přidá na domovskou stránku Live.com i další možnosti. Nasnadě je především integrace s dalšími službami platformy Live, například Windows Live Messengerem apod. I přes zatím velmi malou nabídku miniaplikací si jistě server Live.com se svou službou personalizace domovské stránky řadu uživatelů najde.
 
Live.com využívající Windows Live Search je dospělým vyhledávačem s množstvím promyšlených a pokročilých funkcí. Má rovněž být centrem široké platformy produktů Microsoftu. K nastoupení této cesty jistě přispívá řada dobrých nápadů, užitečných drobnůstek, které lze na tomto webu najít. Větší rozvoj služeb portálu však lze očekávat až s uvedením Windows Vista, která budou se službami Live.com značně provázána. Chopí se Google hozené rukavice?

Témata článku: Google, Microsoft, Windows, Malý výrobce, Windows Live ID, Sketchup, Výchozí vyhledávač, Výchozí vyhledávání, Diva, Google Sketchup, Windows Live, Search, Malý stroj, Live, Hozená rukavice, Relevance

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje