Windows: Když vývojáři zapomenou na užitečné funkce...

… musíte si je do systému nainstalovat sami. Stává se vám občas, že nechtěně stisknete klávesu Caps Lock a nějakou dobu píšete text velkými písmeny? Chtěli byste tomu zabránit? Nebo hledáte nějaký rychlejší způsob pro snadnou změnu hlasitosti? Co byste řekli ovládání hlasitosti pomocí kolečka myši? Víme, jak systém Windows o tyto funkce rozšířit!

Související odkazy

Slovník
server
startup

Jak zabránit nechtěnému zapnutí režimu Caps Lock

Pokud nepatříte mezi „písaře“, kteří znají klávesnici jako své boty a sledují jen text na obrazovce, ale naopak při psaní sledujete spíše klávesnici a občas mrknete na obrazovku, pak se vám určitě už několikrát stalo, že jste nechtěně stiskli klávesu Caps Lock, čímž se všechna písmena zobrazila v naprosto opačné velikosti, než jste potřebovali – místo malého písmena se zobrazilo velké a naopak.

Chtěli byste tomuto problému zabránit? Pokud ke psaní textů používáte Word, můžete si v automatických opravách aktivovat zajímavou funkci, která dokáže rozpoznat a opravit slovo, které bylo napsáno po nechtěném stisknutí klávesy Caps Lock. Je-li tato funkce zapnutá, dané slovo se automaticky upraví do správné podoby a dojde k vypnutí režimu Caps Lock.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení automatické opravy nechtěného zapnutí klávesy Caps Lock

Pro aktivaci této funkce spusťte Word a v horní části okna přejděte do nabídky Nástroje | Možnosti automatických oprav. Otevře se nové okno, kde na kartě Automatické opravy zatrhněte položku Opravit nechtěné zapnutí klávesy Caps Lock a stiskněte tlačítko OK.

Jak tato možnost funguje? Zapněte režim Caps Lock a pokuste se například napsat slovo Jakub. Jelikož je aktivní režim Caps Lock, zobrazí se na obrazovce jAKUB – je-li zapnutá funkce Opravit nechtěné zapnutí klávesy Caps Lock, Word rozpozná, že jste zřejmě nechtěně stisknuli klávesu Caps Lock, a po stisknutí mezerníku nebo klávesy Enter automaticky převede slovo na správný tvar (Jakub) a režim Caps Lock vypne.

Použití programu CapsUnlock

Funkce Wordu je opravdu zajímavá, nicméně použitelná pouze v programech, které jsou součástí kancelářského balíku Office. Chcete-li se vyhnout problémům s velikostí písmen, které mohou při nechtěném stisknutí klávesy Caps Lock vzniknout, vyzkoušejte si nainstalovat prográmek CapsUnlock. Nástroj si můžete stáhnout ze serveru BrainSystems.com nebo z naší sekce Soubory. Velikost programu je opravdu zanedbatelná – něco málo přes 30 kilobajtů.

Klepněte pro větší obrázek

Instalace programu CapsUnlock

Poklepáním na InstCu14.exe spusťte instalační program, kde vyberte složku pro instalaci a pokud chcete, aby se CapsUnlock spouštěl automaticky při startu Windows, zatrhněte položku Create link in Startup Folder a stiskněte tlačítko Install CapsUnlock. Po dokončení instalace naleznete ikonu programu v Oznamovací oblasti.

Klepněte pro větší obrázek

Program CapsUnlock je aktivní

Je-li program aktivní, není možné režim Caps Lock zapnout. V případě, že budete přesto potřebovat režim Caps Lock aktivovat, klepněte na ikonu programu v Oznamovací oblasti pravým tlačítkem myši a v nabídce odtrhněte položku Disable CapsLock.

Klepněte pro větší obrázek

Deaktivace hlavní funkce programu CapsUnlock

Program nabízí i další funkci – blokování klávesy Insert, která se používá k aktivaci režimu pro přepis. O co se jedná? Pokud normálně píšete text a potřebujete např. doprostřed věty vepsat další slovo, text napravo se při zadávání nových znaků automaticky odsunuje. V případě, že je však aktivní přepis, přepisuje každý nový znak písmeno, které se nachází napravo od kurzoru. Právě pro aktivaci či deaktivaci tohoto režimu se používá klávesa Insert. Pokud na ikonu programu CapsUnlock klepnete pravým tlačítkem myši a zatrhnete položku Disable Insert, nebude možné tento režim stisknutím klávesy Insert zapnout.

Ovládání hlasitosti pomocí kolečka myši

Většině uživatelů ve Windows chybí možnost snadného a rychlého nastavení hlasitosti. Ano, do Oznamovací oblasti si můžete přidat ikonu Hlasitost – po klepnutí na tuto ikonu se zobrazí panel, kde je možné nadefinovat požadovanou hlasitost. Ale tento způsob nepatří mezi ty nejrychlejší a nejelegantnější…

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení hlasitosti

Co byste řekli, kdybyste hlasitost ovládali jednoduše pomocí kolečka myši? Je to možné – stačí si nainstalovat nástroj Volumouse. Tento program si můžete stáhnout přímo z naší sekce Soubory nebo z této adresy. Velikost instalačního programu je necelých sedmdesát kilobajtů. Podle nastavení instalátoru naleznete po dokončení instalace zástupce pro spuštění programu na ploše nebo v nabídce Start | Všechny programy | Volumouse.

V horní části okna programu zkontrolujte požadované zařízení a v sekci Wheel Mouse Rules z levé nabídky vyberte vhodný doplněk k otočení kolečkem myši, aby program rozpoznal otočení kolečkem pro posunutí dokumentu a pro změnu hlasitosti. Kromě kombinace s použitím tlačítek myši nebo kláves na klávesnici je také možné nastavit, aby ke změně hlasitosti došlo při otočení kolečkem, když je kurzor myši umístěný na ploše nebo na hlavním panelu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu Volumouse

V části Component vyberte požadovaný ovladač hlasitosti a z nabídky Channels zvolte kanál, jehož nastavení si přejete otočením kolečka změnit. V nabídce Volume Steps je možné upřesnit, o kolik se sníží/zvýší hlasitost při otočení kolečkem dolů nebo nahoru.

Tímto způsobem si můžete nadefinovat až pět akcí. Provedené nastavení nezapomeňte uložit klepnutím na tlačítko Apply. Pokud si přejete v Oznamovací oblasti zobrazit ikonu tohoto programu, zatrhněte v části General Options položku Display icon in the system tray. Aby se nástroj Volumouse spouštěl při každém startu Windows, nezapomeňte aktivovat možnost Load Volumouse at startup.

Diskuze (50) Další článek: K deskám FIC bude přibalena česká verze Mandrakelinuxu

Témata článku: Windows, Provedené nastavení, Zapnutá funkce, Mezerník, Window, Win +, Vývojář, Správná funkce, Automatický nástroj, Znaky klávesnice, Klávesa, Icon, Nový znak, Režim, Jakub, Fun, Změna klávesnice, Horní okno, Windows +, Startup, Aktivní režim, Funkce, Vývoj


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně