Windows Home Server není jen obyčejné síťové uložiště

V domácnostech se zpravidla řeší centralizované úložiště dat, inteligentní automatické zálohování a vzdálený přístup k datům. To vše řeší Windows Home Server.

Windows Home Server je operační systém od společnosti Microsoft, který vznikl jako elegantní a jednoduché řešení výše uvedených problémů. Aktuálně je dostupná druhá verze tohoto produktu s označením Windows Home Server 2011. Mezi hlavní přednosti Windows Home Serveru 2011 patří zejména spolehlivý základ, který tvoří Windows Server 2008 R2 a jednoduché a přímočaré ovládání spolu s minimálními požadavky, které jsou kladeny na běžného uživatele.

Postupně si projdeme jednotlivé klíčové vlastnosti tohoto produktu a povíme si, jaké je to používat Home Server v praxi.

Instalace

Windows Home Server je prodáván spolu s hardwarem, kupujete si tedy již předinstalovaný server, který stačí doma rozbalit, připojit do elektrické a počítačové sítě a můžete jej většinou začít používat po spuštění základního průvodce, který se vás zeptá vlastně jen na administrátorské heslo, kterým zabezpečíte váš server.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 1 - Hlavní správcovská konzole

Sdílené úložiště dat

Windows Home Server 2011 přináší razantní změny v subsystému úložiště dat, ale pojďme se nejprve podívat, jak úložiště ve WHS vlastně funguje z pohledu běžného uživatele.

Pro maximální jednoduchost, je veškerá správa Home Serveru prováděna přímo přes vzdálenou konzoli, která vám poskytne všechny potřebné nástroje v elegantním grafickém kabátku. Z pohledu úložiště vytváříte přímo sdílené složky, které pouze rozmísťujete na vybrané dostupné pevné disky. Neřešíte již, kde a jak se přesně složka fyzicky vytvoří, vše za vás udělá průvodce, včetně korektního nastavení přístupových oprávnění.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 2 - Správa složek a pevných disků

Jak jsem již naznačil, verze 2011 kromě nepřeberného množství všemožných zajímavých novinek, ke kterým se ještě dostaneme, přináší razantní změny v systému úložiště. V předchozí verzi jste nemuseli manuálně rozdělovat sdílené adresáře mezi jednotlivé disky, ale toto za vás transparentně dělala technologie Drive Extender, která pro vás vytvářela ucelený diskový prostor ze všech disků, které jste do tohoto Storage Poolu zahrnuli. Maximální velikost sdíleného adresáře nebyla limitována velikostí konkrétního disku, a když vám začalo docházet volné místo, stačilo dokoupit další pevný disk, spustit jednoho průvodce a váš storage pool se hned o pár terabajtů zvětšil. Z pohledu spolehlivosti vše fungovalo nad NTFS, migrator service jen inteligentně přesouvala celé soubory mezi disky, takže v případě havárie nebyl problém svá data přečíst na jiném počítači.

Protože tato funkcionalita chyběla nemalé části komunity uživatelů Home Serveru, byla doprogramována jako Add-In, který si můžete doinstalovat.

Zálohování

Existuje celá řada statistik popisujících zálohování mezi běžnými uživateli, ale smutným faktem je, že stále většina běžných uživatelů nezálohuje svá cenná data a většinou se začnou o zálohování zajímat až ve chvíli, kdy o svá data definitivně přijdou. Podle prováděného průzkumu jsou nejčastější obětí nezálohování právě rodinné fotografie, což osobně považuji za nejcennější data a podle toho k nim také přistupuji.

Sám jsem v minulosti také patřil do početné skupiny jedinců, kteří zálohují naprosto nepravidelně a chaoticky. Zálohoval jsem tak, že jsem kopíroval data po různých počítačích v domácí síti, ale nepovedlo se mi nikdy vyladit můj způsob zálohování tak, abych měl vždy přehled o tom co je a co není zálohováno, případně které zálohy již mohu odstranit a podobně. Hledal jsem i software třetích stran, ale sehnat centralizované zálohování pro domácí použití za rozumnou cenu se mi nepovedlo.

Velice jsem uvítal, když mi kamarád doporučil, v té době téměř neznámý, Windows Home Server, který umožňuje automaticky zálohovat všechny počítače v domácí síti a celý proces maximálně zjednodušoval a automatizoval. Automatizaci považuji u zálohování za klíčovou, protože pokud budete zálohování spouštět ručně, tak na to budete pravidelně zapomínat nebo to budete z nedostatku času odkládat.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 3 - Správa počítačů a zálohování

Na klientský počítač, který chcete zálohovat, je třeba nainstalovat Windows Home Server Connector, což je malá aplikace, která bude monitorovat stav vašeho počítače a bude provádět jeho zálohy. Jeho součástí je ve verzi 2011 i tzv. Launch Pad, který vám zjednoduší navigaci po jednotlivých službách Home Serveru.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 4 - Launch Pad na klientském počítači

Jak vlastně takové zálohování v rámci Home Serveru funguje? Home Server vytváří ve svém úložišti kompletní kopii disků vašeho počítače (kromě adresářů které z této zálohy vyjmete), aby v případě havárie mohla být jednoduše provedena obnova celého počítače včetně operačního systému. Nemusíte vždy obnovovat celý počítač, je samozřejmě možnost si otevřít vybranou zálohu a nechat si obnovit i jednotlivé soubory, které jste si třeba nedopatřením odstranili. Další důležitou vlastností zálohování u Home Serveru je, že v databázi záloh jsou stejná data uložena nejvýše jednou, což dramaticky šetří prostor potřebný k uchovávání záloh.

Aby vaše data byla opravdu v bezpečí a byla chráněna i před výpadkem samotného Home Serveru, je možné nakonfigurovat i zálohování samotného serveru na externí disky. Je možné mít víc externích disků a docílit tak jednoduše i geografické zálohy.

Novinkou ve verzi 2011 je potom možnost přistupovat i k předchozím verzím sdílených adresářů, což je jedna z věcí, která mi na předchozí verzi chyběla, protože pokud jste něco odstranili ze sdílené složky, nebylo již cesty zpět.

Podobně jako u úložiště je i v rámci zálohování prostor pro Add-Iny třetích stran. Pokud jste zastánci geografických záloh a rádi zálohujete svá data do cloudu, s vhodným add-inem je to otázka pár kliknutí.

Vzdálený přístup

Vzdálený přístup je uživateli umožněn přes webové rozhraní, které je přímo součástí Windows Home Serveru a stačí jej pouze po instalaci povolit. Webové rozhraní umožňuje pracovat se soubory, které jsou uložené ve sdílených adresářích. Můžete soubory stahovat, pokud chcete stáhnout víc souborů současně, Home Server vám je automaticky zabalí do zip archívu a stejně tak můžete soubory na server i pohodlně nahrávat.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 5 - Vzdálený webový přístup

Nová verze 2011 přináší novinky při práci s multimédii. Součástí webového rozhraní je i multimediální centrum vytvořené v technologii SilverLight, které vám umožňuje přehrávat oblíbenou hudbu a filmy vzdáleně přímo ve webovém prohlížeči. Home Server se sám postará o převod multimediálních souborů do vhodných formátů v reálném čase. Zde je třeba zmínit, že pro korektní fungování této funkcionality je třeba dostatečně rychlý procesor.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek 6 - Vzdálené procházení a spouštění hudby

Pro přístup k webovému rozhraní je nutné správně nakonfigurovat váš router a počítá se s tím, že máte veřejnou IP adresu. Abyste si nemuseli kupovat doménu jen kvůli pohodlnějšímu přístupu, je možné si vytvořit doménu 3. řádu přímo u Microsoftu a aby to nebylo vše, Microsoft vám poskytne i důvěryhodný certifikát pro zabezpečení HTTPS spojení k webovému rozhraní vašeho Home Serveru.

Spolu s verzí 2011 se objevila ještě jedna alternativní cesta, jak přistupovat k datům ve vašem Home Serveru a to je přes speciální aplikaci pro Windows Phone 7. Ta vám zpřístupní multimediální knihovny, takže si můžete vzdáleně procházet fotografie či přehrávat hudbu. Současně se tato aplikace integruje do telefonu na takové úrovni, že hned po vyfocení nové fotografie ji na jedno kliknutí můžete uložit přímo domů do vašeho Home Serveru.

Multimédia

Bohužel jsme se nedočkali integrace Windows Media Centra přímo do Home Serveru, což by mnohým z nás ušetřilo jeden běžící počítač, ale i tak byla funkcionalita Home Serveru v oblasti multimédií značně rozšířena. První zajímavou novinku jsme si již přestavili, kdy je možné přímo ve webovém prohlížeči přehrávat uložená multimédia z Home Serveru. Další podstatnou novinkou je integrace protokolu DLNA 1.5, což z Home serveru dělá plnohodnotný moderní multimediální server, na který se umí připojit každé zařízení, které tento protokol podporuje.

Zabezpečení

Pro přístup k administraci Home Serveru je třeba znát administrátorské heslo, jinak se vám nepovede přihlásit k administrační konzoli. Pro běžné domácí uživatele se na Home Serveru vytvářejí jednotlivé uživatelské účty. Je vhodné, aby přihlašovací jméno a heslo uživatele na Home Serveru bylo stejné jako login a heslo v jeho počítači, aby mohlo docházet k automatickému ověření při přístupu ke sdíleným složkám. Při vytváření uživatele administrátor jednoduše nastavuje i oprávnění uživatele pro přístup k jednotlivým sdíleným složkám a také oprávnění pro přístup přes vzdálené webové rozhraní.

Windows Home Server 2011 nyní podporuje i připojení do Home Group, což je nový zjednodušený způsob sdílení dat ve Windows 7.

Shrnutí

Hledáte-li řešení, které nabídne za málo peněz hodně muziky, doporučuji Home Server vyzkoušet. Není to geniální řešení, které spasí všechny vaše domácí IT problémy, ale dovede jednoduše vyřešit většinu z nich. Od té doby co všem členům mé rodiny pravidelně data zálohuje Home Server, mohu klidně spát a nemusím se děsit černé obrazovky po zapnutí počítače, která mi oznamuje, že se nepovedlo najít systémový disk, což mi již jedno ráno nepříjemně pokazilo.

Autor: David Gešvindr

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (1) Další článek: Office 365 – Díl I, Úvod

Témata článku: Síť, Sdílené úložiště, Server, Window, Malá aplikace, Jednotlivý soubor, Win +, Nen, Jednotlivé verze, Korektní fungování, Sdílení, Sdílený soubor, Uvedený problém, Celý disk, Jednotlivý uživatel, DLNA, Home, Běžná verze, Webové rozhraní, Webové úložiště, Záloha, Smutný fakt, Elegantní počítač, Pool, Launch, Počítače cena na Mall.cz


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč