Windows 10 | SSD | Pevné disky

Windows File Recovery je nový bezplatný nástroj pro obnovu smazaných dat. Napsal jej přímo Microsoft

Snad se do téhle situace nikdy nedostanete, ale pokud si jednou omylem smažete soubory (a nemáte jejich zálohu), budete moci data obnovit oficiálním nástrojem od Microsoftu. Ten v tichosti ve Storu publikoval nový nástroj Windows File Recovery, který je dostupný pro Windows 10 sestavení 19041 a novější, tedy verzi 20H1, tedy verzi 2004, tedy verzi May 2020 Update…

Nepříjemné je, že není přímou součástí systému, ale musí se nainstalovat. To s sebou nese riziko, že instalací na systémový disk možná přepíšete data, která chcete obnovit. Proto byste „WinFR“ měli nainstalovat dříve, než ke katastrofě dojde.

Druhou nepříjemností pak pro někoho může být, že nástroj je určen jen pro příkazovou řádku. Nemá grafické rozhraní. V CMD nebo PowerShellu se správcovskými právy jej spustíte pomocí příkazu winfr. Tím se rovnou zobrazí i základní nápověda, jak s programem pracovat. Přesto asi budete tápat, proto existují ještě dvě další nápovědy a oficiální web, na kterém je vše vysvětleno podrobněji i s příklady.

Windows File Recovery funguje ve třech režimech: default, segment a signature:

  • Default se hodí jen pro čerstvě smazané soubory a vyžaduje neporušenou tabulku MFT i dostupné File Record Segments (FRS), které u souborů popisují název, velikost, datum a umístění.
  • Segment obnoví i data z naformátovaných disků či tak, která jste dávno smazali ručně. Nevyžaduje MFT, ale potřebuje FRS.
  • Signature umí obnovit jen některé typy dat (ASF, JPEG, MP3, MPEG, PDF, PNG, ZIP) a nevyžaduje MFT ani FRS. Jako jediný režim tak umí obnovit i data z jiných souborových systémů než NTFS. Konkrétně FAT, exFAT a ReFS.

Syntaxe je jednoduchá, jen těch parametrů je hodně. Lépe to ale bude ukázat na příkladech:

  • winfr c: d: – Režim default. WinFR prohledá disk C:\ a všechna nedávno smazaná data uloží na D:\ (tam do zvláštní podložky Recovery_datum).
  • winfr c: d:\obnova /n \users\lucie\desktop*.png – Režim default. WinFR se zaměří jen na PNG uložená na ploše Lucie a obnovené soubory uloží do námi zvolené složky.
  • winfr c: d: /x /y:ZIP – Režim signature. WinFR se pokusí najít všechny odstraněné ZIPy, mezi které mimochodem patří i formáty MS Office docx, xlxs nebo pptx.

Spolu s obnovenými soubory se do cílové složky uloží také log. V příkazech bohužel chybí možnost pouze prohledat smazané soubory a výsledek uložit do logu bez současného obnovení dat.

Zatím nic moc

Osobně bych řekl, že i bezplatný nástroj jako Recuva toho zatím zvládne víc. Nehledě na to, že díky grafickému rozhraní s ním bude umět pracovat každý. Programy třetích stran budou mít lepší funkce, poradí si s jinými souborovými systémy apod. A to nemluvím vyloženě o forenzním softwaru určenému pro záchranu dat z mrtvých disků.

Zrovna minulý týden se mi pomocí MiniTool Partition Wizardu 12 podařilo zachránit hodně dat z SSD (s aktivním TRIMem), kterému začaly rychle odcházet buňky, rozbil se GPT a Windows už disk vůbec nepřečetl. Partition Wizard obnovil většinu chtěných souborů a ještě objevil i stopy toho, že kdysi na disku byl kromě Windows i Linux na ext2. S Windows File Recovery bych neuspěl. Je to ale první verze a Microsoft nás může aktualizacemi ještě překvapit.

via WalkingCat

Diskuze (3) Další článek: Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky konečně vzal na vědomí existenci klimatických změn

Témata článku: Microsoft, Software, Windows, Linux, Windows 10, SSD, Úložiště, PDF, Soubor, Pevné disky, JPEG, RESTORE, Nástroj, FATA, FRS, TAPA, MS Office, Wizard, Store, Disk, NTFS, PNG, May, Data, MPEG, Pevné disky interní na Heureka.cz