Bezpečnost | Antivirus | Windows Defender

Windows Defender je prý nejlepší antivirus, tvrdí AV-Test

Možná i vy pamatujete doby, kdy byl Windows Defender považován za jednu z nejhorších možností ochrany počítače. Postupem času ale tento software zrál doslova jako víno a dnes je zcela konkurenceschopným produktem. To potvrzuje i skutečnost, že v poslední zprávě AV-Testu byl zařazen mezi nejlepší antivirová řešení.

Abychom byli konkrétní: červnová zpráva nezávislého německého institutu přináší přehled „nejlepšího antivirového softwaru pro domácí uživatele systému Windows“. Windows Defender v ní získal maximální možné hodnocení – to jest šest bodů v každé ze všech třech posuzovaných kategorií.

Windows Defender boduje

Odborníci v průběhu května a června otestovali a hodnotili dvacet programů, jejichž cílem je zabezpečení počítače. Jednotlivé aplikace byly testovány ve výchozím nastavení a musely prokázat své schopnosti pomocí všech komponent a ochranných vrstev.

Jednotlivé produkty jsou hodnoceny ve třech kategoriích – ochrana, dopad na výkon a jednoduchost používání – přičemž v každé mohou získat maximálně šest bodů. Maximálního počtu 18 bodů nakonec dosáhly čtyři aplikace:

  • F-Secure SAFE 17
  • Kaspersky Internet Security 19.0
  • Microsoft Windows Defender 4.18
  • Norton Security 22.17

V testu detekce hrozeb dosáhl Microsoft Windows Defender stoprocentního výsledku jak při testování 307 vzorků „zero day“ malwaru, tak během detekce 2428 vzorků rozšířených škodlivých aplikací. Ukázalo se také, že samotný software má jen velmi malý dopad na výkon počítače. Na podrobné výsledky se můžete podívat na oficiální stránce.

Defender je zdarma

Ačkoli všechny výše uvedené aplikace dosáhly maximálního možného výsledku, ve prospěch Microsoft Defenderu hovoří jeden poměrně zásadní fakt – je totiž k dispozici úplně zadarmo jako součást operačního systému Windows 10.

Defender zahájil své tažení před deseti lety, kdy byl vydán ještě jako Microsoft Security Essentials. V žebříčku AV-Test hrál spíše druhé, možná až třetí housle – například v prosinci 2012 dostal za ochranu jen 1,5 bodu z 6 možných. Postupem času se ale propracoval až na současnou špičku v oboru.

Z dalších bezplatných řešení můžeme zmínit pěkné výsledky AVG Internet Security a Avast Free AntiVirus – oba programy získaly 17,5 bodu. Proti únorovým výsledkům si však shodně pohoršily o 0,5 bodů v oblasti ochrany.

Viceprezident Microsoftu Brad Anderson se již pochlubil pěkným výsledkem na Twitteru. Dodal, že Defender je nejčastěji používaným antivirem v podnikové sféře. Můžeme tak konstatovat, že doba, kdy tento produkt nebyl považován za dostačující ochranu a instalace antiviru třetí strany byla nezbytností, je patrně nenávratně pryč.

Diskuze (40) Další článek: Počasí.cz se spojilo s Windy a má novou podobu. Podívejte se, jak vypadá

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Bezpečnost, Malware, Viry, Antivirus, Windows Defender, Win +, Norton Security, Postup času, Detekce, Windows +, Avast Free Antivirus, TES, Nejlepší, Safe, Pěkný výsledek, Aplikace, Ochrana, ANT +, AVG Internet Security, Microsoft Defender, AV-Test, DEF, Software na Heureka.czGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Předplatné Microsoft 365 zchudne. Skončí e-mail na vlastní doméně a přílohy se započítají do kapacity OneDrivu

Předplatné Microsoft 365 zchudne. Skončí e-mail na vlastní doméně a přílohy se započítají do kapacity OneDrivu

**E-mailové přílohy v Outlooku.com se budou počítat do kapacity OneDrivu. **Outlook.com za rok neumožní nastavit poštovní schránku na vlastní doméně. **Změny se týkají spotřebitelské varianty služby Microsoft 365.

Petr Urban
Microsoft 365OneDriveOutlook.com
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Recenze aktivního reprosystému Klipsch Promedia Heritage 2.1. Pořádný výkon v retro kabátu nejen pro kvalitní zvučení počítače

Recenze aktivního reprosystému Klipsch Promedia Heritage 2.1. Pořádný výkon v retro kabátu nejen pro kvalitní zvučení počítače

Povedený aktivní 2.1 audiosystém s poctivou konstrukcí nabídne solidní výkon, dynamický zvuk s širokým prostorem a silné, hluboké, ale pomalejší basy.

Jaromír Puk
Reproduktory