Windows Core OS a Polaris mají nahradit klasický desktop a jeho programy

Můj článek o Windows 10 S a jeho Microsoftu Storu jakožto jediném zdroji softwaru vzbudil emoce a připomněl kratičkou éru armových Windows RT, do kterých jste dostali taktéž pouze aplikace ze Storu.

Jenže pozor, podle Windows Centralu se té myšlenky Microsoft nechce zbavit a Eska pro studenty jsou možná opravdu jen ochutnávkou vize zítřka – nebo spíše návratu zpět právě k Windows RT.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace jen ze Storu? Před lety to Microsoft zkusil s armovými Windows RT a dnes Windows 10 S. Nehodlá se zbavit vize jednotného repozitáře aplikaci.

Už nějaký kvartál se v komunitě šušká o novém jednotícím jádře Windows Core OS pro všechny form-faktory, nad kterým budou různá rozhraní pro konkrétní zařízení. V případě desktopů, laptopů a hybridů by to měl být tajemný Polaris a CShell, o kterém jsme na Živě.cz psali už před rokem.

V podstatě jde o to, že se tato rozhraní postarají o to, aby Windows Core OS vypadal na vašem laptopu tak, jak jste všichni zvyklí. Dole bude mít lištu, nabídku Start, hodiny a na ploše okna oblíbených aplikací. Jenže pozor, vrstva Polaris mezi vámi a jádrem už nebude kompatibilní s Win32 API – tedy s rozhraním, na kterém je postavená většina klasických programů.

Klepněte pro větší obrázek
UWP – univerzální aplikace mají být budoucností Windows

Polaris jej má celé nahradit, což je na jednu stranu sice skvělá zpráva, protože by se tím Windows zbavily hromady kotev a bezpečnostních rizik minulosti – prostě veškerého legacy kódu, který v podstatě nahradí rozhraní UWP (univerzální aplikace ze Storu), ale má to jeden háček.

Win32 API je možná zastaralé, ale také mocné, a tak jej UWP nemůže (alespoň prozatím) spolehlivě nahradit. Microsoft tedy podle Windows Centralu a po zkušenostech s Windows RT nehodlá klasická Windows opustit.

Klepněte pro větší obrázek
Dokud UWP nenabídne dostatečně univerzální API pro vývoj podobných aplikací, nemůže nahradit ty klasické desktopové

Windows 10 Pro tu mají být i nadále pro pokročilé uživatele, kteří potřebují používat klasické desktopové aplikace (to jsme ale čas od času všichni, nemyslíte?), no a pro běžného domácího uživatele tu budou lehká, moderní, mnohem bezpečnější a energeticky úspornější Windows 10 „Polaris.“ Klasické aplikace by v nich prý mohly běžet třeba pomocí RDP virtualizace.

Pokud jste právě pocítili silné déjà vu, tak se nedivte, Microsoft to totiž zkouší znovu a znovu. UWP je sice rok od roku schopnější technologie, dokud v něm však vývojáři nedokážou napsat Photoshop, nemůže nahradit starý svět.

Diskuze (41) Další článek: V novém Computeru jsme otestovali 12 ATX skříní a 14 přenosných disků

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Microsoft Store, API, Univerzální aplikace, Eska, Polaris, Skvělá zpráva, Rozhraní, Klasický program, Klasický desktop, Jediný zdroj, Podobná aplikace, Oblíbená aplikace, Desktop, Windows RT, Aplikace, Starý svět, Klasická aplikace, Bezpečnostní riziko, Start, Photoshop


Určitě si přečtěte

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 130


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?