Microsoft | Windows 10 | Operační systémy

Windows Core OS a Polaris mají nahradit klasický desktop a jeho programy

Můj článek o Windows 10 S a jeho Microsoftu Storu jakožto jediném zdroji softwaru vzbudil emoce a připomněl kratičkou éru armových Windows RT, do kterých jste dostali taktéž pouze aplikace ze Storu.

Jenže pozor, podle Windows Centralu se té myšlenky Microsoft nechce zbavit a Eska pro studenty jsou možná opravdu jen ochutnávkou vize zítřka – nebo spíše návratu zpět právě k Windows RT.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace jen ze Storu? Před lety to Microsoft zkusil s armovými Windows RT a dnes Windows 10 S. Nehodlá se zbavit vize jednotného repozitáře aplikaci.

Už nějaký kvartál se v komunitě šušká o novém jednotícím jádře Windows Core OS pro všechny form-faktory, nad kterým budou různá rozhraní pro konkrétní zařízení. V případě desktopů, laptopů a hybridů by to měl být tajemný Polaris a CShell, o kterém jsme na Živě.cz psali už před rokem.

V podstatě jde o to, že se tato rozhraní postarají o to, aby Windows Core OS vypadal na vašem laptopu tak, jak jste všichni zvyklí. Dole bude mít lištu, nabídku Start, hodiny a na ploše okna oblíbených aplikací. Jenže pozor, vrstva Polaris mezi vámi a jádrem už nebude kompatibilní s Win32 API – tedy s rozhraním, na kterém je postavená většina klasických programů.

Klepněte pro větší obrázek
UWP – univerzální aplikace mají být budoucností Windows

Polaris jej má celé nahradit, což je na jednu stranu sice skvělá zpráva, protože by se tím Windows zbavily hromady kotev a bezpečnostních rizik minulosti – prostě veškerého legacy kódu, který v podstatě nahradí rozhraní UWP (univerzální aplikace ze Storu), ale má to jeden háček.

Win32 API je možná zastaralé, ale také mocné, a tak jej UWP nemůže (alespoň prozatím) spolehlivě nahradit. Microsoft tedy podle Windows Centralu a po zkušenostech s Windows RT nehodlá klasická Windows opustit.

Klepněte pro větší obrázek
Dokud UWP nenabídne dostatečně univerzální API pro vývoj podobných aplikací, nemůže nahradit ty klasické desktopové

Windows 10 Pro tu mají být i nadále pro pokročilé uživatele, kteří potřebují používat klasické desktopové aplikace (to jsme ale čas od času všichni, nemyslíte?), no a pro běžného domácího uživatele tu budou lehká, moderní, mnohem bezpečnější a energeticky úspornější Windows 10 „Polaris.“ Klasické aplikace by v nich prý mohly běžet třeba pomocí RDP virtualizace.

Pokud jste právě pocítili silné déjà vu, tak se nedivte, Microsoft to totiž zkouší znovu a znovu. UWP je sice rok od roku schopnější technologie, dokud v něm však vývojáři nedokážou napsat Photoshop, nemůže nahradit starý svět.

Diskuze (41) Další článek: V novém Computeru jsme otestovali 12 ATX skříní a 14 přenosných disků

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Microsoft Store, API, Oblíbená aplikace, Aplikace, Start, Jediný zdroj, Polaris, Skvělá zpráva, Desktop, Klasický desktop, Pokročilý uživatel, Eska, Store, Windows RT, Starý svět, Univerzální aplikace, Klasická aplikace, Podobná aplikace, Photoshop, Klasický program


Určitě si přečtěte

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 80

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 113

Nebaví vás čekat na semaforech? Audi má funkci, díky které projedete na zelenou

Nebaví vás čekat na semaforech? Audi má funkci, díky které projedete na zelenou

** Audi představilo svůj nový systém GLOSA ** Auto díky nemu ví, kdy bude na semaforu zelená ** Řidiči doporučí optimální rychlost jízdy

Karel Kilián | 25

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

Avast analyzoval počítače uživatelů. K nabušeným superpočítačům mají daleko

** Avast prošel telemetrická data od 163 milionů uživatelů ** Zjistil, jaký mají hardware a software ** Mašina průměrného uživatele má k ideálu daleko

Jakub Čížek | 130Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?