Microsoft | Windows 10 | Operační systémy

Windows Core OS a Polaris mají nahradit klasický desktop a jeho programy

Můj článek o Windows 10 S a jeho Microsoftu Storu jakožto jediném zdroji softwaru vzbudil emoce a připomněl kratičkou éru armových Windows RT, do kterých jste dostali taktéž pouze aplikace ze Storu.

Jenže pozor, podle Windows Centralu se té myšlenky Microsoft nechce zbavit a Eska pro studenty jsou možná opravdu jen ochutnávkou vize zítřka – nebo spíše návratu zpět právě k Windows RT.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace jen ze Storu? Před lety to Microsoft zkusil s armovými Windows RT a dnes Windows 10 S. Nehodlá se zbavit vize jednotného repozitáře aplikaci.

Už nějaký kvartál se v komunitě šušká o novém jednotícím jádře Windows Core OS pro všechny form-faktory, nad kterým budou různá rozhraní pro konkrétní zařízení. V případě desktopů, laptopů a hybridů by to měl být tajemný Polaris a CShell, o kterém jsme na Živě.cz psali už před rokem.

V podstatě jde o to, že se tato rozhraní postarají o to, aby Windows Core OS vypadal na vašem laptopu tak, jak jste všichni zvyklí. Dole bude mít lištu, nabídku Start, hodiny a na ploše okna oblíbených aplikací. Jenže pozor, vrstva Polaris mezi vámi a jádrem už nebude kompatibilní s Win32 API – tedy s rozhraním, na kterém je postavená většina klasických programů.

Klepněte pro větší obrázek
UWP – univerzální aplikace mají být budoucností Windows

Polaris jej má celé nahradit, což je na jednu stranu sice skvělá zpráva, protože by se tím Windows zbavily hromady kotev a bezpečnostních rizik minulosti – prostě veškerého legacy kódu, který v podstatě nahradí rozhraní UWP (univerzální aplikace ze Storu), ale má to jeden háček.

Win32 API je možná zastaralé, ale také mocné, a tak jej UWP nemůže (alespoň prozatím) spolehlivě nahradit. Microsoft tedy podle Windows Centralu a po zkušenostech s Windows RT nehodlá klasická Windows opustit.

Klepněte pro větší obrázek
Dokud UWP nenabídne dostatečně univerzální API pro vývoj podobných aplikací, nemůže nahradit ty klasické desktopové

Windows 10 Pro tu mají být i nadále pro pokročilé uživatele, kteří potřebují používat klasické desktopové aplikace (to jsme ale čas od času všichni, nemyslíte?), no a pro běžného domácího uživatele tu budou lehká, moderní, mnohem bezpečnější a energeticky úspornější Windows 10 „Polaris.“ Klasické aplikace by v nich prý mohly běžet třeba pomocí RDP virtualizace.

Pokud jste právě pocítili silné déjà vu, tak se nedivte, Microsoft to totiž zkouší znovu a znovu. UWP je sice rok od roku schopnější technologie, dokud v něm však vývojáři nedokážou napsat Photoshop, nemůže nahradit starý svět.

Diskuze (41) Další článek: V novém Computeru jsme otestovali 12 ATX skříní a 14 přenosných disků

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Microsoft Store, API, Podobná aplikace, Eska, Aplikace, Windows Core, Klasický desktop, Klasický program, Bezpečnostní riziko, Windows Core OS, Jediný zdroj, Rozhraní, Store, Desktop, Pokročilý uživatel, Window, Polaris, Skvělá zpráva, Starý svět, Klasická aplikace


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu