Windows Core OS a Polaris mají nahradit klasický desktop a jeho programy

Můj článek o Windows 10 S a jeho Microsoftu Storu jakožto jediném zdroji softwaru vzbudil emoce a připomněl kratičkou éru armových Windows RT, do kterých jste dostali taktéž pouze aplikace ze Storu.

Jenže pozor, podle Windows Centralu se té myšlenky Microsoft nechce zbavit a Eska pro studenty jsou možná opravdu jen ochutnávkou vize zítřka – nebo spíše návratu zpět právě k Windows RT.

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace jen ze Storu? Před lety to Microsoft zkusil s armovými Windows RT a dnes Windows 10 S. Nehodlá se zbavit vize jednotného repozitáře aplikaci.

Už nějaký kvartál se v komunitě šušká o novém jednotícím jádře Windows Core OS pro všechny form-faktory, nad kterým budou různá rozhraní pro konkrétní zařízení. V případě desktopů, laptopů a hybridů by to měl být tajemný Polaris a CShell, o kterém jsme na Živě.cz psali už před rokem.

V podstatě jde o to, že se tato rozhraní postarají o to, aby Windows Core OS vypadal na vašem laptopu tak, jak jste všichni zvyklí. Dole bude mít lištu, nabídku Start, hodiny a na ploše okna oblíbených aplikací. Jenže pozor, vrstva Polaris mezi vámi a jádrem už nebude kompatibilní s Win32 API – tedy s rozhraním, na kterém je postavená většina klasických programů.

Klepněte pro větší obrázek
UWP – univerzální aplikace mají být budoucností Windows

Polaris jej má celé nahradit, což je na jednu stranu sice skvělá zpráva, protože by se tím Windows zbavily hromady kotev a bezpečnostních rizik minulosti – prostě veškerého legacy kódu, který v podstatě nahradí rozhraní UWP (univerzální aplikace ze Storu), ale má to jeden háček.

Win32 API je možná zastaralé, ale také mocné, a tak jej UWP nemůže (alespoň prozatím) spolehlivě nahradit. Microsoft tedy podle Windows Centralu a po zkušenostech s Windows RT nehodlá klasická Windows opustit.

Klepněte pro větší obrázek
Dokud UWP nenabídne dostatečně univerzální API pro vývoj podobných aplikací, nemůže nahradit ty klasické desktopové

Windows 10 Pro tu mají být i nadále pro pokročilé uživatele, kteří potřebují používat klasické desktopové aplikace (to jsme ale čas od času všichni, nemyslíte?), no a pro běžného domácího uživatele tu budou lehká, moderní, mnohem bezpečnější a energeticky úspornější Windows 10 „Polaris.“ Klasické aplikace by v nich prý mohly běžet třeba pomocí RDP virtualizace.

Pokud jste právě pocítili silné déjà vu, tak se nedivte, Microsoft to totiž zkouší znovu a znovu. UWP je sice rok od roku schopnější technologie, dokud v něm však vývojáři nedokážou napsat Photoshop, nemůže nahradit starý svět.

Diskuze (41) Další článek: V novém Computeru jsme otestovali 12 ATX skříní a 14 přenosných disků

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Microsoft Store, API, Eska, Pokročilý uživatel, Windows RT, Klasický program, Start, Univerzální aplikace, Klasický desktop, Polaris, Oblíbená aplikace, Aplikace, Klasická aplikace, Podobná aplikace, Bezpečnostní riziko, Rozhraní, Starý svět, Skvělá zpráva, Photoshop, Store


Určitě si přečtěte

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 33

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

Byli tam! Důkazy o přistání na Měsíci, Lunochody i čínská sonda jsou vidět z vesmíru

** Sonda LRO pořídila z oběžné dráhy Měsíce zajímavé snímky ** Jsou na nich vidět artefakty všech misí programu Apolla, které přistály na povrchu Měsíce ** Jde například o části lunárních modulů, rovery a dokonce i vlajky

Petr Kubala | 65

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 85


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání