Windows 98 nepracují na procesorech s vysokou frekvencí

Během našeho testování procesorů Pentium 4 na vysokých frekvencí v kombinaci s operačním systémem Windows 98 se nám povedlo odhalit poměrně neznámý problém - chybu Microsoftu, která se na slabých procesorech neprojevuje, ale pokud procesor tiká nad 2,1 GHz, tak již operační systém odmítá nabootovat do Windows. 
 

Pravděpodobně si říkáte, že se jedná o nějaký pozdní aprílový vtipek, ale tento článek je seriózní. Problém s vysokotaktovanými Pentií 4 v kombinaci s Windows 98 máme již delší dobu, ale až teď se nám tuto záležitost povedlo vyřešit. 

O co jde? Pokud vlastníte procesor Pentium 4 na 2,2 GHz nebo 2,4 GHz, které provozujete na operačním systému Windows 98, tak se vám může stát, že váš počítač nebude schopen nabootovat do Windows. Pokud zkoušíte bootovat v normálním režimu, tak se vám vždy objeví hláška o porušení ochrany Windows a počítač zatuhne. 

S tímto problémem se potýkáme, již od přípravy článku - Pentium 4 vrací úder! Je libo 2,2 GHz za 6000 Kč? Tato chyba nastala, když jsme procesor Pentium 4 s jádrem Northwood 1,8 GHz přetaktovávali. Na frekvencích kolem 2 GHz vše fungovalo jak má, ale po překročení 2,1 GHz (117 MHz FSB) už počítač odmítal nabootovat do Windows. V tomto případě jsme neschopnost nabootovaná přisuzovali poměrně vysokému přetaktování, proto jsme dokonce přemýšeleli, že článek neuvedeme. Nakonec jsem si sestavu vzal ke mě domů, a otestoval se svým operačním systémem (používám kombinaci Windows ME/Windows XP). Doma vše zázračně fungovalo a já mohl provést test procesoru na 2,4 GHz.

Podruhé jsme k tomuto problému dostali minulý týden, kdy do redakce PCtuningu přišel procesor Pentium 4 2,4 GHz. Zjistili jsme, že procesor odmítá nabootovat i na základní frekvenci. Přes mnoha pokusů, výměny desek, grafických karet i přeinstalování Windows jsme stále na nic nemohli přijít. Nakonec se vše vyřešilo velmi atypickým způsobem.

Celý problém byl založen na jednou ovladači - přesněji NDIS.vxd, který se stará o správný chod Telefonního adaptéru. Ten při startu počítače na vysoké frekvenci způsobil chybu a celý počítač se zasekl. Jedinou možností je buď - odstranit soubor NDIS.vxd nebo odinstalovat Telefonní adaptér ze Systému ve Windows. Chyba je způsobena pravděpodobně tím, že se při inicializaci ovladače systém při vysoké frekvenci udělá nějakou nespecifikovanou chybu. To také vysvětluje, proč lze počítač spustit v nouzovém režimu. Počítač neinicializuje většinu ovladačů, ndis.vxd je přeskočen, proto nemůže způsobit chybu.

Pokud se ovladače ndis.vxd nechcete zbavovat, tak vám zbývá jediné - buď přejít na operační systém Windows ME či XP nebo nepoužívat Pentium 4 na vysokých frekvencích. Nové operační systémy si s rychlým procesorem umí perfektně poradit - i Windows ME, které nikdy nebyly příliš v oblibě.

Diskuze (193) Další článek: Výkonní Outsideři: Verto GeForce 4 MX 440 / 420

Témata článku: Windows, Jediná frekvence, Vysoká frekvence, Win +, Window, Aprílový vtip, Frekvence, Jediný způsob, Proces, Celý dům, Windows +


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní