Windows 98 na veteránech

[Win98] Jak se instalují Windows 98 na starší počítače? Inu těžko, když se ptáte, ale stojí to za to.
Wokna, Windous nebo jen W98. Milovaná, proklínaná, nenáviděná. Nikdo je nechce, ale každý je má. V odborných kruzích se dlouho před jejich příchodem testují beta verze, píší se recenze o stabilitě, diskutuje se přínos. V současnosti je také u některých redakcí moderní kopnout si do Microsoftu. Asi to patří k bontonu? „Moderní novinář“ upozorní uživatele na nebezpečí monopolu firmy, navrhne její rozdělení, omezení v zájmu budoucnosti lidstva. A tak tu máme hon na čarodějnice, jenže jaksi ve XX.věku a v prostředí nejmodernějších světa IT. Jistě, je to problém etický, právní, obchodní a také problém UŽIVATELE.

Některé „redakce“ také popíší instalaci W98, tipy a triky, a to většinou oprásknuté ze zahraničních filiálek, a tak najít vlastní názor je dost obtížné. To se však netýká čtenářů Živě a titulů z dílny Computer Pressu. Vlastní názor zde v Systému nechybí! Abych se vyjádřil srozumitelněji. Některé testy W98 mi přidají jako testy automobilů. Jezdec se posadí do vozu, ve kterém volant měl příjemný potah a sedadla byla pohodlná. Jízdní vlastnosti a výkon motoru odpovídal výkonu ve své třídě. Chybí však obsáhlejší nasazení a zkušenosti, nestačí jen, že auto brzdí.

Jak bude chutnat nový systém W98 standardnímu vzorku českého HW? To byl úkol pro naši modelovou síť, která je převážně složena z no-name počítačů, základních desek ze všech koutů světa a počítačového šrotu. Ona by mohla napovědět, s čím se běžný uživatel setká při přechodu devadesát osmičky. Pochopitelně respektuji list HW kompatibility, ale kde vzít poslední modely s výrobních linek a nekrást? Na druhou stranu musím předeslat, že jedno takové fajnové pécéčko máme, ale tam je instalace W98 vyložená nuda. To raději poslouchejte svoji žízeň, protože u něj za 30 minut funguje včetně modemu, tiskárny, USB kamery aj. prostě úplně všechno!

První krok – před instalací upgradujte BIOS
Po instalaci W98, v první etapě pouze přelíznutím W95, se děly divné věci. Hlášky typu, že Systém dostává špatné informace od BIOSu, prosíme o jeho aktualizaci, byly na denním pořádku. Pročetl jsem si všechny rešerše publikovaných článků, ale nikde se tento problém nezmiňuje. Tak to asi profici pokládají za standard, moje chyba.

Druhý krok – bacha na ISA karty
První, co nefungovalo v druhé etapě, tj. čisté instalaci W98, byly síťové karty ISA, např. Compex NE2000E. Dotaz na support výrobce byl asi pokládán za hlas záhrobí, na který nikdo neodpověděl. Další noční můra byly zvukovky ESS, které po zasunutí do slotu systém rozpoznal, ale současně posunul COM 1 a 2 na 3 a 4, přitom oba nefungovaly. NE2000 jsme se s radostí zbavili, zvukovky si nakonec sedly v anglické verzi W98. Někdy pomůže instalace ovladače zařízení pro W95, ale postupem Přidat nový HW, Jiné zařízení z diskety. Přestože přesně víte, že montujete zvukovou kartu.

Kupředu LEVÁ. Notebook – vydrží a déle
Na mém přístroji se objevila jedna chuťovka. Po připojení digitálního foťáku do COM2 se přenesly náhledy, ale při ukládání fotek obslužný SW hlásil chybu, že bylo přerušeno spojení. Ať zkontroluji kabel. Během týdne, co je se závadou laboroval, přidával a odebíral, zakazoval a povoloval COMy, jsem se už chtěl poníženě vrátit k W95. Najednou se na mě usmálo štěstí a jak už to v životě bývá, řešení bylo vteřinové.

Stačilo v Ovládacích panelech zakázat infra komunikaci a ukládání fotek opět fungovalo bez problémů. Můj mazlík si asi myslel, že mám taky foťák s infraportem a snímky směřoval do prostoru…

A což teprve řízení energie
Super! Desktop usíná jako miminko, po vyspinkání se při buzení zeptá na heslo. Notebook vydrží na baterky o půl hodiny déle. Ještě teď donutit uživatele k jeho používání. Možná bychom nepotřebovali dostavět jadernou elektrárnu. Dokonce starší desky po upgrade BIOSu s Power Managementem pracují bez problémů. To mě nutí ke zcela novému způsobu používání počítače. Nechat desktop a notebook stále zapnutý. Při odchodu z práce dát Přepnout do úsporného režimu. Aby mě nějaký puňta nevzal za slovo a spočítal, že moje PC sežere za pracovní týden, kdy je v provozu 60 hodin, tolik a tolik „kilovat“. K tomu ještě přičte spotřebu v úsporném režimu a výsledná cifra mi zamotá hlavu. Jenže každý ví, že průměrné PC odhadem určitě třetinu své pracovní doby prospí!
Zpátky ni krok. Konec dobrý, všechno dobré
Windows 98 jsou pro mě špičkový systém, s kterým si dokáži poradit i bez odborníků. Windows NT 4.0 mě zatím nezaujala, ale v beta verzi 5.0 bych je za W 98 asi vyměnil. Skrytá evoluce 98 je dotažena do konce ve všech detailech. Nejvíce oceňuji instalaci, nápovědu, rychlé připojení do Internetu, správu napájení počítače a jeho údržbu. Bez integrace se sítí WWW bych si život nemohl představit. Padající systém, co to je? Po jejich instalaci jsem přestal mít problémy s připojováním do e-mailu, což také přičítám lepší implementaci protokolu TCP/IP.

P.S.
Po instalaci MS Office 97 CZ a odstranění chyby při spouštění Excelu (bylo publikováno v předchozích Servisech Computeru) jsem ale ještě objevil, že v Accessu nefungují sestavy vytvořené na základě MS Graph, takže se ještě musí přejmenovat jeden soubor Gr8405.dll na Gr8805.dll.
Váš názor Další článek: Potřebují Windows 98 nenáviděný stránkovací soubor?

Témata článku: Windows, Sestavy, První vůz, První motor, Svět motorů, Bach, Ip kamery, Coma, První automobil, Špatná stabilita, Veterán, Připojení tiskárny k pc, Žízeň, Miminko, Como, Čistá energie, Etapa, Window


Určitě si přečtěte

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu