Windows 98 mají drobný problém s rokem 2000

Ačkoli se Microsoft snažil od začátku tvrdit opak, přece jen se podařilo vyškrabat chybičku.
Na webu se objevila zpráva, že Windows 98 mají drobné problémy s rokem 2000 (Y2K problém). Protože se Microsoft od počátku uvedení snažil tvrdit, že Windows 98 jsou absolutně připravena pro tento rok, dělá se možná z této drobné chybičky větší aférka, než si zaslouží. O co jde?

V ovládacím panelu pro nastavení času a data je možné zadat 29. únor roku 2000. To je v pořádku, protože rok 2000 přestupný je (a tento fakt je možná ještě závažnější, než jen pouhý přechod z tisíciletí do tisíciletí – pro počítačové systémy). Jenže stejné datum, 29. únor, je možné zadat i pro další z následujících roků. Jde zřejmě jen o zobrazovací problém, protože uživatelé by neměli mít možnost toto datum používat, nicméně Microsoft chybičku přiznal a majitelé anglických Windows si můžou stáhnout záplatu z http://windowsupdate.microsoft.com/. Na stránkách http://www.microsoft.com/y2k si můžete přečíst o aktivitách Microsoftu v souvislosti s tímto problémem a také si prohlédnout už docela dlouhý seznam věcí (záplat), které jsou k dispozici pro Windows 98 jako ochrana před tímto problémem.

Jak ale Microsoft neopoměl okamžitě zdůraznit, problémy s rokem 2000 má i Java Development Kit (ve verzích 1.1.1 až 1.1.5). Třída Java.txt.SimpleDateFormat používá pro vyjádření roku jen dvě číslice (a to je nejmladší vývojové platforma obecně) – k čemu to vede už všichni víme. Sun se zatím k tomuto problému nevyjádřil, i když odstranit tento problém bude zřejmě jen otázka přepsání několika knihoven a překompilování už hotových programů a appletů.

Jak se zdá, problém roku 2000 se s blížícím „Armagedonem“ nejenže nezmenšuje, ale naopak narůstá. Jenže v tomto případě nepřijde žádný Bruce, který zachrání svět, ale svoje problémy si musí vyřešit každý sám (v této souvislosti si nemůžu neodpustit vtip, který koluje po Internetu, a který říká, že „Microsoft chystá uvedení Windows 2000 (bývalé NT 5) až po roce 2000, právě aby se vyhnul Y2K problému“. Jen aby to byl pouze vtip. A především výrobci software by si měli pořádně sáhnout do svědomí, protože na nedostatek programátorů v Cobolu už se vymlouvat nedá.

Váš názor Další článek: Word 2000 – jemná vylepšení dokonalého

Témata článku: Microsoft, Windows, Drobný problém, Problém

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů