Windows 98 mají drobný problém s rokem 2000

Ačkoli se Microsoft snažil od začátku tvrdit opak, přece jen se podařilo vyškrabat chybičku.
Na webu se objevila zpráva, že Windows 98 mají drobné problémy s rokem 2000 (Y2K problém). Protože se Microsoft od počátku uvedení snažil tvrdit, že Windows 98 jsou absolutně připravena pro tento rok, dělá se možná z této drobné chybičky větší aférka, než si zaslouží. O co jde?

V ovládacím panelu pro nastavení času a data je možné zadat 29. únor roku 2000. To je v pořádku, protože rok 2000 přestupný je (a tento fakt je možná ještě závažnější, než jen pouhý přechod z tisíciletí do tisíciletí – pro počítačové systémy). Jenže stejné datum, 29. únor, je možné zadat i pro další z následujících roků. Jde zřejmě jen o zobrazovací problém, protože uživatelé by neměli mít možnost toto datum používat, nicméně Microsoft chybičku přiznal a majitelé anglických Windows si můžou stáhnout záplatu z http://windowsupdate.microsoft.com/. Na stránkách http://www.microsoft.com/y2k si můžete přečíst o aktivitách Microsoftu v souvislosti s tímto problémem a také si prohlédnout už docela dlouhý seznam věcí (záplat), které jsou k dispozici pro Windows 98 jako ochrana před tímto problémem.

Jak ale Microsoft neopoměl okamžitě zdůraznit, problémy s rokem 2000 má i Java Development Kit (ve verzích 1.1.1 až 1.1.5). Třída Java.txt.SimpleDateFormat používá pro vyjádření roku jen dvě číslice (a to je nejmladší vývojové platforma obecně) – k čemu to vede už všichni víme. Sun se zatím k tomuto problému nevyjádřil, i když odstranit tento problém bude zřejmě jen otázka přepsání několika knihoven a překompilování už hotových programů a appletů.

Jak se zdá, problém roku 2000 se s blížícím „Armagedonem“ nejenže nezmenšuje, ale naopak narůstá. Jenže v tomto případě nepřijde žádný Bruce, který zachrání svět, ale svoje problémy si musí vyřešit každý sám (v této souvislosti si nemůžu neodpustit vtip, který koluje po Internetu, a který říká, že „Microsoft chystá uvedení Windows 2000 (bývalé NT 5) až po roce 2000, právě aby se vyhnul Y2K problému“. Jen aby to byl pouze vtip. A především výrobci software by si měli pořádně sáhnout do svědomí, protože na nedostatek programátorů v Cobolu už se vymlouvat nedá.

Váš názor Další článek: Word 2000 – jemná vylepšení dokonalého

Témata článku: Microsoft, Windows, Drobný problém, Problém


Určitě si přečtěte

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku