Windows 98: K čemu jsou nástroje Walign.exe a Winalign.exe?

Windows 98 obsahují poprvé zcela nový nástroj, který je schopen zrychlit načítání spustitelných (binárních) programů do paměti. Který to je a jak pracuje?
Windows 98 obsahují poprvé zcela nový nástroj, který je schopen zrychlit načítání spustitelných (binárních) programů do paměti. Programy optimalizují zejména spouštění balíku Microsoft Office 97, ale i jiné spustitelné programy; zde si popíšeme funkčnost těchto produktů.

Oba programy (Walign je přímo určen pro optimalizaci Office, Winalign pro ostatní programy) fungují tak, že přerozdělí umístění programů v diskových sekcích tak, že každý začíná přesně na čtyřkilobajtové hranici. Díky tomu pak Windows 98 dokáží mapovat soubory z disku přímo do cache a nemusí tedy probíhat proces přemapování (tj. normálně: čtení - přemapování - zápis do cache, po optimalizaci: čtení - zápis do cache). Díky tomu mizí jedna operace s pamětí, což snižuje (podstatně!) nároky na paměť během spouštění programu a spouštění samožné je zrychlené.

Program Winalign.exe udržuje v Registru Windows 98 záznam o všech souborech, které takto optimalizoval; tento záznam je jednak ve formě textového souboru v adresáři Windows, ale také jej naleznete v Registru v následujícím klíči:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Winalign

Váš názor Další článek: Zmatky s verzemi Telefonického připojení sítě (Dial-up Networking) ve Windows 98

Témata článku: Windows, Spustitelný soubor


Určitě si přečtěte

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku