Windows 98: k čemu je podivný soubor vmm32.vxd?

Soubory s příponou .vxd jsou známé jako "virtual device drivers" a každý z nich slouží určitému účelu. Ve Windows 98 se však v adresáři /windows/system nalézá soubor vmm32.vxd, pro který platí jiná pravidla.
Soubory s příponou .vxd jsou známé jako "virtual device drivers" a každý z nich slouží určitému účelu. Ve Windows 98 se však v adresáři /windows/system nalézá soubor vmm32.vxd, pro který platí jiná pravidla. Jedná se totiž o knihovnu obsahující v komprimované podobě další souborx .vxd; ty se však během instalace podle potřeby rozbalují. Jsou pro každou konfiguraci počítače jiné, ovšem výhoda tohoto postupu spočívá v tom, že že v případě změny konfigurace si instalátor "sáhne" do už přítomného souboru vmm32.vxd a přiinstaluje si potřebný ovladač.

Pokud se podíváte do adresáře /system, naleznete pod ním mj. další adresář se jménem /vmm32, a v něm několik dalších souborů s příponou .vxd.

Jedná se totiž o to, že když je některý z ovladačů (.vxd) vytvořen v nové verzi než v té, která je vtělena ve vmm32.vxd, je umístěn právě do tohoto adresáře a má přednost před souborem se stejným jménem, který se nalézá v adresáři System.

VXD soubory uložené ve vmm32.vxd se zobrazují ve Správci zařízení (Device manager); pokud vidíte řádek ukazující například:

D:\Windows\System\vmm32.vxd (mrci2.vxd)

pak to znamená, že ovladač mrci2.vxd je právě jedním ze souborů použitým z knihovny vmm32.vxd.

Nicméně, může nastat případ, kdy něco nefunguje správně a vy budete chtít ručně extrahovat .vxd soubor z knihovny ručně. Umístěte instalační disk Windows 98 CD-ROM do mechaniky a pokračujte takto:

  • Z menu Start-Programy-Příslušenství-Systémové nástroje zvolte program Systémové informace.
  • Z menu Nástroje zvolte Kontrola systémových souborů
  • Zvolte „Z instalační diskety extrahovat jeden soubor“
  • Zadejte soubor, který chcete restaurovat (je-li jich více, musíte postup opakovat).
  • Jako cílové místo pro tyto soubory zadejte C:\windows\system (či ten adresář a disk, kde máte Windows).
Po provedení této instalace restartujte počítač; podívejte se do Správce zařízení - nyní by už ovladač měl být uveden přímo, tj. například:

c:\Windows\System\mrci2.vxd

Váš názor Další článek: Amazon.com chce letos provést „velkou expanzi“

Témata článku: Windows, Device, Systémový disk, System

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost