Windows 98: Jak urychlit start operačního systému?

Jde zrychlit pomalé nabíhání Windows... aspoň o trošičku?
Pomalé spouštění operačního systému vadí snad každému uživateli. Dá se s tím něco dělat? Existuje několik případů, kdy se Windows 98 startují zcela zbytečně pomalu, protože testují zařízení, které testovat nemusí, spouštějí programy, které být spuštěny nemusí atd. Běžnou rychlost spouštění asi neovlivníte, nicméně při neúměrně pomalém spouštění mohou pomoci následující tipy:

  • Síťová karta. Ta zpomaluje start vždy, protože testuje svou funkčnost a připojení k síti; pracujete-li v síti, nic s tím nenaděláte. Pokud ale nejste k síti připojeni, tj. kartu nepotřebujete, stačí ji ve Správci zařízení (Ovládací panely/Systém) odstranit nebo vypnout; systém ji pak vůbec nebude detekovat, a později ji můžete zase zapnout.

  • Páska. Je-li k vašemu počítači připojeno páskové zařízení, zkuste jej před startem odpojit; také často zpomaluje restart.
Zařízení a ovladače uvedené v souboru msdos.sys. Otevřete tento soubor (má atribut "pouze pro čtení", takže tento atribut musíte nejdříve zrušit) a upravte:

[Options]

Add BootDelay=0

DoubleBuffer=0

AutoScan=0

Uložte soubor, znovu nastavte atribut na "pouze pro čtení" a rebootujte; sledujte změnu. Podívejte se rovněž, zda se během startu nenačítají ovladače, které už dávno nejsou potřebné a které jsou pouze reziduem z minulosti: smartdrv.exe, dblbuff.sys atd. Které ovladače se načítají, naleznete v řádcích souboru bootlog.txt, který se při každém startu vytváří v kořenovém adresáři bootovacího pevného disku.

Váš názor Další článek: Microsoft dva dny po dvoutisícové změně

Témata článku: Windows, Start, Páska, Options

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů