Windows 98: důchod odložen?

Ještě to není zcela oficiální, ale pravděpodobnost je vysoká: Windows 98 neskončí tak brzo, jak se předpokládalo.
Při ohlašování strategie „příštích“ Windows bylo vše řečeno jasně: Windows 98 jsou poslední verzí Windows ze série 3.x-95-98 (tj. systému stále více či méně fungujícího jako grafický shell nad DOSem), další verze už bude následovník jádra z Windows NT 4.0 – a bude se jmenovat Windows 2000. Windows 98 tedy měly podle Microsoftu plánovaný život do roku 2001, pak měl být (zřejmě) i zastaven jejich prodej a byly by takříkajíc na dožití.

Nyní se objevují informace o tom, že Microsoft tyto plány možná změní. Ne zcela podstatně – stále platí, že další verze „konzumentského“ operačního systému bude postaveno už na technologii Windows NT/2000; novinkou je to, že se to zřejmě posune až do roku 2003. Mezitím ovšem bude muset docházet k vylepšování Windows 98, pravděpodobně pomocí „servisních vydání“; je možné, že dojde i k oficiálnímu očíslovanému vydání – to vše může Microsoft rozhodnout velmi operativně. Servisní vydání zde nemusejí znamenat jen opravy chyb, ale hlavně přidávání nových vlastností – bude zde například Internet Explorer 5.0 a vůbec nové technologie pro práci s Internetem, to především.

Živě komentuje: toto současně znamená, že vznikne-li v roce 2003 skutečný „konzumentský“ nástupce Windows 98, asi nebude postaven na Windows NT 5.0 (alias Windows 2000), protože v této době už bude tento systém poměrně starý a zastaralý. Je tedy pravděpodobné, že na rok 2003 připraví Microsoft novou verzi Windows 2000 (tj. nové jádro, to především), a současně na něm postaví i nástupce Windows 98; v této době už by také mohl být trh docela zralý pro 64-bitový systém.

Rok 2003 je ale hodně daleko, takže v úvahu připadá ještě jedna možnost: Windows NT (3.51-4.0-2000) jsou už nyní docela zasaženy pověstným „hnitím kódu“ (code rot) a občas problesknou zprávy o tom, že není vyloučeno, že jejich ob-další verzi Microsoft zrguntu přepíše. To může pochopitelně vést k štíhlejšímu a méně náročnějšímu operačnímu systému, což je samozřejmě přesně vhodná věc pro konzumentské zákazníky – pro ně je těžko stravitelných několik set MB instalace dnešních Windows NT 4.0 a jejich nabíhání připomínající start těžkého letadla. Samozřejmě, za pár let budou dnešní hardwarové nároky Windows NT (2000) bezproblémové pro nově prodávané počítače, jenomže už ne pro dnešních sto miliónů starších strojů – a upgradovat takový počítač za několik let bude stejně obtížné jako povyšovat dnes stroj s čipem 486. Proto dává smysl, že bude nejdříve následovat „odlehčený“ update, a pak teprve náročný systém – koneckonců ti uživatelé, kterým jsou či budou Windows 98 těsné, si mohou stejně kdykoli povýšit na NT 4.0/2000. A zaslouží se o další přírůstek peněz na účet Microsoftu.

Váš názor Další článek: Návrat hubeného muže

Témata článku: Microsoft, Windows, Dožití, Odlehčená verze, Nástupce, Vhodný stroj, Rota

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost