Aktualizace | Windows Update | Windows 8

Windows 8.1 míří do důchodu. Microsoft varuje uživatele, že v lednu 2023 ukončí podporu

Dle statistik StatCounteru používá počítače s operačním systémem Windows 8 a Windows 8.1 dohromady 4,3 % uživatelů. Z hlediska zastoupení jsou tak hluboko pod Windows 10, 11, a dokonce i Windows 7. Magazín ZDNet přišel koncem minulého týdne s informací, že Microsoft začne zobrazovat uživatelům Windows 8.1 hlášení o blížícím se ukončení podpory.

Oficiální termín ukončení podpory Windows 8.1 je naplánován na 10. ledna 2023. Počínaje červencem se proto uživatelům začne zobrazovat okno s informací o blížícím se konci. Ti na něj budou moci reagovat třemi možnými způsoby: „Zjistit více“, „Připomenout později“ nebo „Připomenout po datu ukončení podpory“.

Windows 8.1 končí podpora

Microsoft již v minulosti používal tento typ oznámení, když se snažil přimět uživatele starších verzí systému Windows k upgradu na novější, dále podporované verze. Hlášení se přitom nezobrazovalo na počítačích zapojených do domény.

Microsoft vypustil operační systém Windows 8.1 – přímého nástupce nepříliš dobře přijatého operačního systému Windows 8 – v roce 2013. V lednu 2018 ukončil „mainstreamovou podporu“, nicméně po dobu následujících pěti let měl systém dostávat pravidelné bezpečnostní aktualizace.

Dle ZDNetu Microsoft neplánuje nabízet rozšířené (placené) aktualizace zabezpečení pro systém Windows 8.1, jak to udělal v případě Windows 7 u firemních klientů. To znamená, že po 10. lednu 2023 nebude existovat cesta, jak získat bezpečnostní aktualizace pro tuto verzi operačního systému.

Upgradujte na Windows 10 nebo 11

Nutno podotknout, že rozdíl v přístupu je poměrně logický – Windows 7 stále běží na 13 % počítačů na celém světě. To odůvodňuje pokračující úsilí ze strany Microsoftu, nicméně v případě Windows 8.1 s pouhými 3,06 % by takový krok nedával valný smysl.

Microsoft doporučuje uživatelům Windows 8.1 přejít na Windows 11, ale stále je ve hře i možnost upgradu na Windows 10. I této verzi se však pomalu ale jistě blíží termín ukončení podpory – Windows 10 budou dostávat bezpečnostní aktualizace do 14. října 2025. Každý počítač, na kterém lze provozovat Windows 8, by údajně měl být schopen zvládnout i Windows 10.

Microsoft oficiálně ukončil nabídku bezplatného upgradu z Windows 8 na Windows 10 v roce 2016. Z technického hlediska však nic nebrání tomu, aby se systém Windows 10 normálně nainstaloval a aktivoval na zařízeních s platnou licencí Windows 8, a to buď pomocí produktového klíče (u maloobchodních licencí), nebo automaticky (u počítačů prodávaných s předinstalovaným systémem Windows 8).

Diskuze (14) Další článek: Editor už najdete v každém důležitém Outlooku. Předplatitelům navrhne, jak zlepšit text

Témata článku: Microsoft, Windows, Aktualizace, Windows Update, LED, Windows 8, Uživatelé, Počítač, Mír, Podpora, Důchod, Windows Desktop, StatCounter, Operační systém