Windows 8 to bude mít těžké, ale nakonec uspěje

Prodeje PC se propadají a Steve Ballmer ohlásil restrukturalizaci vedení obří společnosti. Zlí jazykové předpovídají Redmondu krizi, ale nejspíše se stane pravý opak.

Analytici z IDC, Gartneru a dalších společností už několikátý kvartál po sobě bijí na poplach a upozorňují, že se podle jejich čísel propadá trh s osobními počítači. podobná situace panuje i v České republice. Zastánci post-PC éry přikyvují a konstatují, že se pouze potvrzují jejich slova o generační proměně počítače, jiní pak z propadu viní Microsoft, který loni na podzim uvedl systém, který vzbuzuje rozpaky, a proto lidé nechtějí kupovat nové mašiny.

Nový a rychlejší Microsoft

Složité situace si je vědom i Microsoft, který na nedávné konferenci Build oznámil příchod klíčové aktualizace Windows 8.1, která je prvním zástupcem nového vývojového cyklu v Redmondu, který konečně pochopil, že už nemůže vydávat novinky jednou za pár let, ale mnohem častěji. „Přecházíme na nový rychlý vývojový cyklus, “ prohlásil na Buildu šéf Microsoftu Steve Ballmer a stejně jako před lety téměř psychadelicky skandoval slavný slogan „developers, developers, developers,“ tentokrát to parafrázoval slovy „rapid release, rapid release, rapid release.“

Klepněte pro větší obrázek
Prodeje počítačů se dostaly na vrchol v roce 2011

Změna se netýká pouze Windows, ale v podstatě všech softwarových produktů společnosti. Už na jaře začal Microsoft do světa tlačit předplatné Office 365, které se aktualizuje průběžně a nepotřebuje tedy žádný přívlastek v podobě verze. Rychlejší vývoj se nakonec týká také programovacího prostředí Visual Studio a Windows Serveru.

 

„We are moving to an absolutely rapid release cycle“ – Steve Ballmer, Build 2013

 

 Pokud se serverový Windows dočká napříště velké aktualizace každý rok, bude to výzva zejména pro firemní oddělení IT, poněvadž systémy hromady firem dodnes běží na stařičkém Windows Serveru 2003. Firmy nejsou pochopitelně tak pružné jako běžní domácí uživatelé, kteří neprovozují žádný kritický software, zrychlení vývojového cyklu v Microsoftu tedy nakonec firmy možná přinutí k tomu, aby vlastní infrastrukturu vyměnily raději za stále aktualizovaný cloud. Microsoft si jistě bude přát, aby to byl právě jeho mráček.

Klepněte pro větší obrázek
Steve Ballmer na Buildu ohlašuje Windows 8.1 a koncepci rychlého vývoje

Hlubší proměnu redmondské společnosti potvrzuje i ohlášené zjednodušení managementu obří společnosti, která se bude nově skládat z provázaných a úzce spolupracujících skupin – engineering groups. Microsoft by prostě už neměl být tím molochem minulosti, kde levá ruka občas netuší, co dělá ta pravá, ale moderní korporací, která rychle reaguje na podněty tu z Mountain View a tu z Cupertina. Teprve příští roky ukážou, jestli to byl správný a hlavně dostatečný krok.

100 milionů licencí, ale kolik reálných instalací?

Podstatné je ale to, že se Microsoft mění kvůli přirozené situaci na trhu, nikoliv proto, že by snad byl Windows 8 jeden velký neúspěch. Firma na jaře oznámila 100 milionů prodaných licencí Windows 8, což po šesti měsících prodejů víceméně odpovídá tomu, jak si na začátku stál i předchůdce Osmiček a dnes velmi úspěšný Windows 7.

Nutno ale podotknout, že situace je ve skutečnosti přeci jen složitější, nezdá se totiž, že by zde bylo na jaře skutečně sto milionů aktivních počítačů s Windows 8. Na to v květnu poukázal třeba The Guardian, který porovnal prodané licence s opravdovým podílem Windows 8 na trhu podle statistické služby NetMarketShare. Windows 8 měl tou dobou 4,2 procent trhu, což po přepočtu odpovídalo „pouze“ 58,6 milionům počítačů. Kde byl ten zbytek? Někteří uživatelé možná využili nabídky a downgradovali na Windows 7. Zbytek licencí pak nejspíše patří obchodníkům, jejichž počítače tou dobou stále ležely v regálech obchodů a skladech a teprve čekaly na své nové majitele. Samozřejmě je tu i možnost, že se NetMarketShare ve svých odhadech drasticky mýlí.

Klepněte pro větší obrázek
Rychlejší skutečný nástup Windows 7 než Windows 8 potvrzuje i služba StatCounter

Nakonec je tu ještě jedno velké „Ale“. Windows 8 se v prvních měsících sice prodával velmi dobře, stojí za tím ale pochopitelně program zvýhodněných upgradů. Windows 8 byl až do konce letošní zimy k dispozici za pár set korun, což se sice projevilo na počtu prodaných licencí, nicméně marže z jednoho upgradu za 700 kaček asi nebyla nikterak zázračná. Abych byl ovšem k Microsoftu spravedlivý, podobný „ztrátový“ program tu byl i u předchozích verzí Windows a firma je tradičně nabízí i v případě ostatních produktů.

Cesta Windows 8 na trh je nesporně složitější než v případě Sedmiček, které podle NetMarketSharu v prvních měsících rostly dvojnásobnou rychlostí, jedná se totiž o koncepčně poněkud odlišný systém, který dobře funguje pouze na nové generaci dotykových počítačů. Přesto ale nelze tvrdit, že je právě pomalý nástup Osmiček zodpovědný za propadající se trh s PC.

Kdo může za propad prodejů PC?

Za stále nižším meziročním prodejem počítačů je třeba hledat složitý komplex vlivů. Vybral jsem pět z nich, na kterých se shodují také analytici z Gartneru, IDC a dalších společností sondujících trh s výpočetní technikou.

1. Thajsko

Prodeje počítačů v prvním a druhém čtvrtletí jsou výrazně nižší než ve stejném období před rokem. Podle analytiků z IDC jsou na vině mimo jiné předloňské záplavy v Thajsku, které ochromily výrobu pevných disků. Velká voda posunula dodávky nových počítačů firmám až na první a druhé čtvrtletí loňského roku, takže prodeje v tomto období byly vyšší než za normálních okolností. Jinými slovy, kdyby velká voda v Thajsku nebyla, loňská čtvrtletí by byla nejspíše slabší a současný propad by nebyl tak výrazný. Prodeje počítačů prostě klesaly už dávno před příchodem Windows 8.

Klepněte pro větší obrázek
Trh s PC občas zpomalují i dodavatelé součástek – třeba výrobci pevných disků

2. Windows XP

Dalším důvodem zpomalení trhu s PC je bezesporu i dvanáct let starý operační systém, který je podle NetMarketSharu doposud na 37 procentech počítačů. Firmy s Windows XP nenakupují nové mašiny, poněvadž čekají na definitivní ukončení podpory ze strany Microsoftu, ke kterému dojde 8. dubna příštího roku. Podle IDC už ale možná začíná obměna v USA, díky čemuž na tom není tento region s prodeji tak špatně jako třeba Evropa a Čína. Firmy s Windows XP ale Osmičkám určitě nepomohou, poněvadž se předpokládá, že v rámci kompatibility přejdou na Windows 7. Skok z XP do Metra by byl přeci jen až příliš revoluční.

Klepněte pro větší obrázek
Firmy s Windows XP budou muset brzy aktualizovat hardware. Analytici předpokládají, že to zamává se statistikami prodejů PC.

3. Netbooky

Za zpomalováním trhu s PC určitě stojí také netbooky, které teprve před několika kvartály prakticky vymizely z trhu. Na vině byla stále nižší marže pro výrobce a hlavně laciné multimediální tablety s Androidem, které převzaly jejich žezlo nejlevnějšího počítače na trhu. Rizikem pro tradiční PC je tedy dnes hlavně ta skutečnost, že se levné tablety stávají prvním počítačem ve stále větším množství domácností rozvojového světa. Tito čerství uživatelé počítače si zvyknou na novou koncepci ovládání PC a klasický Windows už pro ně nemusí být tak atraktivní. Nicméně to je opět příležitost pro Windows 8.

Klepněte pro větší obrázek
Na vyšším prodeji PC v minulosti se podílely levné netbooky, které nyní nahradily ještě levnější tablety s Androidem

4. Krize

Nesporným důvodem útlumu trhu s PC je pochopitelně také přetrvávající krize, což se podle analytiků týká zejména Evropy. Lidé i firmy šetří a spíše se rozmýšlejí, do čeho investovat. Současné počítače a Windows 7 jsou přitom na takové výkonnostní a kvalitativní úrovni, že lidé nemají potřebu kupovat nový počítač, poněvadž ten starý dokáže v podstatě to samé.

 Klepněte pro větší obrázek
Lidé a firmy nemají peníze a stávající počítač jim stačí (Foto: Shutterstock)
 

5. Definice PC

Nižší papírová poptávka po PC nakonec spočívá i v definici samotného osobního počítače. Pod pojem PC dnes IDC řadí klasické stolní počítače a mobilní PC, tedy notebooky. Ale co tablety s Windows 8? IDC tyto počítače řadí mezi ostatní tablety s Androidem a iPady, přestože takový Surface Pro a jiné tablety na platformě x86 mají mnohem blížeji k notebookům a to jak po výkonnostní tak ergonomické stránce.

Kdybychom tato zařízení počítali striktně jako mobilní PC, poněvadž obsahují desktopový operační systém, sic hybridní, pád prodejů osobních počítačů by nebyl tak dramatický. Hybridní notebooky a tablety přitom vyrábějí prakticky všichni výrobci klasických stolních a mobilních PC, čili se jedná pouze o konstrukční obměnu stále téhož počítače postaveného na procesorech od Intelu a AMD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jsou to tablety, nebo osobní počítače? To by si měli analytici ujasnit především. Showroom nových forem počítačů na letošním Buildu.

V prvním čtvrtletí letošního roku se podle IDC prodalo 49,2 milionů tabletů. Loni ve stejném období to byla méně než polovina, tedy 20,3 milionů kusů. Zatímco tedy trh s klasickými PC meziročně zpomaluje cirka o 11 procent, trh s tablety roste o neskutečných 140 procent! Jen připomenu, že ve stejném období, tedy v prvním čtvrtletí letošního roku, se prodalo 79,2 milionů klasických počítačů.

Na první pohled by se mohlo zdát, že to je souboj mezi mobilními platformami Android, iOS a desktopovým Windows, ale není tomu tak, v balíku tabletů totiž najdete také zmíněný Surface RT, Surface Pro a další klasické a konvertibilní tablety s Windows 8 na platformě x86. Zatím jich není mnoho – v prvním čtvrtletí se jich podle IDC prodalo jen 1,8 milionů kusů, když si ale uvědomíte, kolik tehdy bylo na trhu modelů a za jaké ceny, lze toto číslo považovat ještě za relativní úspěch.

Prodeje tabletů v prvním čtvrtletí 2013 podle IDC

VýrobceQ1/13 (miliony)Q1/13 (podíl)Q1/12 (miliony)Q1/12 (podíl)Změna
Apple19,539,6 %11,858,1 %65,3 %
Samsung8,817,9 %2,311,3 %282,6 %
Asus2,75,5 %0,63,1 %350,0 %
Amazon1,83,7 %0,73,6 %157,1 %
Microsoft0,91,8 %0,00,0 %0,0 %
Ostatní15,531,5 %4,924,1 %216,3 %
Celkem49,2100,0 %20,3100,0 %142,4 %

Paradoxní také je, že zatímco ryze tabletový Windows RT selhal a Microsoft nyní dokonce musel Surface RT drasticky zlevnit, což jej přijde až na 900 milionů dolarů, trh s dotykovými počítači s desktopovým Windows 8 naopak směle roste. Dnes jsou tablety, konvertibilní laptopy a all-in-one počítače s Windows 8 opravdu jedním z mála segmentů PC, který se má čile k světu, poněvadž roste prakticky z nuly a analytici dokonce předpokládají, že by měl v příštích letech vyrovnat pád celého trhu a v podstatě nahradit starou generaci počítačů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá systém na Surface Pro. Opravdu bychom jej měli srovnávat s Androidem a iPadem, když je to především plnohodnotné PC s Core i5?

Nové PC

Stolní počítače tu budou pochopitelně i nadále, své uplatnění ale časem najdou už jen u těch nejnáročnějších uživatelů. Domácnosti, kterým dnes vládnou notebooky, si příště koupí dotykový konvertibilní laptop, tablet v doku s klávesnicí nebo třeba právě all-in-one a připadne jim to naprosto normální a přirozené. Uvnitř bude tepat Windows na platformě x86, tedy Windows 8.1 a jeho nástupci.

A co vy? Mají tyto předpovědi hlavu a patu, nebo se vás naopak netýkají? Bude váš příští počítač dotykový a mobilní, nebo zůstanete věrni klasické koncepci stolního počítače? Hlasujte v anketě.

Diskuze (135) Další článek: Samsung sází na paměti flash, trh s pevnými disky nemá budoucnost

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 8, Statistiky, Konvertibilní laptop, Tablet PC, Změna klávesnice na českou, Počítač, Záplavy, Mobilní Windows, The Guardian, Levné stolní počítače, Prodej, Pomalý nástup, Microsoft Surface, Window, Klasický Windows, Velký neúspěch, Vývojový cyklus, Letošní build, Definitivní ukončení, Velká voda, PC, Levný notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11